W Krakowie sympozjum o współczesnej rodzinie

O wyzwaniach i zagrożeniach, z jakimi musi zmierzyć się współczesna rodzina, rozmawiają uczestnicy międzynarodowego sympozjum "Dokąd zmierzasz współczesna rodzino", które odbywa się 16 maja w Krakowie. Jego celem jest szeroka debata nad współczesną polską rodziną w kontekście wskazań zawartych w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II "Familiaris consortio".
 

Wioletta Wilimska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie podkreśliła, że jak wynika z badań, ubiegłe stulecie było wiekiem małżeństwa, a teraz nadchodzi pokolenie singli. - Ludzie zwykle nie mają czasu na małżeństwo, ponieważ życie składa się z pracy i zabawy, nie chcą obowiązków związanych z drugim człowiekiem - mówiła dyrektor Wilimska.

 

- Szanuje się ludzi nie za to, że mają rodziny, ale za to co osiągnęli i ile mają pieniędzy - dodała. Jej zdaniem tradycyjną rodzinę cechują silne więzi między małżonkami oraz dziećmi, a we współczesnym świecie dominuje często niezależność, liczy się indywidualizm. - Jednak o naszej sile i wartości decyduje rodzina, silne więzi, które powodują, że człowiek we współczesnym świecie jest pewny swych racji - podkreśliła dyrektor ROPS.

 

Z kolei ordynariusz sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak, członek Rady ds. Rodziny Episkopatu Polski mówił o wyzwaniach i zagrożeniach współczesnej rodziny, odnosząc się do nauczania Jana Pawła II w adhortacji "Familiaris consortio". Podkreślił, że istnieje wiele definicji rodziny, które często są ze sobą sprzeczne. Jan Paweł II wskazał na fundament tego, czym jest rodzina i jakie zadania z niego wypływają.

 

Zdaniem biskupa jednym z zagrożeń dla współczesnej rodziny są tzw. małżeństwa na próbę, do pewnego czasu. - Jednym z zagrożeń są rzeczywiste wolne związki, które powodują m.in. zatracenie religijnego aspektu małżeństwa i osłabiają rodzinę, a także związki partnerskie - podkreślił bp Kaszak. Hierarcha odniósł się również do zagadnienie miłości małżeńskiej, która jest podstawą małżeństwa.

 

W drugiej części konferencji prof. Maria Braun-Gałkowska z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opowie o znaczeniu przygotowania do małżeństwa. Natomiast ks. prof. Stanislav Vojtko z Instytut Rodziny Jana Pawła II w Bratysławie wygłosi wykład o podstawowych elementach antropologii kobiety na podstawie adhortacji "Familiaris consortio".

 

Wśród prelegentów będzie też m.in. ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. doc. dr hab. Marek Petro z Uniwersytetu w Presowie oraz ks. Jacek Konieczny, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, który będzie mówił o Kościele wobec problemów rodziny.

 

Konferencja "Dokąd zmierzasz współczesna rodzino?" organizowana jest przez Instytut Nauk o Rodzinie Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej, Uniwersytetem w Presovie oraz Instytutem Rodziny Uniwersytetu w Rużomberku na Słowacji. Patronat nad konferencją objęli metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa oraz rektor UPJPII ks. prof. Władysław Zuziak.

Wspomóż Nas
Tagi: rodzina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?