Niemcy: Memorandum podzieliło teologów

PAP / psd
Czwartek, 10 lutego 2011, godz. 12:47
Nie ustają kontrowersje wokół ogłoszonego 4 lutego memorandum, zatytułowanego „Kościół 2011: potrzeba przebudzenia”. Ponad 150 teologów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii opowiedziało się w nim za reformami w Kościele katolickim.
więcej

Audiencja ogólna: o św. Piotrze Kanizym SJ

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Środa, 9 lutego 2011, godz. 18:43
W wyniku fascynacji luterańską reformacją, wiara katolicka w Niemczech niemal całkowicie obumarła. Jej odnowa wydawała się zadaniem niewykonalnym. A jednak dokonał tego św. Piotr Kanizy SJ dzięki sile swej modlitwy oraz głębokiej przyjaźni z Jezusem – powiedział na audiencji ogólnej Benedykt XVI. Swą katechezę poświęcił temu holenderskiemu jezuicie, który w XVI w. stał się nowym apostołem Niemiec.
więcej

USA: katolicki Tydzień Małżeństwa

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Środa, 9 lutego 2011, godz. 18:42
W Stanach Zjednoczonych trwa Ogólnokrajowy Tydzień Małżeństwa. Organizatorami tygodnia jest koalicja złożona z grup różnych wyznań chrześcijańskich i religii walczących o umocnienie małżeństwa. Tydzień rozpoczął się 7, a zakończy 14 lutego. Organizatorzy nie przez przypadek wybrali tę datę. Inicjatywa kończąca się w dzień św. Walentego ma stanowić alternatywę dla skomercjalizowanego obchodzenia święta zakochanych.
więcej

Dziecko-lek niewłaściwą drogą medycyny

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Środa, 9 lutego 2011, godz. 18:41
We Francji urodziło się pierwsze tzw. dziecko-lek. Zostało ono poczęte metodą in vitro z wyselekcjonowanego materiału genetycznego, w celu wyleczeniu swojego starszego brata, chorego na β-talasemię. Urodzony chłopiec nosi imię Umut-Talha, co w języku tureckim znaczy „nasza nadzieja”. Jego krew pępowinowa, zawierająca wiele komórek macierzystych układu krwionośnego, zostanie sukcesywnie przetoczona jego starszemu bratu, aby zastąpić jego chorą krew.
więcej

Czesi w obronie prześladowanych chrześcijan

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Środa, 9 lutego 2011, godz. 18:39
Czechy domagają się od Unii Europejskiej jasnego stanowiska w obronie prześladowanych chrześcijan. W Pradze gościł szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini, który od kilku tygodni zabiega o zdecydowane potępienie przez Unię Europejską antychrześcijańskich incydentów.
więcej

Filipiny: spalono chrześcijańską wioskę

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Środa, 9 lutego 2011, godz. 18:38
Rebelianci islamscy spalili chrześcijańską wioskę na wyspie Mindanao w Filipinach. Do zajścia doszło w pobliżu miasta Mlang, gdzie uaktywniło się nowe ugrupowanie zbrojne. W incydencie nie było ofiar śmiertelnych, gdyż mieszkańcy zdążyli zbiec i się ukryć.
więcej

2 mln wolontariuszy oczyści stan z chrześcijan

Radio Watykańskie
Radio Watykańskie
Środa, 9 lutego 2011, godz. 18:36
2 mln hinduistycznych ekstremistów weźmie udział w rozpoczynającej się 10 grudnia w Madhya Pradesh akcji oczyszczania tego indyjskiego stanu z chrześcijańskich misjonarzy.
więcej

W marcu raport na temat Komisji Majątkowej

PAP / psd
Środa, 9 lutego 2011, godz. 16:44
Protokół z działalności Komisji Majątkowej powstanie do końca lutego i zostanie upubliczniony w marcu - zapowiedział w środę współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu abp Sławoj Leszek Głódź po jej posiedzeniu.
więcej

Nie będzie spowiedzi przez smartfony

KAI / psd
Środa, 9 lutego 2011, godz. 15:36
Nie będzie spowiedzi przez smartfona, czyli przez komórkę najnowszej generacji, choć urządzenia elektroniczne, którymi dziś dysponujemy, mogą służyć pomocą w przygotowaniu dobrej spowiedzi. Tak dyrektor watykańskiego Biura Prasowego ks. Federico Lombardi odpowiedział na pytanie dziennikarzy na ten temat.
więcej

"Wierzę, że sumienie zostanie poruszone"

KAI / drr
Środa, 9 lutego 2011, godz. 13:15
„Z zaskoczeniem i dotkliwym bólem przyjąłem informację o kradzieży, jakiej dokonano ostatnio w prymasowskiej katedrze gnieźnieńskiej” – napisał prymas Polski abp Józef Kowalczyk w oświadczeniu wydanym po kradzieży pierścienia kard. Wyszyńskiego. "Wierzę, że sumienie osób czy osoby, która dokonała tej kradzieży, zostanie poruszone i ten symboliczny eksponat zostanie zwrócony".
więcej
lista archiwalnych aktualności

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook