Rodzina zajmuje pierwsze miejsce

Badania statystyczne pokazują, że "rodzina złożona z trwałego małżeństwa z dziećmi zajmuje pierwsze miejsce wśród dążeń ludzi", na drugim zaś jest praca. Mówił o tym kard. Ennio Antonelli, zamykając ostatnie posiedzenie plenarne kongresu teologiczno-duszpasterskiego w ramach VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie. Po południu do jego uczestników dołączy papież Benedykt XVI.

 

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny przeanalizował temat Spotkania: "Rodzina - praca i świętowanie" z punktu widzenia relacji człowieka z innymi ludźmi i z Bogiem. - Inni powinni być postrzegani nie jako rywale, których trzeba pokonać i wykorzystać, ale jako sprzymierzeńcy, z którymi sobie nawzajem pomagamy, aby razem się rozwijać. Nie godzi się sprowadzać ich do roli narzędzia, są bowiem dobrem samym w sobie i zasługują na szacunek, miłość i docenienie - tłumaczył kardynał.

 

W obecnym kontekście kulturowym, w którym "osoba jest zredukowana do jednostki, społeczeństwo do gry interesów, szczęście do przyjemności, prawda do opinii", także rodzina, praca i świętowanie podlegają takiej redukcji. Tymczasem wszystkie wymiary życia powinny być kształtowane przez miłość. Nie tylko w rodzinie i świętowaniu, ale także w pracy i gospodarce musi przeważać "logika daru, obejmująca użyteczność i bezinteresowność, dobro wykorzystywane i dobro chciane dla niego samego".

 

Kard. Antonelli przypomniał, że "rodzina jest zjawiskiem powszechnym w dziejach rodzaju ludzkiego". Ma ona "stałą strukturę złożoną z relacji między dwoma płciami, więzi kobiety i mężczyzny, stosunków międzypokoleniowych, związków rodziców i dzieci". Także dzisiaj, według badań statystycznych, "rodzina złożona z trwałego małżeństwa z dziećmi zajmuje pierwsze miejsce wśród dążeń ludzi", na drugim zaś jest praca. Na autentyczną rodzinę składa się więc "całkowity i wzajemny dar współmałżonków i ich wspólny dar dla dzieci poprzez prokreację, opiekę i wychowanie".

 

- Kultura indywidualistyczna, utylitarna, konsumpcyjna, relatywistyczna zubożyła relacje między ludźmi i zachwiała zaufaniem między nimi; doprowadziła do kryzysów: gospodarki, pracy i rodziny. Odkrycie człowieka jako podmiotu ze swej istoty relacyjnego i troska o dobrą jakość relacji doprowadzą do przezwyciężenia kryzysu pracy i rodziny - wskazał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny.

 

Z okazji VII Światowego Spotkania Rodzin izraelskie ministerstwo turystyki podarowało arcybiskupowi Mediolanu, kard. Angelo Scoli drzewo oliwne, pochodzące z Nazaretu - "miasta Świętej Rodziny, miejsca, które było świadkiem dzieciństwa Jezusa i zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie". 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?