Czy biskup powinien myśleć politycznie?

Wacław Oszajca SJ
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Nie żądajmy od biskupa, żeby przestał myśleć według Ewangelii i podchodził do rzeczywistości w sposób właściwy politykom.

 

"Czy ks. Biskup na prawdę nie wie co się dzieje w Polsce? I o co chodzi w tym wszystkim?", pyta internauta w komentarzu do wypowiedzi ks. bp. Jerzego Samca. Pytanie niezbyt grzeczne, pragnę więc pytającego uspokoić, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wie aż nadto dobrze, co dzieje się w naszym kraju i dlatego mówi: "Jedno jest pewne, że jako Kościół mamy się angażować w przestrzeń publiczną, nie pomimo naszej wiary, ale nią inspirowani".

 

Przestrzega więc przed tym samym, przed czym w Centesimus Annus (1991) przestrzega św. Jan Paweł II: "Kościół docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i rządzonym gwarantuje możliwość wyboru oraz kontrolowania własnych rządów, a także - kiedy należy to uczynić - zastępowania ich w sposób pokojowy innymi. Nie może zaś demokracja sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie".

 

Skąd ta zgodność w poglądach biskupa Rzymu i biskupa Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce? Skąd bierze się zgodność w poglądach obydwu biskupów i pewnie wszystkich ważnych instytucji krajowych i międzynarodowych na to, co dzieje się w Polsce? Warto się nad tym zastanowić zwłaszcza wtedy, gdy się uznaje, że Polska i Europa powinna strzec wartości chrześcijańskich i nimi się kierować.

 

Wyciągając wnioski z niedalekiej przeszłości wiemy, że największe nieszczęścia sprowadzaliśmy na innych, i w rezultacie na siebie samych, gdy w imię jakiejś ideologii zamykaliśmy usta innym ludziom, by za chwilę tychże ludzi wyłączyć z pośród siebie. Przed laty, cytując Biblię, przypomniał nam o tym św. Jan Paweł II:  "Wy zatem bracia, zostaliście powołani do wolności. Tylko nie pojmujcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału, lecz służcie sobie nawzajem z miłością. Przecież całe Prawo zawiera się w tym jednym nakazie: <<Miłuj bliźniego jak siebie samego>>. Jeśli natomiast jeden drugiego kąsa i pożera, uważajcie, abyście się wzajemnie nie zjedli". (Gal 5,13-15)

 

Z tego wynika, że w sytuacjach konfliktowych warto zadać sobie pytanie: Kto naprawdę mi wygraża, kąsa mnie, a kto błogosławi?  Kto śpieszy z pomocą, a kto mnie, nas, pogrąża w nieszczęściu? Bywa jednak i tak, że ja sam, będąc przekonany o słuszności swojego postępowania, mówiąc o miłości, w rzeczywistości ludzi lekceważę, czy wprost nienawidzę. Czy tak jest, najłatwiej poznać po języku, po słowach, jakich się używa w odniesieniu do tych tzw. innych: "Na pewno jesteś jednym z nich, bo twoja mowa cię zdradza". (Mt 26,73). 

 

Uważajmy na to, co i jak mówimy. Nie żądajmy też od biskupa, żeby przestał myśleć według Ewangelii i podchodził do rzeczywistości w sposób właściwy politykom.  

 

 

Wacław Oszajca SJ - poeta, teolog, wykładowca, felietonista, tłumacz. Regularnie publikuje na łamach "Życia Duchowego i "Tygodnika Powszechnego"
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.23

Liczba głosów:

661

 

 

Komentarze użytkowników (25)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 22:53:37 | 2017-07-24
Jak zwykle teksty ojca czytam od lat  uważnie i z wielką przyjemnością,wiele im zawdzięczam .Dziękuję i pozdrawiam.

Oceń 15 93 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Luc 17:46:35 | 2017-07-24
[[ asyz 11:54:18 | 2017-07-23
A ja się pytam na czyje zlecenie Deon zamieszcza artykuły szkalujące Nasz Rząd? ]]

1. Nie znalazłem treści szkalującej Wasz rząd.
2. Sugerowanie, że ktoś nikt nie potrafi podejmować decyzji samodzielnie i zawsze musi "na czejeś zlecenie" sięga czasów komuny.
3. "DEON" to portal prywatny, nie rządowy (jeszcze).
pozdrawiam Lucjan Drobosz

Oceń 19 132 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 09:51:36 | 2017-07-24
"Kościół docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i rządzonym gwarantuje możliwość wyboru oraz kontrolowania własnych rządów, a także - kiedy należy to uczynić - zastępowania ich w sposób pokojowy innymi. Nie może zaś demokracja sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie".
W słowach Jana Pawła II jest zawarte to, o co chodzi wszystkim ludziom, którzy chcą żyć w demokratycznym państwie, miec wpływ na decyzje polityczne, czyli możliwość wolnego wyboru ludzi, którzy mają rządzić państwem oraz chca mieć pewnosc, ze istnieja niezależne od rządzących instytucje, które ich kontrolują, czyli niezależne sądy i wolne media.
Myślę, że o to chodzi ludziom, którzy protestują, oni w wiekszosci, zwłaszcza młodzi ludzie nie popierają konkretnej partii politycznej, lecz chcą żyć w wolnym, demokratycznym kraju.
 

Oceń 36 198 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

zbyszeks 06:21:24 | 2017-07-24
Wacek! - sory za poufałość, ale to te wspomnienia Ciebie z pieszej pielgrzymki - święte słowa!

https://drogadosantiago.blog.deon.pl/

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 00:02:01 | 2017-07-24
@ Wacław Oszajca SJ

Ale... Ksiądz biskup podszedł do tematu w sposób polityczny i widać to jasno w jego tekście. Nie ma sensu zasłaniać się Ewangelią czy Janem Pawłem II.

Ksiądz biskup, jak każdy kapłan, ma prawa wypowiadać się o polityce. Koniec kropka. Oczywiście to pociąga za sobą określoną cenę tzn. komentarze do takich wypowiedzi. Myślę jednak, że obrazilibyśmy Księdza biskupa twierdzeniem, że nie zdaje sobie z tego sprawy.

Ba! Wiemy przecież, że można na tym nieźle zarobić. Gazeta Wyborcza zarobiła spore pieniądze śledząc i komentując wypowiedzi o.Tadeusza Rydzyka.

Oceń 122 16 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

andrzej_a 23:44:46 | 2017-07-23
Polska jest otwarta na uchodźców!
Oni tu wciąż przybywają.

Polska jest zamknięta na NACHODŹCÓW!
I chwała Bogu, że Polacy rozumu nie potracili bez reszty.

A ja się zapytam, gdzie byli wszyscy Jezuici, gdy dokonywano mordów na braciach chrześcijanach w Libii, Iraku i Syrii?

Ilu tam jeszcze zostało chrześcijan?
Ilu wogóle przeżyło?

Dlaczego nie utworzono nacisków na ONZ, aby zapewnił strzeżone oazy dla tej mniejszości religijnej na tamtych ziemiach?
Dlaczego nie apelowano o ratunek dla chrześcijańskiej mniejszości?

Tyle się w mediach i na Deonie mówi o potrzebach Muzułmanów mieszkających tam oraz tych co przybyli do Europy.

Zastanawiąjące jest jednak milczenie o chrześcijańskich ofiarach na tamtych ziemiach.

Czyżby sam Deon wyparł się dzieci Chrystusa - chrześcijan w potrzebie i odwracając się do nch plecami woli karmić Islamistów oraz obcych w potrzebie, włącznie z oprawcami dzieci Boga?

A może chrześcijanie z tamtych ziem nie są godni pomocy, lecz zasługują jedynie na ofiarę?

Oceń 86 17 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

waclawoszajca 13:00:28 | 2017-07-23
A ja się pytam na jakiej podstawie uchodźcę za człowieka „w pełni” uważa ok. 45 proc. Polaków? Niecałe 48 proc. odmawia uchodźcy człowieczeństwa, uważając go za kogoś gorszego, niecywilizowanego. Ukraińców, za ludzi w pełni uważa ok. 56 proc., a Żydów 57 proc. (patrz: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dr-mikolaj-winiewski-48-procent-polakow-w-jakims-stopniu-odmawia-uchodzcom/h42mg4v ) Co nasz rząd robi, żeby te wyniki zmienić na lepsze? Co my, obywatele, w tej sprawie robimy?

Oceń 33 198 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

asyz 11:54:18 | 2017-07-23
A ja się pytam na czyje zlecenie Deon zamieszcza artykuły szkalujące Nasz Rząd?

Oceń 214 35 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 09:22:24 | 2017-07-23
1)Jest jeden Kościół-Rzymskokatolicki,
2)Władza pochodzi od Boga i należny jest jej posłuch i szacunek,
3)Zbieżność między głosem instytucji międzynarodowych a Kościoła?
  Nie daj Boże,
4)Jest zbieżność między głosem demoliberalnej bandy i modernistycznych    zbóji w koloratkach

Oceń 212 30 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook