Czy Franciszek nie prowadzi nas na manowce?

Jacek Siepsiak SJ
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Mamy problem. Bo papież Franciszek wzywa do pójścia na peryferie, do zajmowania się tymi, którymi nikt nie chce się zajmować, a jednocześnie wiemy, że takie peryferie bywają mało chrześcijańskie.

 

Na przykład w fawelach ludzie utrzymują się często z przestępstw i przynależność do krwawych gangów jest tam poniekąd normą. Jak być duszpasterzem osób czynnie uwikłanych w wojnę narkotykową?

 

U nas, w Polsce, mamy duszpasterzy, którzy organizują pielgrzymki dla narodowców i odprawiają Msze św. dla ONR. Ostatnio w Nowym Sączu plakaty zapowiadające III Dni Kultury Żydowskiej nie tylko były zamazywane lub zalepiane przez Młodzież Wszechpolską podpisującą się otwarcie pod tymi aktami wandalizmu i straszącą: "jesteśmy wszędzie", ale także (o zgrozo!) używano do tego ataku plakatów zapraszających na... pielgrzymkę narodowców na Jasną Górę. Nie słychać o jakichś karnych konsekwencjach za te akty zniszczenia i zastraszania.

 

Jak być duszpasterzem takich grup (jeszcze marginalnych), skoro potem pod wałami jasnogórskimi słychać zachęty do wieszania ludzi wyśpiewywane wśród ogólnej zadymy? Czy da się pójść do takich ludzi w duchu Franciszkowym? Tym bardziej że papież ostatnio napisał:

 

Również chrześcijanie mogą stać się częścią sieci przemocy słownej, tworzonej za pośrednictwem internetu i na różnych forach lub przestrzeniach wirtualnej wymiany opinii. Nawet w mediach katolickich może dojść do przekroczenia granic, tolerowania obmowy i oszczerstwa, i wydaje się, że szacunek dla reputacji innych osób nie jest ujęty w jakiekolwiek normy etyczne. W ten sposób powstaje niebezpieczny dualizm, ponieważ w tych przestrzeniach padają słowa, które nigdy nie byłyby tolerowane w życiu publicznym, i usiłuje się w nich zrekompensować własne niezadowolenie, z wściekłością realizując chęć zemsty. Znamienne, że czasami, chcąc bronić innych przykazań, całkowicie pomijane jest ósme: «Nie mów fałszywego świadectwa» i bezlitośnie niszczony jest wizerunek bliźnich. To pokazuje, że język pozbawiony wszelkiej kontroli staje się «przestrzenią zła» i «sam trawiony ogniem piekielnym rozpala krąg życia» (por. Jk 3, 6).

 

(ADHORTACJA APOSTOLSKA OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA GAUDETE ET EXSULTATE O POWOŁANIU DO ŚWIĘTOŚCI W ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM, nr 115).

 

Odpowiedź znalazłem w wywiadzie-rzece z prymasem Wojciechem Polakiem zatytułowanym "Kościół katoludzki". Polecam ciekawy wątek osobistych rozmów prymasa z młodymi nacjonalistami zakończony na str. 45 następującymi słowami:

 

Marek Zając: Nacjonaliści mają już oddanych, identycznie myślących duszpasterzy. Są przyjmowani w kościołach, w najważniejszych sanktuariach Polski.

 

abp Wojciech Polak: To jest nasz, jako Kościoła, grzech zaniedbania. Nie mamy ludzi, którzy byliby gotowi iść, stanąć przed nacjonalistami i odważnie zmierzyć się z wyzwaniem. Nie tak, jak niektórzy ich obecni duszpasterze, którzy często - muszę to powiedzieć szczerze, z wielkim bólem - tylko przyklaskują herezji. Na konkretne działania musimy wreszcie przełożyć dokument, który wiosną 2017 roku ogłosiła Konferencja Episkopatu Polski...

 

...zatytułowany Chrześcijański kształt patriotyzmu. Powszechnie chwalony, poza radykalną prawicą...

 

...wskazujący jednoznaczny kierunek.

 

Pójście na peryferie to nie jest przyklaskiwanie agresji (ani słownej, ani tym bardziej fizycznej). To nie jest utwierdzanie ludzi w zniewoleniu. Oczywiście trzeba brać pod uwagę ludzkie zniewolenia, lecz po to, by towarzyszyć na drodze uwalniania od nich.


Stąd pewnie powinniśmy wyciągnąć wniosek, że duszpasterz, który chce pracować na takich peryferiach, a jednocześnie nie ulec tym manowcom, musi nie tylko dobrze poznać korzenie (i historię) takich zniewoleń, ale i być od nich wolnym dzięki Ewangelii. To prawda. I rzeczywiście gorszy duszpasterz używający języka, od którego powinien uwalniać.

 

Lecz przypomina mi się ciekawy wątek z filmu "Maria Magdalena" Gartha Davisa. Mianowicie tekst biblijny mówi, że Jezus uwolnił Marię Magdalenę od siedmiu złych duchów (por. Łk 8,1-3). Film pokazuje ciekawą interpretację tego, że mowa jest o siedmiu duchach, a nie o jednym. Mianowicie Maria z Magdali dostała się w ręce egzorcystów, którzy pogorszyli jej stan, doprowadzili ją do traumy na punkcie opętania przez demona. Zło dodawało się do zła, narastało. Jezus uwolnił ją od tego zafiksowania na opętaniu, w które wpędziły ją praktyki egzorcystów. I tak przyniósł jej pokój.

 

Zło potrafi zafascynować, oczarować i mamić złudnymi rozwiązaniami. Peryferie nie muszą się stać manowcami, o ile Ewangelia będzie Słowem naszego życia, a nie przykrywką dla dawania upustu...

 

Jacek Siepsiak SJ - dyrektor naczelny Wydawnictwa WAM i redaktor naczelny kwartalnika "Życie Duchowe"

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.12

Liczba głosów:

631

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Agamemnon 13:22:43 | 2018-04-20
abp Wojciech Polak: To jest nasz, jako Kościoła, grzech zaniedbania. Nie mamy ludzi, którzy byliby gotowi iść, stanąć przed nacjonalistami i odważnie zmierzyć się z wyzwaniem. Nie tak, jak niektórzy ich obecni duszpasterze, którzy często - muszę to powiedzieć szczerze, z wielkim bólem - tylko przyklaskują herezji.

Patriotyzm to miłość do ziemi, narodowość to integrujące relacje miedzyludzkie w ramach Narodu. To jest herezja wg prymasa.

Oceń 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Atanazy 06:37:17 | 2018-04-16
Raz jeszcze... wkleiłem nie to co trzeba. Wybaczcie;) i zobaczcie.
FILMIK: https://www.youtube.com/watch?v=VVkpKlrnyQ8

Oceń 15 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Atanazy 06:31:13 | 2018-04-16
W nowej "adhortacji" Franciszka, pelagianami i gnostykami są nazwani ci, którzy krytykują, a na pewno ci, którzy przywiązują wagę do pewnych postaw, do liturgii (zapewne chodzi o tzw. tradsów).

A CO BYŚCIE ZROBILI WY, WIDZĄC np. LATAJĄCY NA DRONIE NAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT? PRZECIWSTAWILIBYŚCIE SIĘ CZY MILCZELI, BY TYLKO NIE BYĆ POSĄDZONYM O BYCIE GNOSTYKAMI?
FILM Z LATAJĄCYM NAJ. SAK.: http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/brazylia-skandal-z-latajaca-hostia,15771.html

Oceń 31 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Marian 17:47:00 | 2018-04-15
Dla panów Bergoglia, Polaka i Siepsiaka każdy, kto nie skapitulował przed neokomuną i imigrantami to szowinista i heretyk.

Szczęście w nieszczęściu, że ci panowie nie są już dla nikogo autorytetem. Mam szczerą nadzieję, że Kościół niedługo poprowadzą prawdziwi pasterze, którzy nie napuszczą watahy wilków na swoje stado owiec. 

Oceń 83 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

atanazy 12:06:03 | 2018-04-15
Oj tam,oj tam.
Kto ma na tyle uczciwości intelektualnej,iz potrafi odróżnić szowinizm od nacjonalizmu ten wyrzuci tekst autora do kosza.
Ja jednak idąc w ślad za ewangelizowaniem i nie uleganiem pragnąłbym wskazać inny kierunek.
Modernizm albo jak kto woli po SV2 aggiornamento w działaniu.
Poszli aby ewangelizować i...stali się tacy jak ewangelizowani, czyli nastąpiło nawrócenie,tyle,że nawracających,nawrócenie do świata.
I tak oto manowce stały się centrum.
I tak oto mamy naukę ze szczebla pontyfikalnego nie utwierdzajacą braci w wierze lecz raczej w przekonaniu,że wszystko jest g...warte.
CZY ZOSTALI JESZCZE PRWADZIWI KATOLICCY EWANGELIZATORZY,CZY MAMY JUŻ TYLKO GŁOSICIELI NOWEGO?
Nasz Pan obiecał niezniszczalność Kościoła i w tym upatrujmy naszej nadziei  

Oceń 116 11 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook