3 rzeczy, których uczą nas "maybachy ojca Rydzyka"

Karol Wilczyński
(fot. Grzegorz Czapski / Shutterstock.com // Piotr Drabik [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons)

Ojciec Rydzyk dostał samochody od bezdomnego. To niewątpliwie news tygodnia, o którym miliony Polaków mówiły, z którego żartowały i który komentowały. Cóż, znowu daliśmy się wrobić.

 

Nie spodziewałem się, że będę musiał bronić dyrektora jednej z największych medialnych machin w Polsce. Ale nie chodzi tu o obronę ojca Rydzyka, a o to, jak łatwo miliony użytkowników mediów dały się zmanipulować i zajmowały się nieprawdziwą informacją.

 

Jak to było? Najpierw na Facebooku (osoby prywatnej, dodajmy) wylądował fragment wyjętej z kontekstu wypowiedzi ojca Rydzyka.

 

"Jechaliśmy samochodem... Akurat ten samochód dostaliśmy od bezdomnego, nie wiecie o tym. Od bezdomnego, tak - mówi ojciec Rydzyk. - Przyjechał bezdomny i dał nam dwa samochody. Pan Stanisław z Warszawy. Niestety zmarł".

 

Media społecznościowe działają w taki sposób, że prywatny filmik, mający być przecież tylko zabawą, drobnym utarciem nosa niezbyt popularnemu w niektórych kręgach duchownemu, obejrzała milionowa publiczność. Temat podchwyciły wszystkie duże media w Polsce, komentując w niewybredny sposób niewrażliwość i krótkowzroczność ojca Rydzyka.

 

Nikogo nie zaniepokoił fakt, że filmik wyraźnie był wycięty z kontekstu, że właściwie nie do końca było wiadomo, o czym traktowała wypowiedź.

Wczoraj wieczorem pojawiły się "sprostowania" - komuś zachciało się najwidoczniej dotrzeć do źródła.

 

"Jechaliśmy kawałeczek od akademików, ale mogliśmy porozmawiać - mówi ojciec Rydzyk, rozmawiając w programie "W naszej rodzinie" z 27 sierpnia 2016 roku. - Maybachem jechaliśmy, prawda?".


Duchowny z ironią komentuje następnie legendy na temat samochodów, które posiada. W tym momencie pada fragment, który stał się elementem najbardziej popularnego ostatnio filmiku w polskim internecie. "Akurat ten samochód dostaliśmy od bezdomnego - «ten», czyli ten, którym jechaliśmy".


Co ciekawe, ojciec Rydzyk zauważył paradoks, tłumacząc, że pan Stanisław - ofiarodawca - wygrał "milion trzysta pięćdziesiąt tysięcy" na loterii. Postanowił część pieniędzy przeznaczyć na media, z którymi był związany od małego. Duchowny też nie omieszkał wskazać, że dwa samochody to nie maybachy, ale volkswageny.


Są trzy rzeczy, których uczy nas ta sytuacja:

 

1. Fake news to naprawdę dzieło diabła, a my nie umiemy się przed nim bronić

 

Tak jak papież powiedziałojcem manipulacji jest diabeł, który sprzedał pierwszego fake newsa Ewie.


Nie mam wątpliwości, że gdyby autorem zmanipulowanej wypowiedzi był ktoś inny niż ojciec Rydzyk, to nie obiegłaby ona internetu w takim stopniu.


Żadnego z dziennikarzy nie zaniepokoił fakt, że filmik był wycięty z kontekstu, nieznana była data wypowiedzi, właściwie nie było wiadomo, skąd i co to za materiał. Klikało się, podawało dalej.


Widzowie mieli uciechę, nikt nie zwrócił uwagi na to, co to za wypowiedź. Udostępnialiśmy, żartowaliśmy, przyłączając się do rozszerzającej się wokół ojca Rydzyka sieci obmowy i pogardy.

 

2. Bezdomni to ludzie, których nie znamy

 

Również ojciec Rydzyk nie jest bez winy. Mówiąc o panu Stanisławie, nazwał go "bezdomnym", choć przecież - wierząc jego historii o milionowej wygranej - de facto musiał on mieć już dach nad głową w momencie przekazania volkswagenów.

 

Wystarczy jednak poczytać komentarze pod postami z nieszczęsnym filmikiem, by zobaczyć, jak niewiele wiemy o bezdomności, którą wiąże się najczęściej z nieporadnością finansową lub lenistwem.

 

Memy z ojcem Rydzykiem powtórzyły wielokrotnie mit o brudnym mężczyźnie, alkoholiku, który żebrze o "dwa złote". Poziom wrażliwości, z jaką wypowiadamy się o tragedii tych osób - przynajmniej w internecie - przypomina ten, z jakim wypowiadamy się o ojcu Rydzyku.

 

Marzy mi się sytuacja, w której media wykorzystujące manipulację do zbierania kliknięć na swojej stronie publikują teraz materiał, który pokazywałby coś na temat osób bezdomnych, wskazując, że bezdomność nigdy nie jest wyborem, i uwrażliwiając nas wszystkich na tę kwestię.

 

3. Ludzie Kościoła nie są transparentni

 

I dopóki nie zaczną być, wokół tematyki księży, hierarchów i ich majątku nadal będą krążyć mity. Dopóki duchowni będą z wrogością traktować niektóre media, unikać ich, uznawać za zło absolutne, nigdy nie skończą się fake newsy i łatwość, z jaką ludziom przychodzi szerzenie manipulacji na temat Kościoła.

 

Papież Franciszek wskazuje, że rolą katolików jest budowanie mostów i dialogu. Jeśli duchowni i hierarchowie nie zaczną od siebie, tj. w jasny i otwarty sposób mówić o zarzutach i problemach, które mają z nimi ludzie, to o budowaniu mostów - tak potrzebnych w naszym społeczeństwie - nie ma mowy.

 

 

Karol Wilczyński - dziennikarz DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl. Członek krakowskiej wspólnoty Sant'Egidio towarzyszącej osobom ubogim i bezdomnym

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.23

Liczba głosów:

113

 

 

Komentarze użytkowników (38)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Olinka 15:48:45 | 2018-01-31
@Bazyli, nie wnosisz niczego do dyskusji, tylko hejtujesz

Oceń 14 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 17:23:48 | 2018-01-29
Rydzyk znany biznesmen, który "stracił" pieniądze przekazywane na ratowanie stoczni, nma szybkie rączki:
https://www.youtube.com/watch?v=9ZMUFwTehKs
Utalentowany w zbieraniu pieniędzy w zamian za usługi polityczne. 

Oceń 11 48 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pabkor 15:14:24 | 2018-01-29
Tyle w temacie ;) https://www.youtube.com/watch?v=VfkyU3fEOZY

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Maciej Niećko 17:56:20 | 2018-01-27
Czy deon jest transparentny ?
1. kto może publikować na deon,
2. kto finansuje i zamawia „artykuły” ,
3. jaki jest cel danego artykułu  - choćby tego powyżej o maybachy ojca Rydzyka – moim zdaniem czysta manipulacja
4. jakie są koszty prowadzenia takiego portalu jak deon ,
5. skąd biorą się pieniążki w deon  ?

Oceń 160 40 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 17:39:25 | 2018-01-27
Jakie świadectwo daje ksiądz, który tak wielbi bogactwo i przepych, w dodatku zakonnik, który ślubował ubóstwo?

"Prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, niż bogaty wejdzie do Królestwa Niebieskiego"

Może ks Rydzyk uważa się za wielbłąda?

Oceń 64 201 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

efka47 16:08:11 | 2018-01-27
Czy naprawdę nie macie nic innego do roboty, niż bronić tego cynicznego kłamcy i jego "volsvagenków"? Deon był moją ostatnią nadzieją co do Kościoła, jedynym portalem kościelnym, który dało się czytać. Do dzisiaj. Specjalnie założyłam konto, żeby wam powiedzieć: jesteście tacy sami jak inni księża. Kochacie pieniądze i auta. Dla nich zaprzedajecie dusze i Polskę. Dlatego więcej tu nie zajrzę. Do kościoła też.  

Oceń 28 50 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

andrzejdudek1953 11:50:16 | 2018-01-27
jest Bog to jest i szatan któremu służą klechy opływające w luksusy i możecie wierni im naskoczyć obiema nogami na "warstat"

Oceń 23 25 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 10:45:09 | 2018-01-27
Niezależnie od złej woli mediów niechętnych Kościołowi przydało by się nieco więcej skromności naszym niektórym pasterzom. Zawsze miałem do czynienie z ludźmi skromnymi pięknie realizującymi swoje powołanie i  wierzę, że taka jest ogromna ich większość. Nestety nie wszyscy, tyle, że nad przysłowiowym X-em co najwyżej pokiwamy głową z politowaniem, a duchowni budzą zgorszenie, gdy ich "znamiona luksusu" sa widoczne. 

Oceń 56 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

loco4ingress 09:28:14 | 2018-01-27
Z całym szacunkiem, ale jesli ten artykuł miał coś wyjasnić to nie zrobił tego. Z kontekstu wyrwana czy nie, wypowiedzi o.Rydzyka nadal ma ten sam wydźwięk i budzi ogromny niesmak. Jako katolik czuje się wręcz zgorszony tymi słowami i ogólna postawą duchowieństwa w Polsce. 

Oceń 59 25 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

robson3414 09:25:52 | 2018-01-27
Gdyby informacja była prawdziwa, niestety niejest. 

Oceń 45 32 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?