"Wartości w mediach - wartość mediów"

O wartościach w internecie oraz o milczeniu w przekazie medialnym, które wpływa na rozwój człowieka, rozmawiali uczestnicy drugiego dnia Międzynarodowej Konferencji Etyki Mediów "Wartości w mediach - wartość mediów". Obrady toczą się na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

 

Podczas swego wystąpienia Paweł Kostecki z UPJP2 przywołał słowa Benedykta XVI z tegorocznego orędzia na Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu. - Milczenie jest integralną częścią komunikacji i nie istnieją bez niego słowa bogate w treść - cytował. Jak zaznaczył, wszelka komunikacja, również medialna, nabiera wartości kiedy milczenie i słowo nie wykluczają się, ale stanowią jej niezbędne elementy i wzajemnie się dopełniają. Zdaniem Pawła Kosteckiego słowa przekazywane dalej bez zastanowienia tracą wartość. "W świecie pełnym słów i obrazów potrzebujemy milczenia, które będzie odcięciem się od informacyjnego chaosu, który jest związany nie tylko ze słowem, ale coraz częściej z obrazem" - podkreślił prelegent. Według niego cisza, zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna jest konieczna, aby w medialnym szumie odnaleźć to, co niesie ze sobą autentyczną wartość i sprzyja osobistemu rozwojowi człowieka.

 

Z kolei ks. prof. Zbigniew Waleszczuk z Uniwersytetu Bayreuth w Niemczech swoje wystąpienie poświęcił zagadnieniu wartości w internecie. Podkreślił on, że jednym z zagrożeń dotyczących internetu jest materialistyczny obraz człowieka. "Jednym z problemów jest to, że nie ma możliwości obiektywnego oceniania, opinie są subiektywne, a mówienie o wartościach jest sprawą prywatną" - wyjaśniał. "Internet dostarcza łatwe i zinterpretowane opinie przez co skłania do niemyślenia" - mówił.

 

Zdaniem prelegenta internet jest światem ogromnej wolności i możliwości, ale trzeba umieć odróżnić informację wartościową od szkodliwej. - Internet jest wielkim postępem technologicznym, ale jest w nim także brutalność, która powoduje lęk, a przez to człowiek może łatwiej dać się manipulować - mówił ks. prof. Waleszczuk. Jego zdaniem, przyszłość ludzkości leży w rękach tych, którzy będą świadkami wartości.

 

Organizatorem konferencji jest Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII oraz Sekcja "Aksjologia Komunikowania" Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

 

Międzynarodową Konferencję Etyki Mediów w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II zainicjował ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJPII. Pierwsza konferencja odbyła się w 2007 r. Jako cel krakowskich spotkań integrujących środowisko akademickie medioznawców, praktyków komunikowania oraz dziennikarzy z Polski i zagranicy, wyznaczył on systematyczne i pogłębione badania kondycji etycznej współczesnych mediów i komunikacji społecznej oraz konfrontację teorii medioznawczej z praktyką dziennikarską. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook