"L'Osservatore Romano" i magazyn dla kobiet

Po raz pierwszy w swej 150-letniej historii watykański dziennik "L’Osservatore Romano" zaczął wydawać specjalny dodatek dla kobiet. Nosi on tytuł "Kobiety, Kościół, świat" i ukazywać się będzie w każdy ostatni czwartek miesiąca.

 

W czwartkowym numerze dziennika podkreślono, że nowy czterostronicowy dodatek kobiecy, redagowany "z pasją i determinacją" przez kilka dziennikarek, ma "poszerzyć horyzont gazety Stolicy Apostolskiej".

 

Z tej okazji redaktor naczelny "L'Osservatore Romano" Giovanni Maria Vian napisał, że "badania historyczne pokazują, jak wiele emancypacja i awans kobiet zawdzięcza chrześcijaństwu od samych jego początków, mimo sprzeczności, które utrzymywały się na przestrzeni wieków z uwagi na konteksty kulturalne, a dziś ze względu na wciąż żywe uprzedzenia".

 

- I choć mogło się wydawać, że kobiety w Kościele w pewnych okresach były raczej w cieniu, to ich obecność nie była wcale mniej istotna - dodał szef dziennika.

 

Przypomniał, że papież Paweł VI podejmując w 1964 roku bezprecedensową decyzję zaprosił kilka kobiet do udziału w Soborze Watykańskim II, a w 1970 roku ogłosił doktorami Kościoła dwie święte: Katarzynę ze Sieny i Teresę z Avili.

 

- Z kolei Jan Paweł II w 1997 roku taką samą decyzję podjął w odniesieniu do Teresy z Lisieux, a Benedykt XVI postanowił nadać ten szczytny tytuł jednej z największych kobiet Średniowiecza, Hildegardzie z Bingen - zauważył Vian oceniając, że wszystkie te inicjatywy to potwierdzenie "nieodzownej i bezcennej obecności" kobiet w Kościele.

 

W pierwszym numerze dodatku zapowiedziano, że na jego łamach poruszane będą najbardziej interesujące kobiety tematy, między innymi problematyka prokreacji, emancypacja, dostęp do kultury, a także duchowość kobieca. Znajdą się tam też recenzje filmów i książek oraz artykuły m.in. o kobietach, zajmujących ważne miejsce w życiu i historii Kościoła.

 

Włoskie media i komentatorzy uznali ten nowy projekt dziennika, informującego przede wszystkim o działalności papieża i Stolicy Apostolskiej oraz o Kościele na świecie, za wyraźny dowód otwarcia i oddanie głosu kobietom.

 

Redakcja zapowiedziała, że na łamach tych chce pisać o wszystkich kobietach. Dowodem tego jest już zapowiedziany artykuł o muzułmankach, które cierpią z powodu niesprawiedliwości i nierówności. Ukaże się on w drugim numerze, za miesiąc. Artykuły, dostępne również w Internecie, będą tłumaczone na siedem języków.

 

- Projekt ten dowodzi, jak nieprawdziwy jest wizerunek Kościoła jako wroga kobiet- podkreślił redaktor naczelny watykańskiego dziennika Giovanni Maria Vian.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?