Lady Gaga i Bradley Cooper - czyli narodziny prawdy

ks. Wojciech Koladyński
(fot. Lady Gaga / youtube.com)

Ten moment gali, warto ocalić na dłużej - moment artystycznie i emocjonalnie czysty i piękny.

 

Choć - przynajmniej niektórym - ceremonia rozdania Oscarów przysporzyła pewien zawód w postaci braku nagród dla "Zimnej wojny", to jest jeden moment gali, który warto ocalić na dłużej - moment artystycznie i emocjonalnie czysty i piękny: duet Bradleya Coopera i Lady Gagi, którzy wyśpiewują (docenione przez Akademię) "Shallow" z "Narodzin gwiazdy". Jeśli ktoś filmu jeszcze nie widział, to naprawdę warto - to mnóstwo dobrych wrażeń, pięknych kadrów i przede wszystkim kawał świetniej muzyki, ze wspomnianym "Shallow" na czele.

 

Sama już piosenka jest po prostu świetna - a jej filmowy kontekst pozwala na zupełnie musicalowe interpretacje. Oto na parkingu, w najprostszej intymnej sytuacji - noc, siedzenie na parkingu i rozmowa z nowo poznaną bratnią duszą - Ally (Lady Gaga) podśpiewuje fragment piosenki, która rodzi się w jej sercu: "Powiedz chłopaku, czy nie jesteś zmęczony, gdy próbujesz wypełnić tę pustkę? Czy może potrzebujesz czegoś jeszcze?". To nie tylko pytania rzucone w ową noc, ale wyśpiewane do Jacksona (Bradley Cooper) - który pustkę w sercu wypełnia alkoholem i stara się zagłuszyć tęsknoty, którymi pulsuje jego życie. Z tego szkicu (Ally na parkingu dzieli się też pomysłem na refren) powstaje duet, którego koncertowe wykonanie rozpoczyna niezwykłą sceniczno-życiową przygodę obojga bohaterów w filmie. Oto oboje zaczynają - muzyką i miłością - wzajemnie nadawać sens codzienności. Filmowe nagranie robi ogromne wrażenie - głównie za sprawą możliwości głosowych Lady Gagi i emocjonalnego ładunku całej piosenki. Ale filmowe sceny stają się ledwie preludium do szerszego spojrzenia na rzeczywistość stworzoną przez ten duet.

 

 

Wiele emocji wzbudziło nagranie z koncertu Gagi z Las Vegas w końcu stycznia - wokalistka zaprosiła Coopera do wspólnego wykonania "Shallow" i tych kilka muzycznych minut potwierdziło, że spotykamy coś więcej niż (nawet bardzo dobrą) piosenkę napisaną do filmu. Emocje, wokal - wszystko zabrzmiało tak dobrze jak w "Narodzinach gwiazdy", może nawet lepiej, wszak wykonania live mają ten niezwykły, niemal nieuchwytny urok. I właśnie ten koncertowy występ był niejako zwiastunem do tego, co wydarzyło się w oscarowy wieczór.

 

O Oscarach (i nagrodzie, i gali) mówi się wiele - ale warto odłożyć na bok stereotypy i uprzedzenia, żeby nie przeoczyć czegoś, co jest po prostu cenne i potrzebne - a na pewno takim momentem był występ Gagi i Coopera. Utwory nominowane w kategorii "Najlepsza piosenka" są wykonywane na gali na żywo, co staje się czasem bolesnym egzaminem - bywa, że nie wszystko brzmi tak dobrze, jak w studiu, że brakuje emocji; nieraz piosenki po prostu się nie bronią poza filmowym kontekstem. "Shallow" w oscarowej wersji zyskuje jednak jeszcze więcej piękna i niezwykłej wartości. Zespół jest ukryty, na scenie jedynie fortepian. Wchodzą oni - i zapatrzeni w siebie zaczynają na nowo opowiadać tę historię oddalania się od mielizny, bo nagle ktoś zaczyna nadawać sens życiu. Ostatnie wersy wyśpiewują do jednego mikrofonu, bardzo intymnie, jakby nie było całego świata dookoła nich. Nic dziwnego, że plotkarskie portale z upodobaniem szukały między Gagą a Cooperem romansu - tak wiele się dzieje w dźwiękach i pomiędzy nimi. Ale to nie urojony romans jest siłą tego wykonania, ale prawda, która rodzi się wtedy, gdy spotykają się dwa serca, które po prostu chcą razem zrobić coś pięknego. Nagle słowa piosenki nie są tylko dialogiem między Ally i Jacksonem, ale nabierają wymiaru zupełnie szerokiego, uniwersalnego - sporo osób szuka tam echa akcji #MeToo, inne widzą po prostu spełnienie własnych tęsknot i nadziei. Naprawdę fantastyczny jest Bradley Cooper, który w całym tym projekcie (i filmowo, i scenicznie) daje miejsce Lady Gadze, tworzy przestrzeń, w której może ona rozwijać skrzydła i pokazać się z nowej strony. Ale i ona jest piękna w tym, że wciąż chce, by Bradley był częścią tego przedsięwzięcia - nie tylko dlatego, że on był początkiem i inspiracją (zupełnie tak samo jak w filmie), ale dlatego, że siła tkwi w spotkaniu, w byciu razem; dlatego, że przyjaźń pozwala wspólnie odkrywać zupełnie nieznane cudowne krainy.

 

Niewiele ostatnio widziałem (słyszałem) tak prawdziwych duetów - siłą tego wykonania jest pewność, że Drugi nie jest jedynie dodatkiem, dzięki któremu ja mam błyszczeć. Spotkanie, to najprawdziwsze, ma sens wtedy, gdy nawzajem ocalamy w sobie najpiękniejsze rzeczy, gdy dodajemy sobie odwagi - wtedy opowiadanie o nawet najbardziej intymnych tęsknotach nie jest straszne, ale dodaje sił, by z owymi tęsknotami się mierzyć. Tak rodzi się prawda - a entuzjastyczne reakcje na oscarowy występ Lady Gagi i Bradleya Coopera są dowodem, jak bardzo takiej prawdy spotkania nam wszystkim potrzeba.

 

 

ks. Wojciech Koladyński - zakochany w Panu Bogu ksiądz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Badacz-amator popkultury, miłośnik polskiej muzyki. Szczęściarz. Prowadzi bloga księdza.pl

 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.34

Liczba głosów:

241

 

 

Komentarze użytkowników (56)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Arek.pl 08:29:11 | 2019-03-13
trytytka=saska kępka= misjonarz =misjonarzm i inne

Tutaj się ukryłeś zboczeńcu!!!
Przypominam tobie cytowane są twoje słowa:
''IIeszek 12:55:07 | 2016-07-28
@misjonarz
Napisałeś:
No i na koniec, ale "bazyli" ?, och coś to mówi a ja np. jestem prawdziwym misjonarzem :-) i mam na imię Janusz :-) a nazwiska nie musze podawać, chociaż mogę :-). Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru :-), a tak sobie zażartowałem :-)

Sa to typowe odzywki gejów''

''IIeszek 12:40:46 | 2016-07-28
@misjonarz
Napisałeś:
"ma Pan bardzo mocne mięśnie czworogłowe uda". Tak powiedział "pan doktór" :-), ale ja mam całe ciało silne, chociaż często obolałe :-). No i skończę, bo chcesz słuchać o ciele ? Och, nie, Ty byś.................

To nie pierwsza taka twoja wypowiedz. Zatem pytam wprost:
Czy ty jesteś gejem?
Przecież ty wprost podrywasz Bazyliego.

Czy tobie nie jest wstyd zboczeńcu?''

Ewelinamar 12:59:56 | 2016-10-13
A co powiecie na czyny ''misjonarza'', który sam o sobie opisuje:

''Proszę sobie uważać, bo jak mnie kolega w pracy tak obraził ( kolega nazwałgo gejem), to doniosłem przełożonej a ona odpowiedziała tylko "dobrze" a mój kolega niedługo potem, wyleciał z roboty. No co, ja to nie umiem się bronić ? Ano właśnie, umiem, i będę się bronił - amen.''

''...znowu doszło do kłótni między rodzicami i mój ojciec zaczął wyzywać, wobec mnie moją mamę. Nie wytrzymałem i dostał tak mocno "po pysku", że aż upadł, normalnie nie mógł wstać.

Ja pomogę tobie wejść na prawidłową drogę.

Oceń 21 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asdf12 10:33:24 | 2019-03-09
@patyk


Zapamiętaj człowieku
SŁOWA NA KTÓRE SIĘ POWOŁUJESZ DOTYCZĄ CIEBIE I trytytki.

20 Mówi Ten, który o tym świadczy:
«Zaiste, przyjdę niebawem».
Amen. Przyjdź, Panie Jezu!
21 Łaska Pana Jezusa ze wszystkimi!8

Króluj nam Panie Jezu Chryste

Oceń 21 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

patyk 15:38:50 | 2019-03-07
asdf coś Ty napisał???

"Takiego ubawu jakiego dostarczyło mi dwóch siekniętych gejów jeszcze nie miałem."

precz z tego forum z takimi tekstami, rób sobie co chcesz pod kołdrą, ale nie opowiadaj o tym

Oceń 37 79 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asdf12 08:41:34 | 2019-03-06
@patyk

NAPISAŁEŚ:

‘’patyk asdf12 | 2019-03-05 16:33:12
ja tego nie widziałem powiedział mi to Twój ulubiony forumowicz, on się z Tobą umawiał, a ja zostałem wciągnięty w to udawanie, ale idzie wielki post i teraz wyznaje moje grzechy, więcej mnie nie namawiaj do udawania i nie zamieszczaj już tych nieodpowiednich treści. Nie chce też dostawać na priv linków do brzydkich zdjęć, koniec z tym. ‘’Po przemyśleniu twoich słów doszedłem do wniosku, że poprzez te słowa: WOŁASZ POMÓŻ MI
Ważne jest abyś zrozumiał, że pisywanie po priv w tak ważnych tematach nie ma sensu TYLKO JAWNA PRAWDA MOŻE WYJAŚNIĆ TO CO CIEBIE SPOTKAŁO.
Jeśli ty pragniesz autentycznie dostąpić oczyszczenia z grzechów to powinieneś wyjaśnić wszystko co złego uczyniłeś i jeśli się da to przynajmniej przeprosić tych których obraziłeś.
Powinieneś wyjaśniś kto jest tym niby moim ulubionym forumowiczem. Domyślam się że piszesz o trytytce ale to nie jest ani ulubiony czy nie ulubiony mój forumowisz.
Ważne jest abyś raz na zawsze wyjaśnił kto ciebie namawiał do jakiegoś ‘’UDAWANIA’’
Rozumiem , że to trytytka nakazał tobie udawać kogoś innego aby mi ubliżyć. Dalej czy to trytytka wysyła tobie te linki brzydkich zdjęć? Jeśli tak to miej odwagę to napisać wprost i udokumentować to kopią z twojej poczty priv. Tam jest data i od kogo otrzymujesz pocztę.

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asdf12 08:54:43 | 2019-03-05
Prosty plan i zgodnie z założeniem pojawiło się pod moim wpisem dwóch antychrystów. którzy potwierdzili swoją działalność być może nawet opłacaną przez NWO ( ogólnie masonów).
Tak jak Wam pisałem UWAŻAJCIE NA TYCH ANTYCHRYSTÓW ''trytytka'' i ''patyk''. Są to bezsprzecznie osoby które współpracują z LTGB.
Oni to są już tak bezradni wobec swoich kłamstw, że zaczęli się gubić w swoich wypocinach.

Ja jestem sługą Pana Jezusa Chrystusa a ON MOIM PANEM I BOGIEM
NIE ZAKŁADAŁEM I NIE ZAKŁADAM ŻADNEGO KOŚCIOŁA BO JEST NIM SAM PAN JEZUS CHRYSTUS.

ONI SĄ  ANTYCHRYSTAMI MOCNO ZAKORZENIONYMI W MOCY WLADCY TEGO ŚWIATA BO NAWT NIE POJMUJĄ SŁÓW JAKIE IM NAPISAŁEM.

Ja PEŁNIĘ WOLĘ PANA JEZUSA CHRYSTUSA BO JEST MOIM PANEM I BOGIEM, JA PISZĘ JEGO SŁOWA A NIE MOJE. PAN JEZUS CHRYSTUS JEST WE MNIE A JA W NIM. PISZĘ PRAWDĘ POCHDZĄCĄ Z MOCY JEGO OJCA DUCHA ŚWIĘTEGO PANA PANÓW. MOJE PISANIE TO OWOC DUCHA ŚWIĘTEGO.

NATOMIAST ONI KOLEJNY RAZ POTWIERDZILI, ŻE ŻYJĄ W MOCY TYLKO POŻĄDLIWOŚCI CIAŁA.

Teraz macie wyraźny obraz JAK ''trytytka i ''patyk'' DZIAŁAJĄ PRZECIW PANU JEZUSOWI CHRYSTUSOWI.
JESTEM TERAZ PEWNY, ŻE TO SĄ BEZPOŚREDNI SŁUDZY DIABŁA PRZEKLĘTEGO W TYCH OSTATNICH CHWILACH PRZED PARUZJĄ.

KRÓLUJ NAM PANIE JEZU CHRYSTE

Oceń 34 1384 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asdf12 20:26:40 | 2019-03-04
https://www.youtube.com/watch?v=sJXZ9Dok7u8

Oceń 7 68 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook