Włochy: Benedykt XVI w Mediolanie

Benedykt XVI jest drugim papieżem czasów nowożytnych, który odwiedzi Mediolan. Dziś rozpoczyna się trzydniowa wizyta duszpasterska papieża w stolicy Lombardii.

 

Przed nim dwukrotnie odwiedził to miasto jego bezpośredni poprzednik, bł. Jan Paweł II. Najpierw przyjechał on tu w dniach 20-22 maja 1983 r. z okazji włoskiego krajowego kongresu eucharystycznego. Powrócił do Mediolanu półtora roku później (w dniach 2-4 listopada 1984 r.), aby uczestniczyć w obchodach 400. rocznicy śmierci swego patrona, św. Karola Boromeusza.

 

Przed Janem Pawłem II był tu w 1418 r. papież Marcin V, który wracając do Rzymu z soboru w Konstancji zatrzymał się w Mediolanie, aby konsekrować ołtarz w katedrze.

 

Nie odwiedzili Mediolanu nawet papieże, którzy przed wyborem na stolicę Piotrową byli arcybiskupami tego miasta: Pius XI i Paweł VI.

 

Benedykt XVI był tu ostatnio siedem lat temu jeszcze jako kardynał. 24 lutego 2005 r. w mediolańskiej katedrze przewodniczył pogrzebowi ks. Luigiego Giussaniego, założyciela ruchu Comunione e Liberazione. Jako papież odbył już dwie wizyty duszpasterskie w Lombardii: w Vigevano i Pawii (21-22 kwietnia 2007) oraz w Brescii i Concesio (8 listopada 2009), jednak dopiero teraz odwiedza stolicę tego regionu. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?