Hiszpania: Poniedziałek Wielkanocny z „moną”

Radio Watykańskie / W. Raczkiewicz CSsR
Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, godz. 17:18
Potężna tamborrada, czyli ogłuszające bicie w bębny, obwieściła w niedzielę koniec Wielkiego Tygodnia w Madrycie. Do świątyń powróciły ostatnie procesje. Poniedziałek Wielkanocny jest już zwykłym dniem pracy w dużej części Hiszpanii. Świętuje się jeszcze między innymi w Katalonii, w regionie Walencji i na Balearach.
więcej

Relikwie św. Teresy na Ukrainie

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, godz. 16:47
Relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus rozpoczęły peregrynację po Ukrainie. Zostały dziś uroczyście wniesione do katedry we Lwowie, gdzie powitał je abp Mieczysław Mokrzycki. „Poprzez jej orędownictwo pragniemy wypraszać liczne powołania kapłańskie i zakonne – mówił metropolita lwowski. – Nasz lwowski Kościół jest Kościołem misyjnym. Jest ona patronką misji, więc przez jej orędownictwo będziemy wypraszać potrzebne dla naszego Kościoła łaski, aby rozszerzał się, by przygarniał wszystkich do Królestwa Bożego”.
więcej

Jesteśmy zwiastunami miłości Chrystusa

KAI / ad
Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, godz. 13:32
Benedykt XVI wezwał Polaków, by "w każdej sytuacji, jaką przynosi życie", powracali do "radości w Panu". - Dzięki wierze i ufności nasze serca napełnia światło Wielkiej Nocy, które rozprasza mroki każdego smutku - stwierdził papież pozdrawiając po polsku pielgrzymów uczestniczących w południowej modlitwie maryjnej okresu wielkanocnego "Regina Caeli" w Castel Gandolfo. Ojciec Święty pojechał tam na krótki wypoczynek.
więcej

Sudan: Wielkanoc w przededniu wyborów

Radio Watykańskie / tc
Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, godz. 13:19
W wielu miejscach na świecie Wielkanoc przeżywana jest w cieniu ważnych wydarzeń. Tak jest na przykład w Sudanie, gdzie 11 kwietnia odbędą się wybory powszechne. Bojkot tego wydarzenia zapowiedziała jednak opozycja w proteście przeciwko nadużyciom przedwyborczym rządu w Chartumie. Istnieje obawa, że wybory staną się kompletną fikcją zmanipulowaną przez reżim Omara al-Baszira.
więcej

Kostaryka: konkordat ze Stolicą Apostolską?

Radio Watykańskie
Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, godz. 13:03
Kościół w Kostaryce ma zamiar zaproponować nowemu rządowi prezydent Laury Chinchilli podpisanie konkordatu ze Stolicą Apostolską. Potwierdził to metropolita San José, abp Hugo Barrantes Ureña.
więcej

Zakonnicy pozostaną pomimo zagrożenia wojną

KAI / ad
Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, godz. 12:15
„Nie możemy zakończyć naszej pracy w Afganistanie. Podjęliśmy pewne zobowiązania i chcemy ich dotrzymać” – powiedział jezuita pracujący w tym kraju, ks. James Kalapura. Niedawne ataki na oddziały międzynarodowe i pracowników organizacji humanitarnych zmusiły rząd Indii do ograniczenia operacji wojskowej w Afganistanie oraz ewakuacji konsulatu w Heracie.
więcej

Benedykt XVI odpoczywa w Castel Gandolfo

PAP / ad
Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, godz. 12:01
Benedykt XVI opuścił w niedzielę po południu Watykan i udał się do rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem, gdzie przez kilka dni będzie odpoczywać po uroczystościach Wielkiego Tygodnia.
więcej

Lublin: KUL chce dawać świadectwo o Bogu

KAI / ad
Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, godz. 10:42
Wobec zamętu wartości KUL pragnie dawać świadectwo o Bogu i Jego miłości w prawdzie - napisał ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w wielkanocnym liście do wiernych. Dokument czytany jest w Poniedziałek Wielkanocny we wszystkich kościołach w Polsce. Ks. prof. Wilk odczytał list podczas Mszy św. radiowej w warszawskiej Bazylice Świętego Krzyża.
więcej

List rektora Uniwersytetu Papieskiego

PAP / ad
Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, godz. 09:06
Prawda o Bogu i o człowieku bywa, na różne sposoby, ignorowana, odrzucana i atakowana - napisał w liście do wiernych rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Jan Maciej Dyduch. List w Poniedziałek Wielkanocny jest odczytywany w kościołach archidiecezji krakowskiej.
więcej

Jerozolima: patriarcha przewodniczył rezurekcji

KAI / ad
Niedziela, 4 kwietnia 2010, godz. 19:50
W bazylice Anastasis, czyli zmartwychwstania – najważniejszym chrześcijańskim sanktuarium Jerozolimy – eucharystię rezurekcyjną sprawowały różne Kościoły. Wspólnota katolicka pod przewodnictwem łacińskiego patriarchy miasta abp. Fouada Twala wyśpiewała radosne 'Alleluja' przy pustym Grobie Zmartwychwstałego Pana. Hierarcha złożył następnie życzenia wielkanocne miejscowym wspólnotom oraz pielgrzymom i wszystkim wyznawcom Chrystusa.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook