Chrześcijanin też może stać się fałszywym prorokiem

Chrześcijanin też może stać się fałszywym prorokiem
(fot. unsplash.com)
Dariusz Piórkowski SJ / DEON.pl

Ciekawe więc, że zwykle fałszywych proroków postrzega się jako zewnętrznych lub wewnętrznych wrogów rozsiewających błędne nauki. Na pewno takich też Jezus ma na myśli. Ale chrześcijanin również może stać się fałszywym prorokiem. Jak przejawia się duch fałszywego proroctwa w Kościele?

Trochę mnie oświeciło, kiedy czytałem Ewangelię przeznaczoną na dzisiaj [tj. 26 czerwca 2019 r. - red.]. I chciałem się tym z Wami podzielić.

Jezus przestrzega uczniów przed fałszywymi prorokami, którzy są jak wilki w owczej skórze. Kim w ogóle jest prorok? Na pewno nie chodzi tu o kogoś, kto przepowiada przyszłość. Dopiero w kontekście całej Ewangelii według św. Mateusza i Kazania na Górze staje się to bardziej zrozumiałe.

Prorok według Nowego Testamentu głosi Ewangelię i świadczy całym swoim życiem. Kim jest prawdziwy prorok? Jezus mówi o tym na początku Kazania na Górze: "Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze czyny i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie". A więc bycie prawdziwym prorokiem to wnoszenia światła do ciemności świata przez wszystkich uczniów Chrystusa. Jak? Nie tylko za pomocą słów, lecz czynów. Prawdziwy prorok czyni to, co mówi i w co wierzy. Prawdziwy prorok wie, że został wybrany, obdarowany, wezwany do misji zbawiania świata nie tyle przez słowa, co postawy i czyny. Nie skupia na sobie, lecz chodzi mu o to, by Ojciec był chwalony, by ludzie dostrzegali dobro w tym życiu, patrząc na życie chrześcijanina.

DEON.PL POLECA

Sobór Watykański II uczy, że "Chrystus pełni swe prorocze zadanie aż do pełnego objawienia się chwały - nie tylko przez hierarchię, która naucza w Jego imieniu i Jego władzą, ale także przez świeckich, których po to ustanowił świadkami oraz wyposażył w zmysł wiary i łaskę słowa, aby moc Ewangelii jaśniała w życiu codziennym, rodzinnym i społecznym". I jako przykład podaje życie małżeńskie i rodzinne. Mąż, żona, ojciec, matka prorokami? A jednak. Najpierw dla własnych dzieci, potem dla swego otoczenia. Nie przez to, że dzielą się darem charyzmatów, uzdrawiają, prorokują, mówią językami, lecz dzielą się miłością czynną, często wykonując wiernie prozaiczne czynności.

Ciekawe więc, że zwykle fałszywych proroków postrzega się jako zewnętrznych lub wewnętrznych wrogów rozsiewających błędne nauki. Na pewno takich też Jezus ma na myśli. Ale chrześcijanin również może stać się fałszywym prorokiem. Jak przejawia się duch fałszywego proroctwa w Kościele?

Po pierwsze, w moralizmie, który na pierwszym miejscu stawia to, co my powinniśmy uczynić, aby się zbawić, przemilczając Boże dary, Boże pierwszeństwo, konieczność ciągłego przyjmowania łaski Boga. Wtedy moralność oddziela się od sakramentów. Na homiliach głosi się tylko, co powinniśmy robić, a nie łączy się tego ze źródłem łaski, które płynie w sakramentach, Słowie i modlitwie i daje nam siłę do wypełnienia tych wymagań.

Po drugie, rytualizm i obrzędowa religijność, która jest oddzielana od wydawania owoców w postaci miłości bliźniego, zmiany postaw wewnętrznych, powstrzymywania pierwszych odruchów, owoców Ducha Świętego. Wtedy wydaje się, że wystarczy, iż chodzisz do kościoła, zaliczasz sakramenty, manifestujesz swą wiarę i przynależność w wiecach, procesjach, nosisz religijne emblematy, a nawet czynisz wielkie znaki i uzdrowienia. Ale jeśli prawie nie widać żadnych postępów w miłości do bliźniego, co więcej, nadal jest wrogość, podział, egoizm w relacjach, to należy się pytać, czy to jest chrześcijańskie podejście do kultu.

Po trzecie, klerykalizm, który czyni proroków tylko z księży, co jest wygodne także dla wiernych świeckich. Klerykalizm jest również formą fałszywego proroctwa, bo za bardzo podkreśla rolę hierarchii, a umniejsza misję świeckich w świecie.

Fałszywe proroctwo polega więc na oddzielaniu słów od czynów, separowaniu Boga od człowieka i od codziennego życia, na wprowadzaniu podziału na sacrum i profanum.

Dariusz Piórkowski SJ - rekolekcjonista i duszpasterz. Pracuje obecnie w Domu Rekolekcyjnym O. Jezuitów w Zakopanem /// Tekst pierwotnie ukazał się na jego Facebooku 

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Odkryj w swoim życiu pokój 

Bóg chce wydobyć z nas to, co najlepsze, ale nie zaciśniętą pięścią czy przystawiając rewolwer do naszej skroni. Stawia nam wymagania, ale nie po to, byśmy ich spełnianiem wyszarpywali...

Skomentuj artykuł

Chrześcijanin też może stać się fałszywym prorokiem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.