400-lecie karmelitanek bosych w Polsce

Karmelitanki bose obchodzą 400-lecie obecności na ziemiach polskich. Ogólnopolskie obchody jubileuszu rozpocznie uroczysta Eucharystia sprawowana 24 maja br. o godz. 17.00 pod przewodnictwem przełożonego generalnego zakonu o. Saverio Canistrà OCD, w klasztorze karmelitanek bosych w Krakowie, przy ul. Kopernika.

 

W niedzielę 27 maja br. w Muzeum Archeologicznym w Krakowie zostanie otwarta wystawa pt.: "Mam ja skarb, mam... Cztery wieki karmelitanek bosych w Polsce", organizowana przez Krakowską Prowincję Karmelitów Bosych, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Muzeum Archeologiczne. Zostaną tam pokazane zabytki ze wszystkich Karmeli żeńskich na dawnych ziemiach Polski oraz z dwu istniejących dziś w Krakowie domów na Wesołej i na Łobzowie. Obok dzieł sztuki znajdzie się wśród nich wiele przedmiotów związanych z kulturą życia zakonnego karmelitanek bosych, na co dzień niedostępnych z racji klauzury papieskiej. Wernisaż dla gości i mediów będzie w piątek 25 maja o godz. 12.00. W dniu 28 maja zapraszamy na całodzienne ogólnopolskie sympozjum naukowe na UJ w Krakowie o 400-leciu obecności karmelitanek bosych.

Jubileusz zakończą dziękczynne Eucharystie sprawowane w poszczególnych klasztorach sióstr karmelitanek bosych 26 maja 2013 r.

Zakon Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, zreformowany w XVI w. w Hiszpanii przez św. Teresę z Avili (od tego czasu mniszki nazywane są "bosymi"), przybył z Belgii do Polski w 1612 r. Zakonnice osiadły przy kościele św. Marcina w Krakowie, później powstał klasztor na Wesołej. Obecnie jest to najliczniejsza w Polsce zakonna wspólnota klauzurowa.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?