In vitro to nie to samo co aborcja

Konrad Sawicki

Ludzi z in vitro żyją obok nas. "Chociaż nie można aprobować sposobu, przez który dokonuje się poczęcie ludzkie w FIVET (inna nazwa in vitro - przyp. autora), każde dziecko przychodzące na świat ma być przyjęte jako żywy dar dobroci Bożej i wychowane z miłością" ("Donum vitae" 5).

 

1. Celem aborcji jest zniszczenie życia. Para, która zgłasza się do kliniki in vitro, pragnie życia.

 

2. Jest możliwe in vitro bez tworzenia dodatkowych zarodków, które narażone są na zamrożenie lub zniszczenie. Owszem, to obniża skuteczność zabiegów, ale nie przekreśla możliwości urodzenia dziecka.

 

3. Zamrażanie zarodków to nie to samo, co ich niszczenie. Zawsze istnieje szansa, że zostaną rozmrożone i poddane adopcji. Co oczywiście nie zmienia faktu, że mrożenie może skończyć się zamrożeniem na zawsze lub przypadkowym zniszczeniem. Jednak nie można utożsamiać tych dwóch czynności. Z zamrożenia jest teoretyczna droga wyjścia, z aborcji nie.

 

4. Kwestią adopcji zamrożonych zarodków zajmuje się instrukcja "Dignitas personae" z 2008 r. Jej autorzy z Kongregacji Nauki Wiary zastanawiają się nad ich losem, jednoznacznie odrzucając jakąkolwiek możliwość wykorzystywania ich w celach badawczych, terapeutycznych, a także w leczeniu par bezpłodnych. "Została też wysunięta - czytamy w watykańskim dokumencie - propozycja wprowadzenia formy adopcji prenatalnej, tylko w tym celu, by stworzyć możliwość narodzenia się istotom ludzkim, które w przeciwnym wypadku skazane są na zniszczenie. Jednakże ta propozycja, godna pochwały co do intencji uszanowania i obrony życia ludzkiego, niesie ze sobą wiele problemów nie różniących się od wyżej przedstawionych".

 

Instrukcja przypomina też słowa Jana Pawła II, który uważał, że nie ma moralnie godziwego rozwiązania, które zapewniłoby ludzką przyszłość zamrożonym embrionom. Nie ma moralnie godziwego rozwiązania, czyli zarówno adopcja jak i nieustanne przetrzymywanie zamrożonych zarodków nie są idealnymi wyjściami, ale inne możliwości po prostu nie istnieją. Znamienny jest fakt, że wspomniany dokument nie potępia wprost możliwości adopcji. W stosunku do takich spraw, jak wykorzystanie zamrożonych embrionów w celach badawczych, terapeutycznych, a także w leczeniu par bezpłodnych autorzy używają kategorycznego sformułowania, mówiącego, iż są one "oczywiście nie do przyjęcia". Natomiast o adopcji mówią zaledwie, że niesie za sobą wiele problemów.

 

5. Zabieg in vitro przeprowadzony tak, że wszystkie sztucznie stworzone zarodki zostają wykorzystane, nadal jest sprzeczny z nauką Kościoła. Tak, ale nie ze względu na niszczenie życia, jak przy aborcji, ale dlatego, że do zapłodnienia dochodzi poza aktem małżeńskim. To jest zupełnie inna kwalifikacja czynu. Za taki zabieg nie powinno się więc żądać kary adekwatnej do kary za aborcję, czyli do kary więzienia włącznie.

 

6. Ekskomunika za in vitro? Kodeks Prawa Kanonicznego podaje szereg wykroczeń, za których popełnienie wierny automatycznie podpada pod ekskomunikę. Jest to ekskomunika wiążąca mocą samego prawa - latae sententiae. Wśród tych wykroczeń nie ma zabiegu in vitro. Jest natomiast aborcja (kanon 1398).

 

7. Ludzi z in vitro żyją obok nas. "Chociaż nie można aprobować sposobu, przez który dokonuje się poczęcie ludzkie w FIVET (inna nazwa in vitro - przyp. autora), każde dziecko przychodzące na świat ma być przyjęte jako żywy dar dobroci Bożej i wychowane z miłością" ("Donum vitae" 5). Innymi słowy, osoby poczęte in vitro nie mogą być ze względu na sposób swojego przyjścia świat dyskryminowane i poniżane. Należy im się taki sam szacunek jak wszystkim innym ludziom. Cytat z "Donum vitae" jest wskazówką, by za każdym razem, gdy rozmawiamy o in vitro mieć na względzie szacunek dla ludzi tą metodą poczętych. Oczywiście nie oznacza to, że nie wolno oceniać samej metody. Jednak perspektywa istnienia tych ludzi obok nas nakłada dyskusji pewne językowe ograniczenia - na poziomie szacunku i ludzkiej przyzwoitości.

 

Osobiście, gdybym został postawiony przed dylematem - chciałbym mieś dzieci ale nie mogę - uznałbym to za wolę Bożą i pozostał bezdzietny. Co nie zmienia mojego zdania w powyższych kwestiach.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.49

Liczba głosów:

103

 

 

Komentarze użytkowników (80)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Paweł 08:50:00 | 2012-07-11
jak pokazał czas - powyższy artykuł Konrada Sawickiego ewidentnie powstał na POlityczne zamówienie !

Masz na to jakieś dowody? Ten tekst nie ma absolutnie nic wspólnego z polityką. Można się z niem zgadzac albo nie, ale pisanie takich wnisków lekką ręką jest żałosne.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kowadło 17:20:04 | 2012-07-10
Do ~a

Oj biedaczku, znowu cytujesz wyuczone hasło lewaków i liberałów np. wściekłego Niesiołowskiego, bo nie stać Cię na modlitwę do Ducha Świętego o mądrość i zrozumienie woli Bożej. Proponuję Ci wizytę u egzorcysty katolickiego, aby pomógł Tobie otworzyć się na Boga i zrozumieć piąte przykazanie „Nie zabijaj”.
Pomodlę się w tej intencji.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a 13:53:02 | 2012-07-10
 kowadło - proponuję wizytę u dobrego psychiatry! - na cito! 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kowadło 13:46:39 | 2012-07-10
Do ~a

Wyszło szydło z worka. Mentalność Twoja wskazuje, że jesteś z sekty lewaków i liberałów. To oni mają gotowe hasełka dla inaczej myślących: rasista, homofob, ksenofob, faszysta, syjonista, nietolerancyjny, itp i itp. Ale wiadomo, że złoczyńca swoje niecne cechy przypisuje przeciwnikowi. Wy lewacy i liberałowie operujecie przewrotnie szczytnymi hasłami: tolerancja, miłość, obrona biednych. Hasła te pojmujecie jednostronnie w obronie własnej pozycji. Nie przejmujecie się ujemnymi skutkami po aborcji i in vitro. W wyniku in vitro rodzą się dzieci z przerażającymi powikłaniami np. bez przełyku i odbytu. Czy tak ma wyglądać wg ciebie ~a uszczęśliwianie ludzi na ziemi? Aborcja i in vitro pochodzą z inspiracji szatana a wiele naiwnych ludzi odrzucających Boga daje się wciągać w jego sieć zniszczenia świata.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a 13:01:18 | 2012-07-10
 kowadło - to działa w 2 strony - to samo myślę o tobie. masz zamknięty umysł - odrzucasz inne niż "własne" argumenty. Gorzej- nie przyjmujesz że inni mogą myśleć inaczej. żałosne. na pewno też jesteś rasistą i homofobem, prawda? tak... brawo.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kowadło 12:47:10 | 2012-07-10
Do ~a
Młot zostanie młotem jeżeli odrzuca Boga a sam dla siebie jest bożkiem. Nie docierają do nie słowa Boga, bo umysł jego jest zamknięty. A cóż dopiero człowiek może uczynić aby przekonać człowieka z zamkniętym umysłem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a 12:43:45 | 2012-07-10
 nie zachwycam się ivf. Z czego wnioskujesz? uważam, że to ostateczność dla papary, która spróbowała już wszystkich medycznych możliwości. Naprawdę uważasz, że ktokolwiek podejmuje się leczenia tą metodą z kaprysu? mody? Błąd! Nie, nie macie pojęcia... 
Wypadało by na pożegnanie życzyć wam "liźnięcia" problemu, jedkak okażę więcej miłosierdzia od was i życzę wam abyście mogli mieć dzieci bezproblemowo.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Groszek 12:32:23 | 2012-07-10
Drogi ~a zachwycając się in vitro musisz zrozumieć, że i ono ma swoje ograniczenia. Jest też niezgodne z nauką KK. Poczytaj: www.opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZR/gn200918-invitro.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a 12:11:28 | 2012-07-10
a nie mają dzieci? no proszę... :) nie wiem czy to etap przedszkolaka - moim zdaniem to "troszkę" nie fair -nie słyszałeś o księżach pedofilach? dzieciach księży?  cała ta farsa to zzasłona dymna, aby społeczeństwo zapomniało o kościelnych błędach.
nie mówię o gazetach - mówię o fachowej prasie/artykułach  - MEDYCZNYCH. Bardzo stereotypowe - jeśli mam inne zdanie - kocham wyborczą :) Nie, nioe kocham, ale każdą informację sprawdzam ZANIM się wypowiem. 
poza tym cała masa osób nie chwali się ivf, skąd wiesz czy twoja córka, najlepsza przyjaciółka nie ma dziecka tak poczętego? w czym dziecko poczęte po imprezie/dyskotece/za krzakiem/na pralce jest lepsze od dziecka poczętego z miłosci?? no proszę.... nie przekonujecie mnie. Pomyślałeś o córce (hipotetycznej) - przychodzi do ciebie i mówi mamo/tato nie będę mieć dziecka - mówisz jej - super dziecinkoo taka jest wola Boża idz sobie adoptować trójeczke... tak...pomyśl. Każecie sprawdzać śluz - to jest dopiero oszustwo! przy niedrożnych jajowodach np... to jest dopiero dojenie pacjenta... szkoda gadać, ale przecież nie przeczystasz fachowej Medycznej prasy - tylko "miłosierny" atak na banitów... tak tego Kościół za moich czasów nie uczył!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Groszek 11:52:18 | 2012-07-10
z V Przykazaniem Dekalogu nie targuje się,
albo się je zachowuje albo łamie i świadomie ciężko grzeszy
nie ma kompromisów dla aborcji, jaką czyni in vitro


iv vitro NIE JEST ABORCJĄ. Proponuję poczytac trochę fachowych artykułów zanim zabierzecie się za pisanie głupot. "Gość niedzielny" nie jest fachową literaturą, a ksiądz ani Kaczynski nie jest autorytetem w sprawach rozrodu (hm a przepraszam przecież księża też mają dzieci...ale o tym ciiiii...) ew w sprawie posiadania kota.Brawo przedszkolaki! dajecie sie manipulować jak ta lala...

W Gościu niedzielnym piszą nie tylko księża, ale i fachowcy z różnych dziedzin. A co jest Twoim zdaniem fachową literaturą? Gazeta Wyborcza?, a może Fakty i Mity???
Piszesz: "...przecież księża mają dzieci...". Coś mi się wydaje że zatrzymałeś się na etapie przedszkolaka.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook