Pierwszy mężczyzna każdej kobiety

Gazeta Krakowska
Józef Augustyn SJ

Maj jest miesiącem Dnia Matki (26 V), a czerwiec miesiącem Dnia Ojca (23 VI). Pisząc ten krótki felieton, przeglądałem kilka książek o relacjach córek z ich ojcami, w tym bestseller sprzed lat "Tatusiowa córeczka" H. Normana Wrightona. Autorzy piszący o ojcostwie rozwodzą się nad kryzysem ojcostwa, prezentują krzywdy wyrządzone córkom przez ich ojców. Słuchają przede wszystkim skrzywdzonych kobiet oraz ich terapeutów, ale nie dopuszczają do głosu samych ojców. Skrzywdzili i koniec. Nie mają już nic więcej do powiedzenia.

 

To typowa dla współczesnej kultury medialnej reakcja: jednostronne narzekanie, opisywanie krzywd i oskarżanie. Dorosłe kobiety, szczególnie te, którym życie się nie powiodło (przecież nie tylko z powodu ojcowskich błędów), wystawiają ojcom surową ocenę: "Tatuś nigdy nie miał dla mnie czasu. Był ciągle poza domem. On nigdy mnie nie kochał. Zawiodłam się na moim ojcu".


Nie chciałbym bronić ojców, którzy zawinili wobec swoich córek. O ile tak było, winni to uznać, dyskretnie przyznać się do błędu, przeprosić i usiłować naprawić krzywdy. Jednocześnie jednak chciałbym zachęcić panie, by - używając swojej niezwykłej kobiecej intuicji - same chciały także wychodzić naprzeciw swoim, jakże często bezradnym i zagubionym, tatusiom. Doświadczenie wielu kobiet pokazuje, że jest to możliwe.


Oto piękne wyznanie dorosłej córki zaczerpnięte z książki "List do ojca": "Kiedy byłam dzieckiem, niestraszne mi były baby jagi, czarownice. Ojciec - to było słowo, na którego dźwięk w brzuchu czułam potworny ścisk. Któregoś dnia zaczęłam pilnie obserwować tatę. Wtedy odkryłam, że za grubą skórą dyktatora kryje się mały, przerażony chłopiec. Odkryłam, że jego matka nie potrafiła kochać syna, […] zmuszała do wszystkiego i nigdy nie przytuliła. Mojemu ojcu zabrakło wzorca. Postanowiłam poznać mojego tatę. Coraz częściej opowiadałam, co u mnie. […] Tato okazał się wspaniałym przyjacielem i wsparciem. […] Czasem warto dać szansę ojcu. Jak bardzo zranionym by nie był w młodości człowiekiem - to rolą dzieci jest wychować ojca. To my, dzieci, możemy pomóc wszystkim zagubionym tatusiom wrócić. Wystarczy zajrzeć im głęboko w serce, odnaleźć tam ich zagubioną miłość i podać na talerzu".


Nastoletnim dziewczętom, młodym kobietom łatwiej nieraz znaleźć wspólny język z tatą niż z mamą. Winny to wykorzystywać. Przyjaźń córki z ojcem, pozbawiona jakiejkolwiek rywalizacji, budowana jest zwykle wokół wzajemnej więzi uczuciowej, troski o siebie, zrozumienia, współczucia, gotowości udzielania sobie pomocy, wspierania się w trudnych momentach. Mniej ważne są natomiast zainteresowania zawodowe, intelektualne.


Drogie Panie, wszystkie Panie, młodsze i starsze, dajcie większą szansę waszym ojcom, a to pomoże wam rozumieć i budować lepsze więzi z waszymi mężami, synami, braćmi, szefami w pracy, kolegami, księżmi. Pierwszym mężczyzną dla każdej kobiety jest i pozostanie własny ojciec.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.12

Liczba głosów:

33

 

 

Komentarze użytkowników (24)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

lucy 11:07:08 | 2012-06-22
Mój tato popełnił samobójstwo gdy miałam 21 lat, był chory na schizofrenię, nie był takim ojcem jakiego chciałam mieć, długo winiłam go za to, że mnie zostawił że nie pomyślał o mnie odbierając sobie życie.Dopiero gdy mnie samą dopadła cięzka depresja zrozumiałam Go i wybaczyłam to co zrobił.Do tej pory jednak patrzę z zazdrością i tęsknotą  na wszystkie kobiety, które mają Ojców i są z nimi w bliskich relacjach.Tak bardzo mi tego przez całe życie brakowało i brakuje.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~niezmuszona 09:51:43 | 2012-06-22
"zmuszony do małżeństwa" = ślub w KK nieważnie zawarty
(swoją drogą nie widzę nigdy kuli u nogi przy Ołtarzu, więc chyba dany narzeczony z własnej woli podszedł?!?)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~frugo 07:16:39 | 2012-06-21
"... nie zmuszajcie ich do małżeństwa..."
  
 właśnie to jest postawaa mężczyzn: żadnych zobowiązań małżeńskich, ale żyć jak wolny ptak i wiecznie być nieodpowiedzialnym małym chłopcem

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ONLY JEZUS 23:55:13 | 2012-06-20
Pierwszym mężczyzną dla każdej kobiety jest i pozostanie własny ojciec. 

Pierwszym Mężczyzną jest i pozostanie Jezus.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ugo 22:29:07 | 2012-06-20
Drodzy panowie, nie chowajcie się za spódnicami kobiet i weźcie odpowiedzialność za swoje małżeństwa i rodziny.

Szanowne Panie, nie wieszajcie się na facetach, nie zmuszajcie ich do małżeństwa, nie wieszajcie się na swoich synach, ale weźcie odpowiedzialność na swoje życie, pozwólcie synom odchodzić z domu...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~apel 13:18:51 | 2012-06-20
Drodzy panowie, nie chowajcie się za spódnicami kobiet i weźcie odpowiedzialność za swoje małżeństwa i rodziny.

A Wy, szanowni Księża, nie usprawiedliwiajcie mężczyzn za nieodpowiedzialność, zagubienie, zdrady, alkoholizm - winą matek i żon.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak jest 12:10:52 | 2012-06-20
Potwierdzam swoim doświadczeniem, tak to działa, jak opisał to Autor.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mmm 14:31:21 | 2012-06-19
 Pani Alicjo!

Ja dziękuję, za takie kobiety jak Pani, które potrafią dostrzec, że życie to nie tylko niezdrowa fiksacja na punkcie tzw. "siły" ale i serce, które jest zdolne do przebaczenia i miłości!

Pozdrawiam serdecznie

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alicja 14:18:21 | 2012-06-19
To jakies nieporozumienie i to powazne!!!
Rola dzieci nie jest wychowywanie ojcow! Brak rzetelnej wiedzy.

jestem już po czterdziestce i widzę, że zycie wymaga nie tylko wiedzy, ale i szlachetności, dobroci i zwyczajnego ludzkiego miłosierdzia... bez tego ani rusz... Czy ty aby się modlisz czasami ojcze nasz...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kasia 12:34:21 | 2012-06-19
może warto dodać - dorosłych dzieci.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook