Ta wystawa potrafi wstrząsnąć nie tylko sercem, ale i sumieniem. RÓŻNICA

 

Wystawa "Różnica" Jacka Hajnosa OP

Miejsce: Kraków, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, skryptorium klasztorne

Otwarcie: 5.10, wystawę można oglądać do 30.11

Organizator: Wspólnota Twórców Chrześcijańskich Vera Icon, Fundacja Chronić Dobro

Wstęp wolny

 

Prawdziwy dom, świadomość potęgi relacji oraz źródło prawdziwego szczęścia to tylko przedsionek, wprowadzający nas w "Różnicę".

 

Projekt, powstawał przez pięć lat. Przedstawia cykl 77 grafik i rysunków, których dopełnieniem są świadectwa portretowanych osób bezdomnych. Dzięki tej wystawie stajemy się powiernikami sekretnych historii ludzi, o których społeczeństwo - wydawałoby się - jakby chciało w swej codzienności zapomnieć. Autor prac zmaga się tematem bezdomności - przedstawionej w najwyższej artystycznej jakości obrazów oraz z psychologicznym wymiarem pojawiających się w nim historii. Nie zatrzymuje się tylko na powierzchownej analizie tego problemu. Wydobywa istotę: samotność. Przywraca godność sportretowanym, niwecząc tytułowe "różnice" i stawiając ich oblicza i historie w relacji do widza. Przywraca braterstwo.

 

 

Jacek Hajnos odważył się uczyć wzroku od Jezusa. Tym ostatecznie się z nami dzieli. Chcę Mu od nas wszystkich powiedzieć po prostu: DZIĘKUJĘ!

bp Grzegorz Ryś

 

 

Bezdomność to coś bliżej Ciebie niż myślisz. To przede wszystkim brak relacji czyni człowieka bezdomnym.

 

 

"Różnica" to projekt, który uczy nas, czym jest prawdziwa bezdomność. W kontekście braku relacji, samotności, strachu o byt materialny, ciągłej gonitwy za pracą... tracimy to, co najważniejsze - relacje z drugim człowiekiem. Autor spędził wśród bezdomnych pięć lat, odkrywając, czym tak naprawdę ta bezdomność jest. Efektem jego prac jest wyjątkowe dzieło, które od strony artystycznej oceniane jest bardzo wysoko zarówno przez profesorów sztuki, jak i każdego innego obserwatora. Materiały użyte do stworzenia prac to odrzucone przedmioty (kartony znalezione na śmietniku, zużyte deski do krojenia mięsa z restauracji, długopisy BIC...), które podkreślają niezbywalną godność człowieka.

 

77 historii o tym, co czyni nas ludźmi, a co sprawia, że oddalamy się od człowieczeństwa.

 

Pomoc w przywracaniu relacji ze światem ludziom, którzy stracili w życiu wszystko - to pragnienie było początkiem projektu. Bezdomność to złożony problem. Poczucie bezradności, odrzucenie społeczne, depresja, odebranie sensu życia, nadziei...

 

Już samo bycie modelem pomaga odzyskać godność  - portretowani, na co dzień doświadczając obojętności (a czasem i agresji), mogli poczuć, że ich historia ma znaczenie.  Sztuka może mieć realny wpływ na to, jak wygląda nasza rzeczywistość - mówi Jacek Hajnos OP, autor “Różnicy".

 

 

Wystawie towarzyszy książka Różnica. To najbardziej cenna i wartościowa cegiełka, jaką możesz zakupić pod budowę domu: dosłownie i w przenośni. Dosłownie, bo sprzedaż książki wspiera działalność Wspólnoty Betlejem - jednej z najbardziej skutecznych organizacji walczących z bezdomnością. Poznanie treści książki będzie dla Ciebie najlepszą inwestycją w Twój własny "dom", który sam sobie budujesz, inwestując w trwałe relacje.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook