Odnaleźć "to coś"

Piotr Żyłka

Wszyscy widzimy, że Kościół się kurczy, że jest nas coraz mniej. Dlaczego tak się dzieje? Co robimy nie tak? I - najważniejsza sprawa - czy jesteśmy w stanie coś zmienić?


Rok Wiary to dobry czas na zadawanie trudnych pytań i szukanie odważnych odpowiedzi, które mogą pomóc ożywić życie Kościoła. Spróbujmy więc.


Jakiś czas temu poszedłem na Mszę do parafii św. Józefa w Krakowie, gdzie posługuje ks. Jacek Stryczek. Szef Szlachetnej Paczki wypowiedział tego dnia myśl, która mocno mnie poruszyła i do dziś nie daje mi spokoju. Zwrócił uwagę na zjawisko kurczenia się Kościoła, na to, że coraz więcej ludzi odchodzi, a nowych nie widać. Inni stają się obojętni i żyją wiarą od niedzieli do niedzieli. Skąd to się bierze? Ks. Jacek przyczyny upatruje w sposobie, w jaki interpretujemy współcześnie Ewangelię i bez owijania w bawełnę mówi, że robimy to źle.


Chyba coś jest na rzeczy. Dwa tysiące lat temu ludzie przecież byli tacy sami. Jedni lepsi, inni gorsi, tak samo grzeszni jak my dzisiaj. Co więcej, nie mieli dostępu do narzędzi, z których my możemy korzystać. Nie było masowych mediów, internetu, youtube’a i facebook'a. Dotarcie z informacją o tym, że jest nadzieja dla świata, że jest Bóg, że stał się człowiekiem, by nas zbawić, było naprawdę trudnym zadaniem. A jednak im się udało.

 

Myślę, że ludzie, którzy doprowadzili do rozprzestrzenia się wiary w pierwszych wiekach po Chrystusie, mieli w sobie "to coś". Co to było? Różnie można to nazwać - radykalizm chrześcijański, żywa wiara, wiarygodne świadectwo. Może jeszcze coś zupełnie innego. Nie mam pewności. W każdym razie "to coś" sprawiało, że, gdy głosili Dobrą Nowinę, to robili to w taki sposób, że ludzie faktycznie przyjmowali ją jako dobrą, a nawet wspaniałą. Ich czytanie, interpretowanie i dzielenie się Ewangelią było takie, że inni zostawiali swoje stare wierzenia albo niewiarę i stawali się chrześcijanami. Kościół się rozrastał.


"Tego czegoś" ewidentnie nam dziś brakuje. Skoro wierzących jest coraz mniej, to chyba warto zadawać sobie pytania: Co robimy źle? Co nam umknęło? Co zgubiliśmy gdzieś po drodze?


Bycie chrześcijaninem to naprawdę fascynująca przygoda. Nie ma lepszej wiadomości niż ta, że Chrystus jest Bogiem, który chce dla każdego człowieka życia w pełni. Ba! On chce dla każdego wiecznego szczęścia. A przecież wszyscy o tym marzą.


Kościół ma do "sprzedania" najlepszy news w historii świata. To dla każdego wierzącego ogromna odpowiedzialność. Również dla mnie. Nie możemy sobie pozwolić na obojętność. Nie mam gotowych odpowiedzi, nie mam genialnej recepty, ale wiem, że musimy "to coś" odnaleźć. Wszystko inne, to marnowanie czasu.

 

 

Piotr Żyłka - członek redakcji i publicysta DEON.pl, twórca Projektu faceBóg.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.21

Liczba głosów:

24

 

 

Komentarze użytkowników (27)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Bogna 23:35:51 | 2012-11-28
Pewnie racja jest, że brak świeżości, entuzjazmu ludziom Kościoła. Radosna Nowina nie może być głoszona bez radości. Ludzie odchodzą, ale co znajdują w zamian? Nie widzę radości i entuzjazmu również w tych, którzy świadomie opuścili Kościół.


Hania bardzo słuszna uwaga.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ziomek 21:05:10 | 2012-11-28
kosciol sie kurczy ? to i taca sie kurczy ?
wielka tragedia dla facetow w czarnych kieckach
kto bedzie placil na ich palace i na ich nowe auta?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~e 13:30:50 | 2012-11-27
kapitankloss -"polacy madrzeja i przestaja wierzyc"..Wiara jest darem od Boga. Bóg dla "światowego rozumu" jest ciemnością, wiara również odbiera "swiatowemu rozumowi " światło .Trzeba by więc napisać :.. mają coraz więcej "światowego rozumu" i coraz więcej ciemności.Pozdrawim.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kapitan kloss 02:36:00 | 2012-11-27
kosciol sie kurczy ? to dobrze, znaczy ze polacy madrzeja i przestaja wierzyc w naiwne i smieszne koscielne bajki

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak 22:44:58 | 2012-11-26
Czarek,
może źle wybierasz? Może za mało wiesz?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak 22:44:34 | 2012-11-26
Czarek,
może źle wybierasz? Może za mało umiesz/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Czarek 16:42:35 | 2012-11-26
Znakiem chrześcijanina jest miłość do Boga i bliźniego (tj. także naszego wroga, np. politycznego). Czy my tacy jesteśmy. Na pewno nie. Wystarczy spojrzeć na treść komentarzy pod różnymi artykułami na tym portalu. Bardzo często nie różnimy się w postępowaniu od innych poza kultem. Ja sam nie znajduje w polskich katolikach coraz mniej dobra, mimo, że kocham Kościół, staram się kochać ludzi i coraz trudniej mi znaleźć radość w dyskusjach na forum publicznym, w rozmowie prywatnej, w przebywaniu wśród nich przy różnych okazjach codzienności. Są albo aroganccy, irytujący (np. w polityce) i bardzo często nieautentyczni. Coraz częściej spotykam dobrych ludzi wśród osób, które nie mają bardzo bliskich, trwałych więzi z Kościołem...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak 19:49:34 | 2012-11-24
Hania,
masz rację w pełni. Tylko, że oni jak nastolatki. Wszystkie nastolatki chcą być gwiazdami , bo wydaje im się to wręcz rajem. A tam rozpacz, narkotyki, ogromny stress i w  krótkim czasie zapomnienie. Różnica jest taka, że ten kto odszedł z KK zawsze może wrócić i być z radością przyjęty. Czasem wstyd przeszkadza. A szkoda.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Hania 19:38:01 | 2012-11-24
Pewnie racja jest, że brak świeżości, entuzjazmu ludziom Kościoła. Radosna Nowina nie może być głoszona bez radości. Ludzie odchodzą, ale co znajdują w zamian? Nie widzę radości i entuzjazmu również w tych, którzy świadomie opuścili Kościół.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~DO MODERACJI PO RAZ KOLEJNY! 19:18:11 | 2012-11-24
przeminela wiara w zeusa ,przeminie i w jezusa

Czemu członek redakcji i publicysta JEZUICKIEGO DEON.pl
pozwala na obrażanie Imienia Jezus ?!


"Na imię Jezusa niech zegnie się wszelkie kolano" (Flp 2, 10)

A TUTAJ W WIELU MIEJSCACH TA SAMA OSOBA BEZCZESCI IMIĘ PANA !!!!

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?