Duch Święty prowadzi Kościół przez cierpienie

Radio Watykańskie / kb
Czwartek, 22 kwietnia 2010, godz. 17:51
We wszystkie piątki maja katolicy w Anglii i Walii będą się modlić o wyjście z kryzysu związanego z pedofilskimi skandalami. W centrum modlitwy, z reguły przed Najświętszym Sakramentem, znajdą się zarówno ofiary molestowania, jak i cały Kościół – aby się odnowił, został uzdrowiony i z pełnym oddaniem zaangażował się w powierzoną mu misję, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Czytamy o tym w ogłoszonym dziś oświadczeniu episkopatu.
więcej

Rosja: Cerkiew nie państwowa

Radio Watykańskie / W. Raiter, Moskwa
Czwartek, 22 kwietnia 2010, godz. 17:49
Rosyjska Cerkiew Prawosławna nie chce być Kościołem państwowym. Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, abp Hilarion Ałfiejew, odrzucił tezy na ten temat pojawiające się w różnych środowiskach rosyjskich.
więcej

Biskupi Anglii i Walii przepraszają za pedofilię

KAI / psd
Czwartek, 22 kwietnia 2010, godz. 13:40
Nie ma usprawiedliwienia dla nadużyć seksualnych wobec dzieci – napisali biskupi Anglii i Walii w oświadczeniu opublikowanym 22 kwietnia. Zadeklarowali, że chcą mówić o „molestowaniu dzieci w Kościele katolickim” wprost i jednoznacznie. – Te straszliwe zbrodnie i niewłaściwa na nie odpowiedź niektórych przełożonych kościelnych bardzo nas wszystkich zasmuca – stwierdzili biskupi.
więcej

Pożegnano ks. prof. Ryszarda Rumianka

KAI / psd
Czwartek, 22 kwietnia 2010, godz. 13:32
Był człowiekiem skromnym, zatroskanym o drugiego człowieka i pełnym optymizmu płynącego z wiary – mówił abp Stanisław Gądecki o ks. prof. Ryszardzie Rumianku. W czwartek 22 kwietnia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP na warszawskich Bielanach społeczność akademicka UKSW pożegnała swojego rektora, który zginął 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
więcej

Kanada: parlament przeciw legalizację eutanazji

Radio Watykańskie
Czwartek, 22 kwietnia 2010, godz. 13:31
Kanadyjski parlament odrzucił projekt ustawy legalizującej eutanazję. 228 deputowanych głosowało przeciwko ustawie a 59 było za – poinformowało Radio Canada.
więcej

„Gość Niedzielny” liderem wśród tygodników

KAI / psd
Czwartek, 22 kwietnia 2010, godz. 13:29
„Gość Niedzielny” jest nadal liderem wśród największych tygodników opinii w Polsce. Z danych Związku Dystrybucji i Kontroli Prasy wynika, że pod względem sprzedaży czasopismo utrzymuje nieprzerwanie swoją pozycję od grudnia 2009 r. W lutym, ze sprzedażą na poziomie 139019 egz., tygodnik zanotował ponad 5-proc. wzrost w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego.
więcej

Papież apeluje o świadectwo pojednania

KAI / psd
Środa, 21 kwietnia 2010, godz. 20:04
Prawdziwe powołanie narodów przyjmujących orędzie chrześcijańskie to bycie znakiem pojednania i miłości – powiedział Benedykt XVI podsumowując swą pielgrzymkę na Maltę. Papież poświęcił temu wydarzeniu swą główną katechezę podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Na placu św. Piotra zgromadziło się ponad 15 tys. wiernych.
więcej

Angola: napad na nuncjaturę apostolską

Radio Watykańskie
Środa, 21 kwietnia 2010, godz. 20:02
Uzbrojeni napastnicy wtargnęli 19 kwietnia do nuncjatury apostolskiej w Luandzie w Angoli. Początkowo twierdzili, że mają do przekazania poufną pocztę od jednego z angolskich biskupów. Po wejściu do budynku mężczyźni wyciągnęli karabin maszynowy i pistolet, którymi sterroryzowali personel watykańskiej placówki dyplomatycznej. Trzej rabusie domagali się wydania gotówki i kosztowności. Całe zajście trwało pół godziny.
więcej

Izrael: ekumeniczna inicjatywa biblijna

Radio Watykańskie
Środa, 21 kwietnia 2010, godz. 20:01
Niektórzy chrześcijańscy pielgrzymi przybywają do Ziemi Świętej na dłużej, by lepiej poznać kraj Biblii. Wśród nich są osoby zajmujące się tłumaczeniem Pisma Świętego na swój ojczysty język, które pragną pogłębić znajomość ziemi biblijnej, jej kultury i języka. Jak obliczono, na świecie mówi się obecnie blisko 7 tys. (6912) języków. Tylko na ok. 450 z nich Biblię przetłumaczono w całości. Wysiłki celem przełożenia jej na inne języki – których pozostało jeszcze prawie 6,5 tys. – podejmują chrześcijanie różnych wyznań.
więcej

Nowy przewodniczący episkopatu Czech

Radio Watykańskie
Środa, 21 kwietnia 2010, godz. 19:59
Abp Dominik Duka został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Czech. Wyboru dokonali obradujący od wczoraj na praskich Hradczanach czescy biskupi. Abp Duka jest również nowym metropolitą Pragi i prymasem Czech. Na ten urząd powołał go w lutym Benedykt XVI.
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook