Wkrótce nowa płyta Michała Niemca. Album nosi tytuł "Nieziemscy"

To już trzeci muzyczny projekt. Tym razem: "Nieziemscy" - album poświęcony świętym i błogosławionym. Będzie to zbiór modlitw do różnych świętych - bardzo popularnych, jak i mniej znanych, polskich i czczonych w całym Kościele powszechnym.

 

Dokonałem wyboru Świętych najbliższych mojemu sercu i dodając dźwięk zapragnąłem oddać cześć moim patronom. Wśród nich są np. św. Michał Archanioł (mój główny opiekun), św. Wawrzyniec (patron dnia urodzin), św. Jan Chrzciciel (patron dnia chrztu) i inni.

 

 

Autor muzyki: Michał Niemiec
Aranżacji dokonują: Mateusz Hrynkiewicz i Michał Niemiec

 

Powstanie płyty zainspirowały klaryski z Krakowa - to one jako pierwsze poprosiły mnie o napisanie melodii do tekstu pieśni o bł. Salomei. W prośbie zaznaczyły, by pieśń była pogodna i modlitewna. Długo zwlekałem… ale udało się. Od tego wszystko się rozpoczęło.


Druga w kolejności powstała pieśń do św. Michała Archanioła - zainspirowana przez klaryski ze Starego Sącza. Poprosiły, bym spróbował coś skomponować, bo one codziennie modlą się modlitwą papieża Leona XIII, a chciałyby też ją śpiewać. Przekonały mnie.


Następnie był św. Jan Chrzciciel. Dużo by tu o Nim opowiadać, ale wspomnę jedynie, że w ostatnim czasie stał mi się bardzo bliski.


Dalej była św. Klara (siostry z Hajnówki zapytały czy taka pieśń - uniwersalna dla wszystkich klarysek - może powstać).


Skoro Klara to i św. Franciszek i tak dalej…

 

Płytę rozpoczyna INTRO - biblijna zapowiedź treści albumu. Jest to fragment Apokalipsy św. Jana, opisujący tych, którzy "opłukali swe szaty i w krwi Baranka je wybielili". Na tle apokaliptycznych dźwięków tekst ten odczytuje Przemysław Radzyński.

 

Przedostatni utwór na płycie to Litania do polskich Świętych, ułożona z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Litania ta ma walory modlitewno-edukacyjne. Do każdej z wymienionych osób w porządku chronologicznym dodane jest zdanie dookreślające esencję życia poszczególnego polskiego świętego i błogosławionego, np. Święty Bracie Albercie - litościwy Biedaczyno dobry jak chleb, czy św. Maksymilianie Mario Kolbe - Apostole Niepokalanej i Męczenniku z Auschwitz.


Litania zawiera wezwania również do świętych współczesnych, jak: Błogosławieni Michale i Zbigniewie - Męczennicy z Pariacoto czy Błogosławiona Hanno Chrzanowska - sumieniu życia pielęgniarskiego.


11 maja 2018 roku tekst owej litanii - autorstwa prof. dr hab. Haliny Bursztyńskiej - oraz melodia ułożona przeze mnie otrzymały aprobatę kurii krakowskiej, udzielone zostało tzw. imprimatur.

 

Finał płyty to Hymn Świętych. To uwielbienie Boga przez samych Świętych. Refrenem są Ich słowa z Apokalipsy św. Jana: "Zbawienie w Bogu zasiadającym na tronie i w Baranku" (Ap. 7,10). Zwrotki natomiast to radosny psalm 96.

 

Na okładce albumu znajduje się fotografia obrazu Marzeny Wasilewskiej stworzonego specjalnie jako ilustracja płyty "Nieziemscy". Obraz ukazuje Boże Serce, do którego zmierzają (pod przewodnictwem Księcia Niebieskiego Wojska - Michała Archanioła) święci - mężczyzna i kobieta - jako przedstawiciele obu płci rodzaju ludzkiego (kroczących ku Niebu).


Autorce tego wyjątkowego obrazu z całego serca dziękuję!

 

Muzyką starałem się oddać charakter poszczególnych świętych, np. w muzyce św. Franciszek jest pokorny, prosty, ale usłyszeć też można franciszkańską radość, euforię.


Z kolei św. Józef jest "mężem milczenia i wzorem kontemplacji" - taki też charakter jego osoby, jego codzienności muzyka zdaje się wyrażać.


Niejednokrotnie melodia piosenek jest ściśle złączona z tekstem (np. gdy mowa o pokonaniu szatana przez Michała Archanioła - muzyką wyrażona jest powaga sytuacji i zdeptanie wroga do przepaści).

 

Nagrania jeszcze trwają. Ale już powoli widać koniec.

 

Premiera płyty: JESIEŃ 2018


Przy okazji serdecznie chciałbym zaprosić do braterskiego finansowego współtworzenia tego projektu. Kerygmat i Gorzkie żale udało się wydać o własnych finansowych siłach - z każdym kolejnym projektem nie jest łatwiej. Kto by zechciał wesprzeć NIEZIEMSKICH - zapraszam do podzielenia się sercem i wpłaty dowolnej kwoty z dopiskiem: "NIEZIEMSCY" na numer konta pod linkiem. Za każdą złotówkę, która będzie cegiełką budowli "NIEZIEMSKICH" - z serca dziękuję! Bóg zapłać!

 

Serdecznie wszystkich pozdrawiam i cieszę się, że już niedługo wspólnie będziemy mogli przeżywać radość ze Świętymi oddając chwałę Panu!

 

Michał Niemiec

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook