Uroczystości pogrzebowe Kazimierza Deyny

Mszą św. rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Kazimierza Deyny, piłkarza i kapitana reprezentacji Polski oraz Legii Warszawa. Eucharystia sprawowana będzie 6 czerwca o godz. 13.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

 

Prochy śp. Kazimierza Deyny zostały sprowadzone do kraju po 23 latach i zostaną złożone po Mszy św. w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych, w pobliżu grobu Kazimierza Górskiego. Uroczystości będą miały charakter państwowy. Do czasu pogrzebu urna znajduje się w Kaplicy Lotników w katedrze polowej Wojska Polskiego.

 

Kazimierz Deyna urodził się 23 października 1947 w Starogardzie Gdańskim, przez wielu analityków uważany był za jednego z najlepszych piłkarzy polskiej kadry piłkarskiej oraz z najlepszego piłkarza Legii Warszawa. Został królem strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972, trzecim piłkarzem Mistrzostw Świata w RFN w 1974. Tygodnik "Piłka Nożna" uznał go za najlepszego piłkarza polski XX wieku.

 

Jego dzieciństwo i młodość związane były ze Starogardem Gdańskim, gdzie się urodził, uczęszczał do szkół i zdobywał podstawy edukacji piłkarskiej. Z nieistniejącego już dzisiaj klubu Włókniarz Starogard Gdański trafił najpierw do kadry Gdańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a później do reprezentacji Polski juniorów. Stąd wyruszył na podbój piłkarskiego świata, początkowo do Łodzi, później na kilkanaście lat do Warszawy, następnie do Manchesteru, by u schyłku piłkarskiej kariery osiąść w San Diego w Stanach Zjednoczonych. Kazimierz Deyna był także oficerem Wojska Polskiego w stopniu porucznika.

 

Zginął w wypadku samochodowym, na międzystanowej drodze nr 15 w San Diego, w drodze powrotnej do domu. Pochowany został na El Camino Memorial Park, San Diego w stanie Kalifornia. W maju br. 2012 roku jego prochy zostały sprowadzone do Polski. Po Mszy św. żałobnej urna z prochami piłkarza zostanie złożona na warszawskich Powązkach wojskowych. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook