"Nową ewangelizację trzeba zacząć od siebie"

Na fakt, że przy podejmowaniu działań związanych z nową ewangelizacją, trzeba zacząć najpierw od siebie, zwrócił uwagę abp Stanisław Gądecki otwierając w Poznaniu Archidiecezjalne Forum Nowej Ewangelizacji.

 

Metropolita poznański otworzył dzisiaj uroczyście Archidiecezjalne Forum Nowej Ewangelizacji, które odbywa się w stolicy Wielkopolski pod hasłem "Konteksty Nowej Ewangelizacji". W tej pierwszej tego typu inicjatywie zorganizowanej w archidiecezji poznańskiej bierze udział kilkaset osób. Są wśród nich poznańscy biskupi, kapłani wraz ze swoimi parafianami oraz przedstawiciele stowarzyszeń, wspólnot i ruchów religijnych działających na terenie archidiecezji.

 

Podczas otwarcia Forum, abp Gądecki podkreślił, że podejmując się działań związanych z nową ewangelizacją, trzeba zacząć najpierw od siebie, tzn. od tego, "żeby być po prostu chrześcijaninem".

 

- Nie wystarczy jednak samo świadectwo, potrzeba przepowiadania. Lecz siła Słowa Bożego nie zależy od naszej dobrej woli czy zaangażowania, ale zależy od Boga. O tym ewangelizator nie może zapominać - stwierdził arcybiskup, zwracając uwagę obecnym na forum członkom wspólnot ewangelizacyjnych, że ich działanie zawsze powinna poprzedzać, towarzyszyć mu i wspierać je modlitwa.

 

Jednocześnie wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że nowa ewangelizacja "nie urzeczywistnia się za pomocą wyrafinowanych metod" i nie posługuje się trickami. Rozwiązaniem problemu ewangelizacji nie jest również, jego zdaniem, wprowadzenie do duszpasterstwa jakichś obcych praktyk, które opierają się na emocjach. Nowa ewangelizacja idzie bowiem w kierunku indywidualizacji i jest skierowana do konkretnych osób.

 

Archidiecezjalne Forum Nowej Ewangelizacji odbywające w Auli Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa (Campus Morasko) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zorganizował Referat ds. Ewangelizacji poznańskiej Kurii Metropolitalnej we współpracy z Wydziałem Teologicznym UAM.

 

Moment, kiedy postanowiono przygotować Forum nie jest przypadkowy, bowiem rok 2012 jest w Kościele związany z tematem nowej ewangelizacji. Zajmie się nim także XIII Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów, które odbędzie się w Watykanie w październiku br.

 

Zasadniczą częścią Forum, po zakończeniu wykładów, będzie dziś po południu prezentacja obecnych w archidiecezji poznańskiej form ewangelizacji. - Działa u nas już całkiem sporo grup ewangelizujących na różne sposoby, jak chociażby Wspólnota Przymierze Miłosierdzia, Teatr Droga, Szkoły Nowej Ewangelizacji, Poznańskie Wielbienie czy Szkoła Maryi - zauważa w rozmowie z KAI jeden z organizatorów Forum, ks. dr Waldemar Szlachetka z Referatu ds. Ewangelizacji.

 

W założeniu organizatorów Forum Nowej Ewangelizacji ma być szansą dla tych parafii, w których odczuwalny jest niedosyt ewangelizacji. Jak tłumaczy KAI Piotr Bączyk, lider Wspólnoty SNE św. Barnaby zaangażowany w prace archidiecezjalnego Referatu ds. Ewangelizacji, przygotowano je, aby podsunąć parafiom różne pomysły, pokazać im co i jak można zrobić na tym polu. Jest ono również okazją do rozmów, dyskusji i wymiany doświadczeń dotyczących ewangelizacji.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?