Wierni potrzebują dzisiaj odważnych pasterzy

ks. Bartosz Rajewski
(fot. Robert Ottenburger)

Nie po to zostałem wyświęcony na księdza, żeby się bać. Uważam, że do kryzysu pedofilii w Kościele doprowadziło milczenie tych, którzy powinni głośno krzyczeć. A jednak milczeli. 

 

"Nie boisz się tak bez pardonu pisać o tym wszystkim, co niewygodne, o czym większość Twoich kolegów po fachu milczy?" - często pytają mnie znajomi.

 

Inni - zwłaszcza ci "po fachu" napominają mnie, twierdząc, że uderzam w Kościół, rozbijam jedność i apelują o (źle rozumianą) pokorę. Twierdzą, że powinienem stronić od krytyki polityków (z wyjątkiem krytyki tych z opozycji - ta jest dozwolona, a nawet wskazana), zarzucają stronniczość itd.

 

Odpowiadam, że nie po to zostałem wyświęcony na księdza, żeby się bać. Uważam, że do kryzysu pedofilii w Kościele doprowadziło milczenie tych, którzy powinni głośno krzyczeć. A jednak milczeli.

 

Jedni ze strachu, inni z powodu źle rozumianej troski o jedność oraz iście korporacyjną lojalność. I jasne, że czasem się boję. Zwłaszcza gdy piszą lub telefonują do mnie ludzie, którzy ten strach pragną we mnie wzbudzić, by mnie sparaliżował.

 

Uważam, że do kolejnych kryzysów Kościoła doprowadzi również milczenie księży i biskupów wobec zawłaszczania Kościoła przez polityków, milczenie księży i biskupów wobec szerzącego się nacjonalizm oraz milczenie księży i biskupów wobec totalnych i permanentnych ataków na papieża Franciszka.

 

Tak, moi Drodzy Konfratrzy, to milczenie jest cichym przyzwoleniem na nadchodzące kryzysy w Kościele, tak jak milczenie wobec zbrodniczych zachowań "wilków w koloratkach" było wprost przyzwoleniem na gwałcenie dzieci, a tym samym na kryzys, który dzisiaj przeżywamy.

 

Jak bardzo wierni potrzebują dzisiaj odważnych pasterzy, pokazał wywiad z Prymasem w "Faktach po Faktach". Potrzebna jest odwaga, by bez lęku, a zarazem prosto, konkretnie, unikając kościelnej nowomowy nazywać rzeczy po imieniu, komunikować prawdę i pokazywać autentyczny, oczyszczony z klerykalizmu Kościół.

 

Kościół Boży, gorliwy, pokorny (ale odważny!), którego drogą jest człowiek. Nawet za cenę utraty wpływów, sympatii i narażenia się na oskarżenia o rozbijanie (fałszywej) jedności czy stronniczość.

 

Ksiądz Bartosz Rajewski jest proboszczem parafii na South Kensington w Londynie

 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.27

Liczba głosów:

200

 

 

Komentarze użytkowników (7)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 00:22:54 | 2019-05-22
Mamy takich. Ks.Daniel Wachowiak. Naraził się prezydentowi Poznania i władze Kościoła przeniosły go do parafii poza Poznań.

Oceń 20 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Michel 19:24:49 | 2019-05-21
Czy równie odważny byłby w Polsce? Wątpię. Czy przypadkiem w polskim seminarium temu panu nie podziękowano? W której diecezji został wyświęcony??

Oceń 6 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 15:16:59 | 2019-05-21
Jednym z takich bardziej odważnych księży jest Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Polecam czasem posłuchać jego komentarzy.

Oceń 21 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 19:07:42 | 2019-05-20
Był już taki jeden odważny ksiądz, Międlar go nazywają.

Aha, no tak nie był pokorny.
Jednak mówił i nadal mówi prawdę, która boli, która uwiera, która niczym płomienie piekielne przeszywa na wskroś.

Za bajki o odważnych... to my może już dziękujemy.
Na takie bajki to już dawno czas minął!

Oceń 62 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

abcdefghijk 16:15:19 | 2019-05-20
Gadanie, gadanie, gadanie - deklaracje, podsumowania, opinie. Gadanie, gadanie, gadanie - ubolewania, analizy, nawoływania.

Gadanie, gadanie, gadanie - banalne, oczywiste, bez wyrazu.
Wielki kosz niczego.

Oceń 30 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pa.glia 11:23:47 | 2019-05-20
udawanie że przyczyną nadużyć jest klerykalizm (to co najwyżej przyczyna maskowania nadużyć) a nie homoseksulne lobby, praktyki i upadek moralny jest tchórzostwem! odwagi!

Oceń 87 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

wiktorkowal 10:12:47 | 2019-05-20
Znaczy się, ksiądz dobrodziej ogłosił się odważnym pasterzem.

Oceń 58 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook