Religia w szkole - trzy dekady bez zadomowienia

ks. Artur Stopka
(fot. pl.depositphotos.com)

Dużo wskazuje na to, że temat katechezy w szkole będzie wracał niczym bumerang, raz po raz stawiając Kościół katolicki w Polsce w dziwacznej sytuacji ni to petenta ni to uzurpatora. Niepokojące jest, że po prawie trzydziestu latach od jej powrotu w szkolne mury kwestia sprawia wrażenie wciąż nie do końca załatwionej.

 

"Stanowcza reakcja Kościoła ws. religii w szkołach. Wielu uczniów się wkurzy" - donosił jeden z tabloidów niemal natychmiast po tym, jak opublikowano podpisane przez bp. Marka Mendyka "Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP w sprawie organizowania zajęć z religii w publicznych przedszkolach i szkołach".

 

Zostało ono wydane w związku z docierającymi z różnych miejsc Polski informacjami na temat prób ograniczania przez "organ prowadzący" zajęć z nauczania religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nie zawiera żadnych nowych treści, jest jedynie przypomnieniem obowiązujących w tej materii przepisów. Między innymi, że religia nie jest przedmiotem dodatkowym. "Jest to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów" - przypomina bp Mendyk.

 

Co miałoby "wkurzać" uczniów? Według wspomnianego tabloidu chodzi o to, że dzieci, które nie chodzą na religię, mają wolne okienka, a jeśli dodatkowo chcą zapisać się na etykę, spędzają w szkole zdecydowanie więcej czasu niż ich wierzący rówieśnicy. "Uczniów-ateistów denerwuje, że tracą czas, a chodzi nawet o cztery godziny tygodniowo!" - emocjonuje się bulwarówka. To nawiązanie do kolejnego przypomnienia zawartego w oświadczeniu: "Nie ma podstaw do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych. Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas trwania tych zajęć".

 

Dokument wydany 18 marca br. przez Komisję Wychowania Katolickiego KEP przypomina o czymś jeszcze bardzo ważnym w aktualnej sytuacji. O tym, że wyłącznie w rękach biskupa diecezjalnego leży decyzja o zmniejszeniu wymiaru godzin z religii do jednej tygodniowo "w szczególnie uzasadnionych przypadkach".

 

>> Bp Mendyk: po oświadczeniu rodziców religia jest przedmiotem obowiązkowym

 

Zapowiadane od września br. nagłe zagęszczenie w szkołach średnich jest zdaniem niektórych samorządów właśnie takim "szczególnie uzasadnionym przypadkiem". Pojawiły się więc w wnioski kierowane do biskupów przez dyrektorów szkół. A wraz z nimi niejednokrotnie presja ze strony różnych środowisk, aby zostały rozpatrzone pozytywnie.

 

Elementem tej presji stały się z jednej strony informacje o malejącej frekwencji na lekcjach religii, zwłaszcza w szkłach średnich. Pod koniec ubiegłego roku media donosiły, że są takie placówki (przede wszystkim w dużych miastach), w których aż połowa uczniów nie pojawia się na katechezie. Z drugiej strony do myślenia dają wyniki sondaży, dotyczących religii w szkole. Już w kwietniu ubiegłego roku pojawiły się sygnały, że poglądy Polaków w tej sprawie ulegają poważnej zmianie i połowa ankietowanych wolałaby wyprowadzić ten przedmiot z murów szkolnych. Na początku bieżącego roku kolejne sondaże pokazały, że liczba zwolenników takiego rozwiązania rośnie.

 

Trudno w tej sytuacji uniknąć pytania, dlaczego, mimo upływu niemal trzech dekad, katecheza wciąż nie zdołała się na dobre zadomowić w polskich szkołach. Dlaczego nadal przez wielu uważana jest za "ciało obce", a nie za naturalny element systemu edukacji? Można by nawet prowokacyjnie zapytać, dlaczego dyrektorzy szkół chcą zmniejszać liczbę godzin właśnie religii, a nie WF-u, polskiego czy matematyki? W innych krajach europejskich szkolne nauczanie religii jest uważane za oczywistą część kształtowania tożsamości uczniów. Dlaczego u nas wciąż jest stawiane pod znakiem zapytania?

 

Na problemy związane z obecnością katechezy w szkole wskazują także niektórzy w Kościele. M. in. w połowie listopada ubiegłego roku ks. Wojciech Grygiel apelował na łamach Deonu, aby ich nie zamiatać pod dywan. 

 

Polscy biskupi w ostatnim czasie kilkakrotnie przypominali, że to rodzice mają prawo decydować czego i w jaki sposób uczone są ich dzieci. W tym kontekście warto pamiętać, że decyzja o zapisaniu potomstwa na katechezę w szkole nie jest nieodwracalna, a wyniki sondaży pokazują dużą zmienność nastrojów społecznych wokół tego tematu w krótkim czasie. Warto też mieć na uwadze, że szkoły i przedszkola mają obowiązek organizować nauczanie religii konkretnego wyznania dla grup powyżej określonej liczby uczestników. Przy obecnych napiętych grafikach wielu uczniów, którzy poza lekcjami szkolnymi uczęszczają na rozmaite dodatkowe zajęcia, każda godzina w tygodniu się liczy... Jeśli doda się do tego fakt, że religia w szkole wciąż okazuje się w naszym kraju gorącym i emocjonującym tematem politycznym, widać wyraźnie, jak skomplikowana jest sytuacja i jakie pułapki czyhają w kwestii, która wydaje się od dawna rozwiązana.

 

ks. Artur Stopka - dziennikarz, publicysta, twórca portalu wiara.pl; pracował m.in. w "Gościu Niedzielnym", radiu eM, KAI

 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.79

Liczba głosów:

28

 

 

Komentarze użytkowników (67)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR 05:19:29 | 2019-03-27
Temat będzie wracał, bo politycy wzięli go sobie na sztandary.

Ale po ewentualnym zlikwidowaniu nie zrobi się próżnia i nikt nie zyska wolnych godzin, bo w zanadrzu, w zastępstwie, są lekcje zgodne z kartą "gej lesbijka biseksualista transwestyta +".

Oceń 34 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

trytytka 14:52:04 | 2019-03-26
No proszę, kto się pojawił żeby pluć na Kościół Katolicki...

Toż to stały bywalec takich tematów: deonowy janek.

Pozostałe jego konta to: JAN, NAJ, hitanachi, baba86, simson1, neoj, solo, egzorcysta, magdalena, mpjch777, kjch, IIeszek, wyrocznia, policemen, akemi, asdf12, arek.pl... i inne.

Ten internetowy troll działa tutaj już od 9 lat i widać nie zamierza przestać. Wszystkich, którzy nie zgadzają się z jego poglądami (swoistym eklektyzmem religijnym) obrzuca stekiem wyzwisk, jak antychryst czy zboczeniec, nieraz uciekając się do przekleństw. Oczywiście zawsze sądzi, że to on jest poszkodowany i straszy prokuraturą, tyle że żadna ze spraw rzekomo przez niego zgłoszonych, nie została nigdy zakończona postawieniem zarzutów.

Kolejne konta zostają mu usunięte za tą działalność, ale za każdym razem powraca.

Choć dziwi fakt, że deon.pl przymyka jednak oko na jego bluzgi, kłamstwa, herezje...

Oceń 98 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MRL 07:10:59 | 2019-03-26
Jak wielkie zakłamanie występuje wśród rozmawiających poniżej osób.  A przecież historia KK jest ściśle i dokładnie opisana . Zatem jak można w świetle tej historii (KK) pisać takie niedorzeczności. Co to za argument odwołujący się do tego że biskupi ( księża ) byli lepiej wykształceni od prostych ludzi trzymanych W NIEWIEDZY WŁAŚNIE PRZEZ KLER. I tę to niby dzięki nim wzrastała wiedza społeczeństwa.. Jest to obłuda bo wystarczy powołać się na Kopernika i podobnych aby wykazać tę pseudo wiedzę. Ale to nie jest tak groźne jak groźne jest to:

Kiedy Wy wreszcie zrozumiecie, ŻE APOKALIPTYCZNA NIERZĄDNICA TO KOŚCIÓŁ KATOLICKI.
Co znaczy słowo ‘’nierządnica’’?

przestarzale: kobieta uprawiająca nierząd; prostytutka, jawnogrzesznica, najbardziej dotyczy to kobiety przeznaczonej wybrańcowi , która dopuszcza się zdrady przedmałżeńskiej.

Czy Wy rozumiecie relacje między kościołem katolickim a Panem Jezusem Chrystusem?

ŻADEN Z KOŚCIOŁOW BĘDĄCYCH NA TEJ ZIEMI NIE ZOSTAŁ WYBRANY JAKO WYBRANKA DLA ZBAWICIELA.  Nie zostali wybrani buddyści ani indianie hopi.

‘’A NIEWIASTA KTÓRĄ WIDZIAŁEŚ, JEST TO WIELKIE MIASTO, MAJĄCE WŁADZĘ KRÓLEWSKĄ NAD KRÓLAMI ZIEMI ( OBJAWIENIE 17, 18)’’

‘’SIEDEM GŁOW TO JEST SIEDEM GÓR TAM GDZIE SIEDZI NA NICH NIEWIASTA

Oceń 15 152 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MRL 07:09:10 | 2019-03-26
Przecież doskonale wiecie, że jest tylko jedno takie miasto, które znajduje się na siedmiu pagórkach!
W mieście Rzym położonym na siedmiu pagórkach MAJĄ SWOJĄ SIEDZIBĘ WŁADZE PAŃSTWA WATYKAŃSKIEGO!

Apostoł Jan wyraźnie pisze, że NIEWIASTA TO WIELKIE MIASTO ROZŁOŻONE NA SIEDMIU PAGÓRKACH MAJĄCE WŁADZĘ KRÓLEWSKĄ.
TO ONA JEST ‘’TAJEMNICZYM BABILONEM’’ FAŁSZYWYM ŚWIATOWYM KOŚCIOŁEM SZATANA.
‘’ 6 I ujrzałem Niewiastę pijaną krwią świętych i krwią świadków Jezusa3,
a widząc ją bardzo się zdumiałem.
7 I rzekł do mnie anioł:
«Czemu się zdumiałeś?’’

No właśnie czemu się zdumiał???

Kim jest ta kobieta pijana krwią świętych? Jaki wielki Kościół na świecie pozostawił ‘’ślady krwi’’ przez ponad 1000 lat
Przecież bez tajemnic, to KRK trzymał Europę w szponach przez całe wieki i powołał do życia ‘’inkwizycje ‘’

Ogólnie KRK razem z królami tego świata wymordował więcej ludzi niż nazizm wraz z komunizmem łącznie.

Sto lat temu biskup Aleksander Hislop napisał książkę Dwa Babilony (The Two Babylons).. Na 288 stronie znajdujemy ostateczną konkluzję: Kserkses i wielu innych królów medoperskich wygnało swoich kapłanów ze swojego imperium. Jednak znaleźli oni bezpieczne schronienie w Pergamonie i tam został postawiony tron szatana (Ap 2, 13). Potem wzniósł się on wyżej i osiedlił się na tronie imperium rzymskiego. Babilońska bogini zasiadła w chwale na siedmiu wzgórzach Rzymu.  KOBIETA PIJANA KRWIĄ ŚWIĘTYCH

Oceń 15 154 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MRL 07:08:32 | 2019-03-26
I ujrzałem Niewiastę pijaną krwią świętych i krwią świadków Jezusa ... Apokalipsa 17,6 Kim jest ta kobieta pijana krwią świętych? Jaki wielki Kościół na świecie pozostawiał "ślady krwi" przez ponad 1000 lat? Kościół rzymskokatolicki trzymał Europę w szponach przez całe wieki i powołał do Życia "inkwizycję". Cannon Llorente, który był sekretarzem inkwizycji w Madrycie w latach 1790 1792, mający dostęp do archiwów wszystkich trybunałów, obliczył, że w samej Hiszpanii liczba skazanych przekroczyła trzy miliony, z czego 30000 (trzydzieści tys.) zostało spalonych na stosach.  W latach 1540 1570 w wojnie papieskiej przeciwko Waldensom zginęło nie mniej niż  90000 (dziewięćdziesiąt tysięcy) protestantów.

Mnisi i kapłani bezdusznie, z wielkim okrucieństwem i brutalnością torturowali i palili żywcem niewinnych mężczyzn i kobiety. Głosili, że czynią to w imię Chrystusa pod bezpośrednimi rozkazami "jego namiestnika"..! W nocy 24 sierpnia 1572 we Francji zamordowano 70 tys. hugenotów ("noc św. Bartłomieja"). Dalszych 20 tys. zginęło jako męczennicy. 4 W ten sposób Kościół katolicki stał się najbardziej prześladującą instytucją religijną na świecie, nakazując "koronie" (królom, cesarzom), by wprowadziła religię katolicką jako obowiązującą wobec poddanych.

Oceń 15 157 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MRL 07:07:25 | 2019-03-26
Papież Innocent III jednego popołudnia zamordował o wiele więcej chrześcijan niż jakikolwiek cesarz w czasie całego swojego życia.  Świecki historyk Will Durant napisał: Inkwizycję stawiamy na równi z wojnami i prześladowaniami naszych czasów jako najciemniejsze strony dziejów ludzkości, ujawniające okrucieństwo nieznane najgorszym bestiom.


Przecież historia Wam dowodzi, że żaden rząd nie mógłby funkcjonować bez aprobaty rzymskiego papieża.

CZY PAPIEŻ GRZEGORZ IX NIE WOŁAŁ,  ŻE JEST PANEM I WŁADCĄ WSZYSTKICH!!!

Kim jest ta ‘’NIEWIASTA’’ która wynosi swoją ‘’królową niebios’’ ( MARIĘ)
PONAD PANA JEZUSA CHRYSTUSA!!!

W najbardziej autorytatywnej książce na temat katolicyzmu i Marii Panny napisanej przez kardynała i świętego (?) Alphonsus'a de Ligori pt. Chwała Marii (The Glories of Mary), czytamy:

Maria, nasze życie; Maria, nasza nadzieja; Maria, nasz adwokat; Maria, nasze zbawienie. Kardynał ten dochodzi dalej do zaskakującej konkluzji: Tobie dana jest wszelka władza na niebie i na ziemi; niechaj wszyscy słuchają twoich rozkazów; nawet sam Bóg. Bóg poddał cały kościół pod dowództwo Marii. 10 Zatem grzesznicy mogą dostępować przebaczenia tylko przez Marię. Zginie ten, kto nie ucieknie się do niej. Maria nazwana jest bramą
  niebios, ponieważ nikt nie może wejść do błogosławionego królestwa bez odwołania się do niej. Nie ma innej drogi do zbawienia jak tylko przez Marię. Zbawienie zależy wyłącznie od niej.

Oceń 14 152 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MRL 07:06:51 | 2019-03-26
CZYŻ KOŚCIÓŁ KATOLICKI  NIE WOŁA:
MARIA NASZE ŻYCIE
MARIA NASZA NADZIEJA
MARIA NASZE ZBAWIENIE
‘’TOBIE DANA JEST WSZELKA WŁADZA NA NIEBIE I NA ZIEMI,  NIECHAJ WSZYSCY SŁUCHAJĄ TWOICH ROZKAZÓW……..

ZAPAMIĘTAJCIE
Pan Jezus Chrystus powiedział:

‘’JA JESTEM PANEM DROGĄ I PRAWDĄ I ŻYCIEM,
NIKT NIE RZYCHODZI DO OJCA INACZEJ JAK TYLKO PRZEZE MNIE  ( J 14,6)

CZY WY NAPRAWDĘ NIE ROZUMIECIE CO TO JEST OHYDA SPUSTOSZENIA???

Przecież wyjaśnia to Pan Jezus Chrystus PROSTYMI SŁOWAMI.

Wyrażenie ‘ohyda spustoszenia’ odwołuje się do Ew. Mateusza 24.15: „Gdy więc ujrzycie na miejscu świętym ohydę spustoszenia, którą przepowiedział prorok Daniel- kto czyta, niech uważa.” Dotyczy to Księgi Daniela 9.27, „I zawrze ścisłe przymierze z wieloma na jeden tydzień, w połowie tygodnia zniesie ofiary krwawe i z pokarmów. A w świątyni stanie obraz obrzydliwości, który sprawi spustoszenie, dopóki nie nadejdzie wyznaczony kres spustoszenia.”

Oceń 14 149 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MRL 07:06:09 | 2019-03-26
W 167 r. przed Chrystusem grecki zarządca Antioch IV Epifanes postawił ołtarz Zeusowi ponad ołtarz całopaleń w żydowskiej Świątyni w Jerozolimie.

Na ołtarzu w Świątyni w Jerozolimie złożył ofiarę ze świni (nieczystego zwierzęcia). Wydarzenie to uznano za ‘ohydę spustoszenia’.

CZYŻ NIE WIDAĆ ANALOGI DO CZASÓW WSPÓŁCZESNYCH DOTYCZĄCYCH KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO???

Należy mieć tylko troszkę wyobraźni aby to zrozumieć.
Całość ‘’ohydy spustoszenia’’ polegała na tym że POSTAWIONO OŁTARZ ZEUSOWI
PONAD OŁTARZ CAŁOPALEŃW ŻYDOWSKIEJ ŚWIĄTYNI W JEROZOLIMIE.

ZATEM JAK NALEŻY ROZUMIEĆ TO WSPÓLCZEŚNIE DO KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO?
ODPOWIEDŹ JEST PROSTA. SAMA NARZUCA ROZWIĄZANIE CZYM JEST OHYDA SPUSTOSZENIA.
KOŚCIÓŁ KATOLICKI ZASTĄPIŁ PRAWDZIWEGO  OJCA PANA JEZUSA CHRYSTUSA  NA WŁADCĘ TEGO ŚWIATA ( KK NAZYWA GO JAHWE).

Oceń 19 157 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MRL 07:05:31 | 2019-03-26
NIE DOŚĆ, ŻE OFIARA PANA JEZUSA CHRYSTUSA BYŁA WYSTARCZAJĄCA RAZ NA ZAWSZE ZA GRZECHY ŚWIATA TO CO ROBI KOŚCIÓŁ KATOWICKI ?

WYMYŚLA MSZĘ ( W TYM SAKRAMENTY , KTÓRE WSZYSTKIE SĄ SPRZECZNE Z EWANGELIĄ CHRYSTUSA I TREŚCIĄ NT ) I SKŁADA W BEZKRWAWEJ OFIERZE PANA JEZUSA CHRYSTUSA JEGO WROGOWI SZATANOWI – WŁADCY TEGO ŚWIATA KTÓREGO NAZYWA JAHWE.


CZY MOŻE BYĆ COŚ BARDZIEJ OHYDNEGO???

TO JEST WŁAŚNIE OHYDA SPUSTOSZENIA.

Ważne jest także ABYŚ ZROZUMIAŁ ŻE CHRZEST JAKI CZYNI KK, TO TEŻ ROBI TO DLA JAHWE WŁADCY TEGO ŚWIATA
CZYŻ PIOTR NIE WOŁAŁ ŻE CHRZEST MA BYĆ W IMIĘ JEZUS???

DLACZEGO TO JEST TAK WAŻNE ?
DLATEGO ŻE TYLKO PRZEZ IMIĘ JEZUS MOŻESZ BYĆ ZBAWIONY.
TO IMIĘ ZOSTAJE TOBIE AUTENTYCZNIE WYPISANE W DUSZY TWOJEJ STAJESZ SIĘ JEGO CZĘŚCIĄ ( CZŁONKIEM JEGO CIAŁA DUCHOWEGO) W TEN SPOSÓB OPUSZCZASZ TEN ŚWIAT JAKO SKŁADOWA ZBAWICIELA, KTÓRY JEDYNY WYPEŁNIŁ PRAWO TEGO ŚWIATA.

ZROZUM TO RAZ NA ZAWSZE BO CZASU JEST JUŻ  BARDZO MAŁO!!!

ABYŚ OTRZYMAŁ TO IMĘ  <JEZUS >  DO DUSZY SWOJEJ ODDAJ SIĘ ŚWIADOMIE PANU JEZUSOWI CHRYSTUSOWI , KTÓRY ODDAŁ SWOJE ŻYCIE NA KŻYRZU  ZA KAŻDEGO W TYM ŚWIECIE.
POWIEDZ’’ PANIE JEZU CHRYSTE  OD TEJ PORY JESTEM TWÓJ-- TWOJA NA ZWSZE.TA DEKLARACJA JEST TAK SAMO WAŻNA JAK CHRZEST ALE W IMIĘ  JEZUS.
W TEN SPOSÓB ZDEJMIESZ Z DUSZY SWOJEJ IMIĘ WŁADCY TEGO ŚWIATA ( DIABŁA) KTÓRE WYPISAŁ CI RĘKAMI PRZEDSTAWICIELI  KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO.( CHRZEST)TO TY WYBIERASZ A JA DO NICZEGO CIEBIE  NIE NAMAWIAM

Oceń 25 153 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Szon 15:29:23 | 2019-03-25
Pytanie jest szersze: Czy katolicyzm, taki jaki jest, ma coś ludziom do zaoferowania. Jezus miał, ale mam wątpliwości czy nauka Jezusa ma wiele wspólnego z katolicyzmem współczesnym. Jezus łamał normy, a KK je pielęgnuje. 

Oceń 6 45 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook