Dlaczego kard. Parolin pojechał do Davos?

Dlaczego kard. Parolin pojechał do Davos?
(fot. Drop of Light / Shutterstock, Inc.)
ks. Artur Stopka / DEON.pl

Czy kojarzone z nieprzeciętnym bogactwem uczestników Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim kurorcie to miejsce dla delegacji Stolicy Apostolskiej z watykańskim sekretarzem stanu na czele? Zwłaszcza w czasach, gdy Papież mówi o tym, że chce Kościoła ubogiego dla ubogich?

Organizowane pod koniec stycznia doroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos w tym roku odbyło się po raz czterdziesty siódmy. Największą sensacją okazało się wystąpienie prezydenta Chin, który - dla wielu paradoksalnie - bronił wolnego handlu, globalizacji i umów o ochronie klimatu.

Tradycyjnie spotkanie kilku tysięcy (w tym roku ok. 3 tys.) prezesów najbogatszych światowych korporacji, przywódców politycznych, biznesmenów, ekonomistów, intelektualistów i dziennikarzy, stało się dla mediów okazją do przypomnienia o dysproporcjach i nierównościach trapiących świat i ludzkość. Jak zwykle w ostatnich latach przypomniały, że ośmiu najbogatszych miliarderów świata dysponuje majątkiem o wartości 426 mld dolarów. To tyle samo co dorobek życia 3,6 mld ludzi na świecie.

Odbywające się prawie od półwiecza spotkania wywołują skrajne opinie. Jedni widzą w nich okazję do pożytecznego dialogu o najważniejszych sprawach naszego globu prowadzonego przez tych, którzy mają realny wpływ na bieg światowych wydarzeń, przede wszystkim w sferze ekonomicznej, ale nie tylko. Według innych, to niemal spisek i zmowa bezwzględnych ludzi nastawionych na maksymalny zysk, osiągany kosztem utrwalanej konsekwentnie na planecie niesprawiedliwości.

DEON.PL POLECA

Czy kojarzone z nieprzeciętnym bogactwem uczestników Światowe Forum Ekonomiczne w szwajcarskim kurorcie to miejsce dla delegacji Stolicy Apostolskiej z watykańskim sekretarzem stanu na czele? Zwłaszcza w czasach, gdy Papież mówi o tym, że chce Kościoła ubogiego dla ubogich?

Jak widać Franciszek nie ma co do tego wątpliwości i posłał do Davos reprezentację na bardzo wysokim szczeblu. Co więcej, jej szef, kard. Pietro Parolin, w swoich wystąpieniach mówił bez ukrywania o głównych celach watykańskiej dyplomacji.

Jak zauważyła kilka lat temu Justyna Cywoniuk z Uniwersytetu Łódzkiego, Stolica Apostolska jako szczególny podmiot prawa międzynarodowego czynnie uczestniczy w kreowaniu porządku światowego oraz wpływa na relacje na arenie międzynarodowej. - Polityka dyplomacji oraz metody oddziaływania Watykanu na kształt stosunków międzypaństwowych to niezwykle interesująca kwestia owiana wieloma teoriami spiskowymi i tajemnicami - stwierdziła.

Tymczasem kard. Parolin, występując w tym roku w Davos, mówił wprost o głównych celach papieskiej dyplomacji na dziś i na najbliższe lata. Ile ich jest i jakie są priorytety Franciszka w sferze dyplomacji? Watykański sekretarz stanu wymienił trzy. Są to: walka z ubóstwem, budowanie mostów i dążenie do pokoju. Nie chodzi tu wcale o wzniosłe i nośne medialnie hasła. Co bardzo istotne, kard. Parolin podkreślił, że rolą Stolicy Apostolskiej nie jest tylko do głoszenie zasad, lecz także udzielanie konkretnej pomocy ludziom w trudnych sytuacjach. Żeby nie być gołosłownym wskazał, że obecność Kościoła w większości krajów na świecie ma dla wypełnienia tego zadania duże i korzystne znaczenie. Dzięki temu Kościół nie tylko dysponuje informacjami, ale również może przedstawiać realne, możliwe do wprowadzenia w życie propozycje rozwiązywania problemów.

Oprócz wymienionych wyżej celów watykański sekretarz stanu wskazał jako jedno z głównych zadań Stolicy Apostolskiej ochronę i promowanie wolności religijnej. Przypomniał, że  stanowi ona podstawowe prawo człowieka, a gdy jest respektowana, również inne prawa są zachowywane. - Jeśli chcemy ocalić ludzkość, nie możemy deprecjonować otwarcia człowieka na transcendencję. Człowieka nie można zredukować do aspektów czysto materialnych. Jeśli nie uda się nam zachować tego transcendentnego wymiaru, przyszłość ludzkości będzie naprawdę mroczna - przestrzegał w Davos światowych przywódców kard. Parolin. Dodał, że religii nie można redukować do sfery prywatnej. Podkreślił, że to nie jest tylko kwestia osobistych uczuć, "ale religie mają coś do powiedzenia również na arenie publicznej".

Tematem tegorocznego, 47. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos było "Odpowiedzialne przywództwo". Brzmi bardzo aktualnie. Z pewnością papież Franciszek jest jednym z ważniejszych światowych przywódców. Tym bardziej warto wiedzieć, w jaki sposób postrzega swoją odpowiedzialność za kształt świata i losy miliardów ludzi na Ziemi.

ks. Artur Stopka - dziennikarz, publicysta, twórca portalu wiara.pl; pracował m.in. w "Gościu Niedzielnym", radiu eM, KAI

Dziennikarz, publicysta, twórca portalu wiara.pl; pracował m.in. w "Gościu Niedzielnym", radiu eM, KAI

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dlaczego kard. Parolin pojechał do Davos?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.