"Święto jest podstawowym składnikiem życia"

W czasach kryzysu gospodarczego tylko fakt posiadania dobrej pracy jest wystarczającym powodem do świętowania - powiedział prałat Emilio De Scalzi, przewodniczący fundacji Milano Famiglie 2012, otwierając trzeci dzień obrad kongresu teologiczno-duszpasterskiego w ramach VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie. Ostatni dzień kongresu poświęcony jest właśnie świętowaniu.

 

- Święto jest podstawowym składnikiem życia, które chce być w pełni ludzki - wskazał włoski duchowny. Trzeba jednak zrozumieć czy jest święto, gdyż człowiek współczesny "stworzył czas wolny, jednak utracił zmysł świętowania, a szczególnie niedzieli".

 

Zdaniem ks. De Scalziego chrześcijanie mają przypominać społeczeństwu, że "istnieje czas nie przeznaczony na handel". Święto jest bowiem "dniem, który ocala nasze człowieczeństwo", umożliwia relacje społeczne i gromadzi rodzinę odradzając ją. - Niedziela jest bezcenna - stwierdził duchowny.

 

O świętowaniu niedzieli przez sprawowanie Eucharystii mówił kard. Sean O’Malley z USA. Podkreślił, że dla katolików Eucharystia jest "ucztą rodzinną". Doświadczamy w niej miłości Boga i "uczymy się naszej tożsamości, tego, kim jesteśmy, po co jesteśmy na świecie i co zrobić ze swoim życiem".

 

Według metropolity Bostonu, między Eucharystią i rodziną istnieje ścisły związek. Kiedy bowiem uczestniczymy we Mszy z naszymi dziećmi dajemy im "jedną z najważniejszych lekcji". Gdy pojmą dlaczego rodzice kochają Mszę, rzadziej będą porównywać ją z Mszą transmitowaną przez telewizję i uważać ją za nudną.

 

Odprawianie Eucharystii - przekonywał kardynał - nie jest tylko czymś symbolicznym. - Łaski i natchnienia, które Bóg daje w każdym sprawowaniu Mszy pomagają nam prowadzić życie bardziej szczęśliwej i bardziej święte. - Nie chodzić na Mszę, to jakby przestać oddychać życiem Ciała Chrystusa - stwierdził arcybiskup Bostonu.

 

Z kolei Blanca Castilla de Cortàzar z Papieskiego Instytutu Jana Pawła II w Madrycie wskazała, że rodzina jest "miejscem świętowania". Jest ono doświadczeniem "bardzo szczególnego czasu", w którym nawiązujemy więzy z osobami, które stają się częścią naszego życia. Zdaniem hiszpańskiej teolożki i antropolożki przeżywany obecnie moment historii może pomóc nam "ponownie odkryć strukturę rodziny i przynależność do genealogii". - Każda osoba jest darem najpierw dla samej siebie i darem dla innych - zaznaczyła uczona. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?