Klerykalna akcja "Viganò"

Jacek Siepsiak SJ
(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)

W sławnym już liście do Ludu Bożego papież Franciszek jako jedną z przyczyn skandali pedofilskich w Kościele wskazuje klerykalizm. To stwierdzenie daje do myślenia, bo przecież nie jest jakoś oczywiste. Czemu właśnie klerykalizm? - można by powątpiewać. I oto samo życie przynosi odpowiedź.

 

Niedługo po wspomnianym liście przeprowadzony zostaje atak na papieża z etykietką "Viganò". Atak ten jest klerykalny. Jest przeprowadzony w sposób klerykalny. Oczywiście stoją za nim ludzie znający się na montowaniu takich "intryg pałacowych" (np. włoscy dziennikarze Marco Tosatti i Maurizio Belpietro), ale wykorzystują arcybiskupa, który wydaje się tak mocno uformowany według klerykalnych wzorców, że dał się wciągnąć w coś, co mając zachwiać pozycją Franciszka jednocześnie:

 

- osłabiło znaczenie światowego spotkania rodzin w Irlandii,
- co najmniej położyło cień na postawie Jana Pawła II,
- uderzyło w najbliższych współpracowników papieża Wojtyły,
- podważyło zdolności do rządzenia Benedykta XVI
i, co najciekawsze,
- rozłożyło wiarygodność samego abpa Viganò.

 

Gdyby nie klerykalizm, nie doszłoby do takiego wystąpienia. Dlaczego?

 

Upraszczając, Viganò zażądał głowy papieża Franciszka, twierdząc, że papież wiedział o przestępstwach seksualnych kard. McCarricka, a jednak cofnął zakazy nałożone na niego przez Benedykta. Napisał to, jakby nie był świadomy istnienia Internetu, który z łatwością przypomina o postawie samego Viganò, o jego zachowaniu wobec Theodore’a McCarricka.

 

Mianowicie, wydaje się, że istnieją trzy hipotezy na wyjaśnienie tego, co się stało. Albo Benedykt XVI nie nakazał kardynałowi wycofania się z życia publicznego, na co wskazywałoby oświadczenie ordynariusza miejsca, który twierdzi, że nic nie wiedział o takiej sankcji, a powinien. To oznaczałoby, że Viganò konfabuluje (tym bardziej że nie dysponuje żadnym dowodem). Druga hipoteza to taka, że skoro McCarrick nic sobie nie robił z zakazu i publicznie celebrował i w Stanach, i na Watykanie, nawet w obecności papieża Ratzingera, to ten niejawny zakaz został mu cofnięty. Ale wtedy papież Franciszek nie mógłby mu cofnąć już cofniętego przez papieża Benedykta zakazu. I zarzut, że Franciszek to zrobił, bierze w łeb. Jest jeszcze trzecia możliwość. McCarrick miał tajny zakaz, ale go bezczelnie ignorował. Jak jednak wtedy ocenić postawę Viganò, który wówczas był nuncjuszem w USA, a więc powinien domagać się respektowania sankcji nałożonej przez papieża, a w rzeczywistości, jak łatwo to sprawdzić w Internecie, brał udział wraz z kardynałem w różnych koncelebrach i celebracjach, nie unikając przy okazji wspólnych zdjęć z łamiącym właśnie wtedy papieskie nakazy McCarrickiem?

 

Viganò twierdzi, że zakazy Benedykta odwołał dopiero Franciszek. W jakim świetle stawia to samego Viganò? Czy nie dał się on wmanewrować? Czy sam podłożył głowę? Tego nie wiemy. Jako nuncjusz był dyplomatą. Powinien się znać na takich manewrach. Skąd więc takie ruchy?

 

Oczywiście Viganò nie wziął się znikąd. Już wcześniej podpisywał się pod różnymi akcjami wymierzonymi we Franciszka. Płyną one ze środowisk wysoce sklerykalizowanych. Co nie oznacza, że nie ma w nich świeckich. Problem klerykalizmu, jak zaznacza w liście do Ludu Bożego Franciszek, wynika również ze sposobu podejścia świeckich do kleru.

 

Klerykalizm to szerokie zagadnienie. Jest w nim wiele nurtów, które upraszczając można sprowadzić do tworzenia pewnej kasty ludzi traktowanych inaczej niż reszta Ludu Bożego, uprzywilejowanych. Powłóczyste szaty, pozdrowienia na rynku, tytuły… tacy, o których nie możemy powiedzieć, że braćmi jesteśmy.

 

Chodzi tu m.in. o sposób sprawowania władzy. Też o formę komunikacji. Przez wieki dominowała komunikacja w jedną stronę. Kler mówił, a lud słuchał. Lud w zasadzie nie mógł zwrócić uwagi, wskazać na brak logiki, na nieliczenie się z faktami, na bujanie w obłokach, na niedouczenie… Wytworzyła się bezkrytyczna atmosfera. Ksiądz mógł pleść co popadło bez żadnych konsekwencji. Wystarczał autorytet instytucjonalny. Nie potrzebował personalnego.

 

Jak ktoś wyrósł w takiej atmosferze, to pewnie łatwiej daje się wmanewrować w coś tak nielogicznego jak akcja "Viganò". Ale sprawa jest poważniejsza. Ta akcja ma utrącić kogoś, kto w walce z pedofilią zrobił więcej niż jego poprzednicy. Klerykalizm napędzał molestowania m.in. dlatego, że tworzył taki sposób sprawowania władzy w Kościele, który sprzyjał podporządkowywaniu ofiar oprawcom oraz milczeniu na ten temat. Sprzyjał bezkarności. Klerykalizm toruje drogę patologiom (choć nie jest ich jedynym źródłem).

 

Co wobec tego ma robić zwykły "szary" katolik? Odpowiedź wydaje się banalnie prosta: walczyć z klerykalizmem. W praktyce jednak to nie takie łatwe. Bo tu nie tyle chodzi o walkę z księżmi, ale o własne nawrócenie, o to, by nie poddawać się pokusie rezygnowania ze swojej odpowiedzialności. Bo klerykalizm powstaje tam, gdzie odpowiedzialność za kształt naszej religijności oddajemy "zawodowcom". Oni wiedzą lepiej, więc my nie musimy myśleć, oceniać i wybierać.

 

A ponieważ wszyscy im mówią, że oni wiedzą lepiej, to są przekonani o własnej nieomylności. I koło się zamyka. Powstaje przekonanie o własnej wyższości, o szczególnej pozycji, a więc i o szczególnej władzy oraz o szczególnych prawach. Tacy ludzie (nie tylko w Kościele) są szczególnie niebezpieczni dla tych, którzy powinni być szczególnie chronieni.

 

Jacek Siepsiak SJ - dyrektor naczelny Wydawnictwa WAM i redaktor naczelny kwartalnika "Życie Duchowe"

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.11

Liczba głosów:

1788

 

 

Komentarze użytkowników (30)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

kasia.ballou 20:31:10 | 2018-09-01
"Klerykalizm" na naszych oczach staje sie wytrychem słownym, za którego pomocą można uziemić wszelkie kwestie sporne. I tylko jakoś dziwnie klerykalizmem grzeszą ci, co maja inne zdanie niż np. o. Siepsiak.

Oceń 55 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 17:19:23 | 2018-08-31
http://wpolityce.pl/swiat/410174-fatima-komunistyczna-agentura-i-homoseksualisci-w-sutannach

Oceń 46 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Sofia Kowalik 16:07:11 | 2018-08-31
Prawdziwkom polecam poznanie jakiegoś geja skoro boicie się ich jak ognia. Może się okazać, że nie gryzą i można ich traktować jak ludzi. 

Oceń 4 69 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jagoda.jagodka.malina 15:42:18 | 2018-08-31
Boga się nie boją!

Oceń 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

bulwaPapieska 14:21:00 | 2018-08-31
amerykańscy prokuratorzy są innego zdania niż deon :( juz zapowiedzieli polowanie na kardynała Wuerla, a ten na chwilę obecną gdzieś zniknął. nie wiem dlaczego przecież to nie on jest winny, tylko Vigano, zresztą dowodem na wine Vigano jest to że się ukrywa.

Oceń 32 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 04:50:32 | 2018-08-31
Rzeczywiście lobby homoseksualne wykorzystało klerykalizm.

To nie jest jednak odpowiedź na wszystkie pytania, bo np. pedofile z telewizji BBC wykorzystywali inne mechanizmy itd.

Oceń 43 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

no_name 23:58:04 | 2018-08-30
Próba obrony Papieza "metodą" na abpa Viganò jest żałosna i to z kilku powodów. Opluwanie abpa nie przynosi żadnej korzysci papieżowi, bo te sprawy były niezależne (co wiedział i jak postępował abp Vigano, oraz decyzje p.Franciszka). Nieważne sa insynuacje, bo ważna jest tylko Prawda - czyli jak było w rzeczywistości. Jesli jej nie znamy, najlepiej jest zmilczeć.
Jaki obraz tych, którzy winni prowadzic Kościół, daje nam to wzajemne obrzucanie się błotem? I komu to służy?

Oceń 36 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

karol.starwars 23:51:15 | 2018-08-30
a jak odniesiecie sie do tego? http://www2.philly.com/philly/news/politics/state/vatican-coverup-josh-shapiro-priest-sex-abuse-pope-francis-20180828.html

Oceń 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Nociek 22:44:57 | 2018-08-30
Powtarzanie stale i wciąż tych farmazonów o klerykaliźmie zaprowadzi Kościół w Polsce do takiego stanu, jaki ma miejsce w Irlandii. Nawet najwierniejsi z wiernych w końcu stwierdzą, że hierarchia nie zamierza nic wyjaśniać ani nic tak naprawdę zrobić. Rezulatat będzie niestety żałosny: puste kościoły, puste seminaria, a biskupi dalej będą się koncentrować na smogu i imigrantach. Zamiast ględzić o klerykaliźmie weźcie się wreszcie za tą mafię homoseksualną, która przecież i w Polsce swoje macki ma mocne (przykład abp. Petza mówi sam za siebie).
 

Oceń 84 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~karmelito 21:33:28 | 2018-08-30
 "Przez wieki dominowała komunikacja w jedną stronę. Kler mówił, a lud słuchał."
Jakby ktos zapomniał to problemem jest afera pedofilska(homoseksualna) w Kościele, nasz Deon zaś z uporem maniaka postanowił zwalczać klerykalizm.
Cytowane wyżej zdanie może nam pomóc odpowiedzieć  na pytanie -DLACZEGO?
Jak wiadomo wiara przyszła do nas z góry (Bóg),rodzi się zaś ona z słuchania. Aby przekaz wiary do nas dotarł przechodzi on przez szczeble hierarchiczne a to dlatego,żeby był  niezmienny i wolny od błędu.
Nie ma tu śladu demokracji.
Ten hierarchiczny model na styku kapłan wierny przekłada się na podział na Kościół nauczający i Kościół słuchający.
I to jest to z czym moderna faktycznie walczy.Progresiści  chcą Kościoła pozbawionego hierarchii a oddającego cześć bożkowi świadomości społecznej i o taki Kościół walczą.
Doskonale widać to na przykładzie ostatnich zmian w Katechizmie(kara śmierci), których uzasadnieniem stała się właśnie owa zmieniająca się świadomość.
W tym kontekście całkowicie zrozumiałe staje się ustawianie sobie klerykalizmu jako chłopca do bicia.
Klerykalizm bowiem w odbiorze moderny to różnica istotowa między kapłanem a wiernym, to też konserwowanie modelu hierarchicznego ludziom o mentalności demokraty całkowicie obcego.  
   

Oceń 73 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?