Niemcy: potępienie wszelkich form eutanazji

Niemiecki episkopat oraz Federalna Izba Lekarska potępiły wszelkie formy eutanazji. „Zabijanie na życzenie” jest sprzeczne z etyką lekarską i chrześcijańską wizją człowieka – napisano we wspólnym oświadczeniu opublikowanym w Berlinie.

 

Oświadczenie jest owocem spotkania przewodniczącego episkopatu abp. Roberta Zollitscha oraz prezesa Federalnej Izby Lekarskiej prof. Jörga-Dietricha Hoppe. Obaj podkreślili, że lekarze nie powinni pomagać pacjentom w skracaniu życia. Zarówno izba lekarska, jak i episkopat apelują o większe zaangażowanie się w opiekę nad osobami starszymi oraz w rozwój medycyny paliatywnej.

 

Pod koniec maja niemiecka Federalna Izba Lekarska podczas corocznego krajowego zjazdu lekarzy podda głosowaniu zmiany w prawie dotyczącym uprawiania zawodu lekarza w Niemczech. W jego wstępnym projekcie wyraźnie zabrania się wszystkim lekarzom eutanazji.

 

Debata o eutanazji co jakiś czas wraca na łamy niemieckiej prasy. Ostatnio wiele dyskusji wywołało samobójstwo 79-letniego artysty Guntera Sachsa. W liście pożegnalnym stwierdził on, że odbiera sobie życie, ponieważ po zdiagnozowanej chorobie Alzheimera nie jest już w stanie godnie żyć. Niektóre media informowały, że przyjmują taką postawę z respektem. Skrytykował ją arcybiskup Kolonii twierdząc, że to „typowa ateistyczna reakcja.

 

Godność człowieka nie jest związana z poziomem jego inteligencji” – zaznaczył kard. Joachim Meisner i dodał, że „przecież nie kwestionuje się godności ludzkiej niemowląt”.
 

Wspomóż Nas
Tagi: eutanazja, niemcy

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook