W odpowiedzi na list...

W czasach powszechnego narzekania na upadek epistolografii grupa młodych ludzi z całą powagą potraktowała listy. I to nie byle jakie, ale listy pisane przez biskupów. Polskich biskupów.

 

Założyli stronę internetową www.odpowiadamy.eu. Uzasadnili nazwę stwierdzeniem, że na listy się odpowiada, "więc odpowiadamy Ojcom Biskupom". Ale to nie jedyne uzasadnienie. Dodali też drugie, znacznie mniej grzecznościowe i formalne, za to pokazujące przynajmniej część ich samoświadomości: "Odpowiadamy (ponosimy odpowiedzialność) za EU - Ecclesia Universalis".

 

Mało tego. Dodali, że chcą, by działalność pasterska nie była jednostronna, ale stopniowo przeradzała się w żywy dialog, będąc elementem chrześcijańskiego życia Kościoła. I że nie nastawiają się na krytykę, lecz raczej coś odwrotnego. "Stojąc po stronie Ojców Biskupów, odpowiadamy tak, jak odpowiada się ojcu, którego się kocha, na którym zależy, i któremu się ufa. Z miłością i szczerze".

 

Jak wyglądają ich pierwsze odpowiedzi, m. in. na list o Biblii i objawieniach prywatnych, każdy sobie może sam poczytać.

 

Nie wiem, czy rzeczywiście inicjatywa rozwinie się w jakieś większe i znaczące przedsięwzięcie. Pojęcia nie mam, czy liczba odpowiadających zatrzyma się na czterech osobach, czy też będzie stopniowo rosła, aż głos odpowiedzi będzie słychać w całym Kościele katolickim w Polsce. Nie w tym, moim zdaniem, leży istota rzeczy.

 

Według mnie istota rzeczy i element rzeczywistego zaskoczenia leży w sposobie myślenia o listach pasterskich, jaki zaprezentowali pomysłodawcy serwisu. Myślenia kompletnie odstającego od tego, co najczęściej o twórczości epistolarnej naszych hierarchów można usłyszeć zarówno od przysypiających w czasie ich słuchania wiernych świeckich, jak i od odczytujących je szybko, monotonnie i z dużymi, często przypadkowymi, skrótami, księży.

 

Ci młodzi ludzie przede wszystkim poczuli się adresatami biskupich listów. Poważnymi adresatami. A jako tacy, poważnie potraktowali to, co w listach można usłyszeć lub przeczytać. Dali do zrozumienia, że nie puszczają ich mimo uszu.

 

Tak się złożyło, że wpadły mi ostatnio w ręce niektóre listy pasterskie pisane przez kard. Augusta Hlonda w czasach, gdy jeszcze nie miał wielkich godności ani nie był Prymasem Polski, lecz tworzył zręby diecezji katowickiej. Zdumiała mnie aktualność tych pism. Zaskoczyła ogromna troska, miłość do Kościoła i do poszczególnego człowieka, z nich emanująca. I coś jeszcze. Poruszyło mnie ich piękno. Piękno nie tylko języka, ale też piękno myślenia o świecie. A także coś w rodzaju "osobistości". Czytając te teksty sprzed prawie stu lat miałem wrażenie, jakby pisane były nie do tłumu, ale do pojedynczego, konkretnego wiernego, powierzonego trosce Hlonda. W pewnej chwili przyłapałem się na tym, że czytam je tak, jakby były pisane do mnie, żyjącego w tym, a nie innym miejscu na ziemi, w tej, a nie innej tradycji, wśród określonych problemów i możliwości.

 

Nie da się uniknąć skojarzeń i nie traktować, choćby tylko częściowo i w pewnym przybliżeniu, listów pisanych przez biskupów dzisiaj, jako kontynuacji, a nie tylko naśladownictwa, listów, które kiedyś pisali do Kościołów Apostołowie. Przynajmniej część tamtych tekstów przetrwała próbę dwóch tysiącleci i nadal buduje wiarę. Są czytane i komentowane. Rodzą też odpowiedź w postaci codziennego chrześcijańskiego życia.

 

To całkiem fajne odkrycie, że listy biskupów także w XXI stuleciu mogą być realną, sensowną, skuteczną formą duszpasterstwa i sprawowania posługi. Oczywiście, aby tak rzeczywiście było, z całą powagą muszą być traktowane przez wszystkich, zarówno adresatów, jak i nadawców. W kategoriach odpowiedzialności. Za Kościół, który wspólnie tworzą.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.67

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Barbara Kapturkiewicz 21:29:51 | 2013-01-17
Chcę poinformować, że istnieje też grupa Wiara i Tęcza która odpowiada na listy biskupów, a także na listy papieża...  Oczywiście te treści są trudne dla hierarchów i odpowiedzi nie nadchodzą. Ale listy są ważne i uświadamiają ludziom nierozwiązane problemy osób LGBT, szczególnie wierzących...

http://www.wiara-tecza.pl/home/polecamy/listdopapieza-dalszelosyrelacjemediow  

http://www.wiara-tecza.pl/home/hot-news-1/listdoksiedzaarcybiskupajozefamichalika

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marcin Trepczyński 14:43:07 | 2012-05-15
Dziękuję Komentującym i ks. Stopce za słowa dodające sił. Będziemy się starać!
Co do dołączania się do zespołu - właśnie przyjeliśmy członka redakcji deon.pl Piotra Żyłkę - pierwsza jego odpowiedź już gotowa. Pozdrawiam w imieniu zespołu. Marcin Trepczyński, jeden z założycieli odpowiadamy.eu

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marcin Trepczyński 14:42:03 | 2012-05-15
Dziękuję Komentującym i ks. Stopce za słowa dodające sił. Będziemy się starać!
Co do dołączania się do zespołu - właśnie przyjeliśmy członka redakcji deon.pl Piotra Żyłkę - pierwsza jego odpowiedź już gotowa. Pozdrawiam w imieniu zespołu. Marcin Trepczyński, jeden z założycieli odpowiadamy.eu

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~powodzenia 11:04:12 | 2012-04-25
dobry kierunek:)
Zalążki czegoś, z czego mogą powstać dobre owoce...
Niech będzie to strona, która "prowokuje" czytelników(i publikujących listy) do myślenia i podejmowania dialogu.
Mam nadzieję że będzie rozwijała się w dobrym kierunku, (który rozumiem jako podejmowanie odpowiedzialności za Kościół, wspólne wzmacnianie fundamentu jedności :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Arek 08:55:31 | 2012-04-25
 Ale nie są jakoś aktualni, bo mój Biskup, Wiktor, wg nich, ciągle jest tarnowskim...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tomek 23:45:31 | 2012-04-24
 Tak trzymać. Cenna inicjatywa. A że nie każdy może się na ich stronie produkować, to przynajmniej nie będzie arogancji, kłótni, lansowania jakichś beznadziejnych teorii.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gość 21:06:46 | 2012-04-24
Ciekawa inicjatywa, a odpowiedzi na listy szczere i rzeczowe.
Osobiście staram się słuchać listów pasterskich, choć czasem jest to rzeczywiście trudne

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~maja 21:03:27 | 2012-04-24
Fajna inicjatywa! Ciekawa. Szkoda, że nie można się dołączyć. :( Odnośnie tego, co ktoś tam napisał, że objawienia prywatne nie są palącym problemem duszpasterskim - niestety jest inaczej i Biskupi mieli rację, że problemu dotknęli. Kto się zetknął z tzw. "Ostrzeżeniem" lub ze stroną dzieckonmp (w google wpisać to wyskoczy) ten wie, że problem istnieje i narasta

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook