50 lat temu zmarł Thomas Merton, znany na całym świecie amerykański trapista, autor m.in. "Siedmiopiętrowej góry"

KAI / pch
Poniedziałek, 10 grudnia 2018, godz. 08:30
Przed 50 laty, 10 grudnia 1968 r. zmarł o. Thomas Merton, trapista, działacz na rzecz pokoju i praw człowieka. Sławę zyskał nie tylko dzięki dziełom o duchowości kontemplacyjnej, próbom zrozumienia myśli Dalekiego Wschodu i zintegrowania jej z duchowością Zachodu, lecz także dzięki wierze w wartość chrześcijańskiej aktywności społecznej.
więcej

Czy zmieni się tekst modlitwy "Ojcze nasz"? Wszystko w rękach biskupów

"Przewodnik Katolicki" / Monika Białkowska / kk
Poniedziałek, 10 grudnia 2018, godz. 07:00
"Takie zmiany są trudne. Wyobrażam sobie, że ludzie wychowani na słowach «i nie wódź nas na pokuszenie» teraz będą pytać, że jak to? Całe życie źle się modlili?" - mówi w rozmowie z "Przewodnikiem Katolickim" ks. Ryszard Kilanowicz.
więcej

Patriarcha Cyryl: nie można dopuścić do niezależności ukraińskiej Cerkwi

PAP / pk
Niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 20:01
Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl oświadczył w niedzielę, że nie można dopuścić do powstania autokefalicznej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Zwolenników niezależnej ukraińskiej Cerkwi określił jako osoby "pełne gniewu".
więcej

W bazylice św. Antoniego w Padwie poświęcona zostanie odrestaurowana Kaplica Polska

PAP / pk
Niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 18:10
W bazylice świętego Antoniego w Padwie odbędzie się w poniedziałek poświęcenie odrestaurowanej Kaplicy Polskiej pod wezwaniem św. Stanisława. Liczne polskie pamiątki przypominają o tym, że miasto to było zawsze celem podróży naukowych i religijnych z Polski.
więcej

Abp Wiktor Skworc: ochrona środowiska wymaga odpoczynku człowieka

KAI / pk
Niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 17:38
Podczas Eucharystii w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach dla uczestników Szczytu Klimatycznego COP24 metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odniósł się do nauczania papieża Franciszka, przypominając, że "jeśli chcemy się angażować w ochronę środowiska naturalnego, to trzeba się również zatroszczyć o odpoczynek człowieka".
więcej

Filipiński prezydent nawoływał do zabijania "bezużytecznych" biskupów

KAI / pk
Niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 16:14
"Ci wasi biskupi, pozabijajcie ich. Nie służą oni żadnemu celowi. Jedyne, co robią to krytykują" - to słowa prezydenta Rodrigo Duterte, którego autorytarne rządy od 2016 r. spowodowały już na Filipinach setki ofiar.
więcej

Biskupi Irlandii: głos tych, którzy w majowym referendum głosowali przeciw aborcji, został zignorowany

KAI / pk
Niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 15:35
"Głos tych, którzy w majowym referendum głosowali przeciw aborcji, został zignorowany" - piszą biskupi Irlandii w przesłaniu opublikowanym na zakończenie sesji plenarnej episkopatu. Hierarchowie wyrazili rozczarowanie z powodu przebiegu parlamentarnej debaty na ten temat.
więcej

Alessandro Monteduro: pomóżmy chrześcijanom pozostać w Syrii

KAI / pk
Niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 14:42
W ciągu siedmiu lat trwania konfliktu w Syrii tysiące chrześcijan wyjechało z kraju. Jeśli ci, którzy pozostali, nie otrzymają niezbędnej pomocy, będą zmuszeni opuścić swoją ojczyznę. W ten sposób również i my stracimy nasze korzenie. Tymi słowami Alessandro Monteduro, dyrektor włoskiego oddziału Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie apeluje o pomoc dla Syrii.
więcej

"Bądźcie Mu wierne do końca". Bp Zając konsekrował w Krakowie sześć dziewic

KAI / pk
Niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 13:19
Zostałyście zdobyte przez Chrystusa. Bądźcie Mu wierne do końca - mówił bp Jan Zając do sześciu kobiet, które na jego ręce złożyły śluby czystości. Obrzęd konsekracji odbył się w katedrze na Wawelu.
więcej

Papież spotkał się z redakcją gazety "Il Messaggero". Okazją była 140. rocznica powstania dziennika

KAI / pk
Niedziela, 9 grudnia 2018, godz. 12:52
W sobotę po południu papież Franciszek odwiedził siedzibę rzymskiej gazety "Il Messaggero". Okazją była 140. rocznica powstania dziennika. - Życzę Wam dalszych 140 lat Messaggero. Ale zawsze w duchu służby, zawsze w poszukiwaniu konkretu, cnotą dziennikarza jest poszukiwanie faktów - powiedział papież.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook