Jezus na otwarciu Euro 2012

Gdy spojrzałem kilka dni temu w kalendarz, pomyślałem, że ktoś odpowiedzialny we władzach piłkarskich za ustalanie daty inauguracji Mistrzostw Europy strzelił sobie całkiem zabawnego gola.


O co chodzi? Ano tak się jakoś poskładało, że dokładnie dzień przed startem EURO 2012 jest Boże Ciało. Biorąc pod uwagę to, jak bardzo UEFA jest wyczulona (żeby nie powiedzieć przeczulona) na punkcie jakiegokolwiek manifestowania poglądów politycznych i przekonań religijnych w trakcie imprez przez nią organizowanych, to fakt, że na 24 godziny przed wielkim otwarciem ME, na polskie ulice wyjdą setki tysięcy katolików, by wziąć udział w uroczystych procesjach, zakrawa na delikatną groteskę.


Nie wiem, czy spadną za to jakieś federacyjne głowy, ale wcale by mnie to nie zdziwiło. Doskonale pamiętam, z jak śmiertelną powagą footballowi włodarze piętnowali wszelkie "ekscesy" piłkarzy i kibiców, którzy starali się "przemycać" na boiska i stadiony jakieś niedozwolone krzyże lub inne symbole religijne. Również w regulaminie, który będzie obowiązywał w trakcie zbliżających się mistrzostw w naszym kraju, widnieje zakaz wnoszenia na piłkarskie areny materiałów "rasistowskich, ksenofobicznych, politycznych, religijnych i propagandowych". Swoją drogą wymienianie jednym tchem (co może wywoływać wrażenie swoistego zrównywania) "materiałów rasistowskich i religijnych" wydaje mi się być dość niesmacznym nadużyciem. No, ale to temat na osobny felieton.


Wracając do Bożego Ciała. Jako że większość zagranicznych kibiców będzie już w czwartek w Polsce, to mamy naprawdę doskonałą okazję do dania pięknego świadectwa wiary. Już sobie wyobrażam wyraz zaskoczenia na ich twarzach, gdy zobaczą morze ludzi sunące za baldachimami, pod którymi księża będą nieść Najświętszy Sakrament. Przypadek? Chrześcijanie nie wierzą w coś takiego jak przypadek.


Dlatego przyłączam się do chóru tych wszystkich, którzy wzywają do wyjścia w trakcie EURO na ulice. Ale nie po to, by strajkować i protestować, ale po to, by pokazać "nowoczesnemu" Zachodowi coś, czego na pewno się nie spodziewał. Wyjdźmy w czwartek na ulice polskich miast i zadziwmy Europę.

 

Pan Jezus na otwarciu Mistrzostw Europy w piłce nożnej - tego jeszcze nie było!

 

Piotr Żyłka - członek redakcji i publicysta DEON.pl, twórca Projektu faceBóg.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.62

Liczba głosów:

58

 

 

Komentarze użytkowników (25)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~S&P 00:17:53 | 2012-06-09
W BBC i w SkyNews korespondenci nadajacy z Sukiennic w Krakowie powiedzieli, ze jeszcze kilka godzin przed reportazem, przez Rynek przeszly procesje tysiecy ksiezy, zakonnic i wiernych; i powiedzieli, ze to z okazji swieta Corpus Christi, i jeszcze powiedzieli ze byla to piekna uroczystosc !!!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~czytelnik 22:21:39 | 2012-06-08
Panie Piotrze, gratuluję  dobrego artykułu. Niech Pan nie przejmuję się wpisami dyżurnych ( być może płatnych) krytykantów, którzy albo nie czytają Pańskich artykułów, albo mają ogromne problemy ze zrozumieniem  tego, co czytają.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~niki 13:29:45 | 2012-06-08
Wspaniały artykuł

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Dawid Gospodarek 17:39:23 | 2012-06-07
 Piotrze, zapewniam Cię, że Pan Jezus zawsze był na otwarciu Mistrzostw Europy w piłce nożnej :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marta 16:33:24 | 2012-06-07
 Trafne spostrzeżenie, faktycznie Jezus wychodzący dzisiaj do ludzi, wierzący którzy się modlą i śpiewają jest zjawiskiem wyjątkowym, a w tym kontekście jest szczególnym powitaniem kibiców w katolickiej Polsce.

Kochani Czytelnicy, skąd się u Was bierze ta nieustanna potrzeba krytyki, wyrażania swojego żalu i złości w komentarzach pod artykułami?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marta 12:18:56 | 2012-06-07
Często odnoszę wrażenie, że ci, którzy komentują Pańskie felietony, nie potrafią uchwycić sedna tego, o czym Pan pisze...
Ciężką robotę Pan sobie wybrał ;) Dobrze, że się Pan tym nie zraża.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~marcin 23:21:03 | 2012-06-06
 Oj, chyba autor artykułu ma "kompleks katolika" :) Prawdopodobnie UEFA właśnie świadomie rozpoczyna w piątek a nie w czwartek mistrzostwa, by nie nakładać się na święto. Dla mnie to normalne i nic nadzwyczajnego - nawet naturalnie eleganckie.
Życzę autorowi dobrego świętowania w czwartek i spokoju ducha, że turyści będą dziwnie na niego patrzeć, że idzie za baldachimem ;)
-pozdrawiam i bez urazy :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~grejwi 21:43:26 | 2012-06-06
Mają teraz nauczkę za to, że nie umieścili chrześcijaskich świąt w kalendarzu unijnym ;p 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~glonojad 19:36:13 | 2012-06-06
Juz stwierdzenie w tym kontekscie (osadzajace i kwalifikujace) typu "fanów Michnika" mowi za twoje "ja" uwolnione od frustracji i malkontenstwa, w ramach swiadectwa i manifestacji wiary. Nie wiem skad takie polaczenia przyszly (bo jak inaczej mysli niz ja to jest od nich? czy co) nie widze zapierania sie wiary w krytycznym podejsciu do tekstu autora, a co wiecej z chlubienia sie taka mocna wiara "Nigdy nie miałem problemów z zapieraniem się swojej wiary i jej publiczną manifestacją" - nic innego nie pozostaje jak uchylic czolo mnie "glonojadowi" az do ziemi twojemu 'ja". Przepraszam ze zlosliwie koncze, bo praca czeka :-).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~glonojad 19:34:57 | 2012-06-06
Juz stwierdzenie w tym kontekscie (osadzajace i kwalifikujace) typu "fanów Michnika" mowi za twoje "ja" uwolnione od frustracji i malkontenstwa, w ramach swiadectwa i manifestacji wiary. Nie wiem skad takie polaczenia przyszly (bo jak inaczej mysli niz ja to jest od nich? czy co) nie widze zapierania sie wiary w krytycznym podejsciu do tekstu autora, a co wiecej z chlubienia sie taka mocna wiara "Nigdy nie miałem problemów z zapieraniem się swojej wiary i jej publiczną manifestacją" - nic innego nie pozostaje jak uchylic czolo mnie "glonojadowi" az do ziemi twojemu 'ja". Przepraszam ze zlosliwie.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?