"Pojęcie nowej ewangelizacji jest nadużywane"

Pojęcie nowej ewangelizacji, zdaniem bp. Grzegorza Rysia z Krakowa, jest w Polsce nadużywane. Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Konferencji Episkopatu Polski podkreślił to podczas odbywającego się dziś w Poznaniu Archidiecezjalnego Forum Nowej Ewangelizacji.

 

Bp Ryś, w swoim wystąpieniu podczas Archidiecezjalnego Forum Nowej Ewangelizacji wyjaśnił, czym jest nowa ewangelizacja oraz przedstawił ją w świetle nauczania papieży: bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ponieważ nie mógł przybyć do Poznania ze względu na inne swoje obowiązki, uczestnicy Forum mogli wysłuchać jego słów dzięki nagranej wcześniej audio-wizualnej prelekcji.

 

- Pojęcie nowej ewangelizacji jest w Polsce nadużywane - podkreślił w swoim wystąpieniu bp Ryś przyznając, że mamy pokusę nazywania nową ewangelizacją przeróżnych działań w podejmowanych w Kościele. Zauważył też, że jest ponad sto definicji nowej ewangelizacji.

 

- Tymczasem papieże mówią wyraźnie, że nowa ewangelizacja jest to część Bożego procesu, który nazywamy ewangelizacją, która polega na głoszeniu Słowa Bożego tym, którzy są ochrzczeni, ale porzucili swoją wiarę czy zaniechali praktyk religijnych - wyjaśnił przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji.

 

Przypomniał też, że ewangelizację dzielimy na misje ad gentes, duszpasterstwo i właśnie nową ewangelizację, która jest "głoszeniem Osoby osobie", czyli głoszeniem na nowo osobom już ochrzczonym podstawowych prawd Ewangelii - kerygmatu Osoby Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał.

 

- Bardzo ważne żebyśmy głosili kerygmat i wyjaśniali, co to znaczy, że Jezus Chrystus umarł i zmartwychwstał, docierając z tym orędziem do konkretnych osób, a nie do społeczeństwa i struktur - przekonywał krakowski biskup pomocniczy.

 

Bp Ryś zwrócił przy tym uwagę na dwa narzędzia ewangelizacji z całego ich bogatego zestawu: na "świadectwo, które jest początkiem jakiejkolwiek ewangelizacji" i małe wspólnoty, do których trzeba zapraszać bezpośrednio osoby mające słaby związek z Kościołem tak, aby tam mogły poczuć się naprawdę jak we wspólnocie i odnaleźć w niej swoje miejsce.

 

Prelegent zauważył też, że nowa ewangelizacja nie jest, wbrew pozorom, nowym procesem. Tym bardziej w Polsce, gdzie, jego zdaniem, mamy dość bogate doświadczenia w tym obszarze.

 

- To nie jest przypadek, że Jan Paweł II po raz pierwszy powiedział o potrzebie nowej ewangelizacji w Krakowie, podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1979 r.- stwierdził bp Ryś wyjaśniając, że papież miał za sobą doświadczenie spotkania z Ruchem Światło-Życie i z jego założycielem ks. Franciszkiem Blachnickim, który zwracał uwagę właśnie na potrzebę działań w parafiach w małych grupach.

 

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP podał również, że w odpowiedzi na przygotowaną ankietę, jako wspólnoty ewangelizacyjne określiło się ok. 300 rzeczywistości kościelnych w Polsce, które ewangelizują na różne sposoby. Stanowi to w sumie, jak wyjaśnił biskup, dziesiątki tysięcy osób, w tym ponad 90 szkół nowej ewangelizacji.

 

- Jesteśmy wezwani do tego, aby te wspólnoty promować. Wymagają one bowiem w Kościele zauważenia - stwierdził bp Ryś.

 

Archidiecezjalne Forum Nowej Ewangelizacji odbywające w Auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (Campus Morasko) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizował Referat ds. Ewangelizacji poznańskiej Kurii Metropolitalnej we współpracy z Wydziałem Teologicznym UAM.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~no proszę 09:33:28 | 2012-06-10
"Pojęcie nowej ewangelizacji jest w Polsce nadużywane - podkreślił w swoim wystąpieniu bp Ryś przyznając, że mamy pokusę nazywania nową ewangelizacją przeróżnych działań podejmowanych w Kościele".

A może jakoś troszkę konkretniej ! Bo ten cały artykuł, jako żywo, przypomina w formie referaty z KC PZPR. Wicie, rozumicie.
 

To może ktoś z tych mądrych poniżej wyjaśni mi o jakie nadużycia chodzi ????

CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM !

PS
A swoją drogą jeśli taki język ma być używany do "nowej ewangelizacji" - to chroń nas Panie Boże...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~NOWA EWANGELIZACJA ... 08:46:18 | 2012-06-10
.... polega na głoszeniu Słowa Bożego tym, którzy są ochrzczeni, ale porzucili swoją wiarę czy zaniechali praktyk religijnych.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~proste do zrozumienia 08:44:32 | 2012-06-10
Przypomniał też, że ewangelizację dzielimy na
 -1.misje ad gentes,
- - 2. duszpasterstwo
- - - 3. i właśnie nową ewangelizację, która jest "głoszeniem Osoby osobie",

czyli głoszeniem na nowo osobom już ochrzczonym podstawowych prawd Ewangelii - kerygmatu Osoby Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał.- Bardzo ważne żebyśmy głosili kerygmat i wyjaśniali, co to znaczy, że Jezus Chrystus umarł i zmartwychwstał,
docierając z tym orędziem do konkretnych osób,
a nie do społeczeństwa i struktur...
 

Bp Ryś zwrócił przy tym uwagę na dwa narzędzia ewangelizacji:
1. na "świadectwo, które jest początkiem jakiejkolwiek ewangelizacji"
2. i małe wspólnoty,
do których trzeba zapraszać bezpośrednio osoby mające słaby związek z Kościołem tak, aby tam mogły poczuć się naprawdę jak we wspólnocie i odnaleźć w niej swoje miejsce.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mądry rozumie 08:39:00 | 2012-06-10
maślane masło pochodzi z masła

idealny przykład na to jak należy pisać, aby nic nie napisać"Nowa ewangelizacja jest to część Bożego procesu, który nazywamy ewangelizacją, która polega na głoszeniu Słowa Bożego tym, którzy są ochrzczeni, ale porzucili swoją wiarę czy zaniechali praktyk religijnych."

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~oleś 06:03:47 | 2012-06-10
maślane masło pochodzi z masła

idealny przykład na to jak należy pisać, aby nic nie napisać

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~no proszę... 03:27:34 | 2012-06-10
"Pojęcie nowej ewangelizacji jest w Polsce nadużywane - podkreślił w swoim wystąpieniu bp Ryś przyznając, że mamy pokusę nazywania nową ewangelizacją przeróżnych działań w podejmowanych w Kościele".

A może jakoś troszkę konkretniej ! Bo ten cały artykuł, jako żywo, przypomina w formie referaty z KC PZPR. Wicie, rozumicie.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?