Nie mówmy tak o zamachach w Nicei [KOMENTARZ]

Michał Lewandowski
(fot. PAP / EPA / OLIVIER ANRIGO)

Pierwszy i drugi sposób sprawią, że zarazimy się wzajemnie nienawiścią i żądzą odwetu, wzajemnie będziemy zabijać i twierdzić, że robimy to w słusznej sprawie obrony nie tylko cywilizacji, ale także wiary. 

 

Wczorajszy wieczór spędziłem, oglądając przeszło trzygodzinną transmisję Hamleta z Benedictem Cumberbatchem z londyńskiego Barbican Centre. Mimo że to najnowsza aranżacja z doskonałą scenografią, pełna aktorskiego kunsztu, to niewiele zmieniło się, jeśli chodzi o jej główny przekaz: morderstwo i zemsta nigdy nie są jednostkowymi aktami, które dotykają tylko sprawcę i ofiarę. Cierpienie zatacza zawsze o wiele szersze kręgi niż tylko te zaplanowane. Jedna ofiara pociąga za sobą kolejne. 
 
Nie wiedziałem wtedy, że ta sytuacja tak drastycznie pasuje do tego, co działo się wtedy w Nicei. Zamachowiec przy użyciu rozpędzonej ciężarówki wjechał w tłum przechodniów podziwiających sztuczne ognie z okazji narodowego święta Francji - 14 lipca. Ponad 70 ludzi zginęło. 
 
Do zamachu w Nicei możemy podejść na dwa sposoby - oba są błędne i oba nakręcają wzajemną spiralę zemsty i chęci dokonania odwetu na drugim człowieku. W obydwu przypadkach zemsta Hamleta nie dosięgnie tylko królewskiego zabójcy, ale także jego najbliższych. 
 
Po pierwsze można uznać, że Europa jest winna wszystkiemu, że krew na rękach ma "lewactwo", liberalna demokracja, że to wszystko konsekwencja odejścia od chrześcijaństwa, wartości i popadnięcia w libertyńskie życie bez ponoszenia żadnej odpowiedzialności. Kpić, że w rzeczywistości Francja sama jest sobie winna, bo jedyny sposób, w jaki jest zdolna przeciwstawić się terrorowi, to marsze i zmiana zdjęć profilowych na Facebooku na takie z odcieniem francuskiej flagi. Stwierdzić, że byłoby inaczej, gdyby wszyscy wreszcie przejrzeli na oczy i odpowiedzieli siłą na siłę. Tak miałoby dojść do krucjat, deportowania muzułmanów poza Europę i jeszcze intensywniejszych kontroli wobec osób o podejrzanym - bo innym - kolorze skóry. 
 
Po drugie można uznać, że Europa nie jest winna niczemu, bo odpowiedzialność za wszystko ponoszą muzułmańscy ekstremiści, którzy w pewnym momencie historii uznali, że teraz należy przeprowadzić serię zamachów na zachodnią cywilizację. Nie brać pod uwagę tego, że świat to system naczyń połączonych, w którym jedno działanie pociąga za sobą kolejne, w którym raz zadane człowiekowi cierpienie, wykorzystywanie go na różnych płaszczyznach, nie zostaje zapomniane. Wymazać z pamięci kilkusetletnie upodlenie, jakiego Trzeci Świat (sama ta nazwa pokazuje znamienną hierarchię) doznawał od Europy, kolonializm, butę zdobywców. Nie wspominać króla Leopolda z Belgii, który dokonywał ludobójstwa w podległym sobie Kongu Belgijskim. Stwierdzić, że nie ma nic złego w wykorzystywaniu taniej siły roboczej z państw Bliskiego Wschodu, bo wygoda i opłacalność są przecież najważniejsze. 
 
W każdym z tych przypadków dojdzie w konsekwencji do tego, że znienawidzimy kogoś za to, co robi. W pierwszym "lewactwa", które sprowadza na Europę całe cierpienie oraz chaos, w drugim całego muzułmańskiego świata za to, że przeszkadza nam w prowadzeniu spokojnej egzystencji. Nie muszę mówić, do czego doprowadzą krucjaty, deportacje czy dalsze udawanie, że za nic konkretnego nie ponosimy odpowiedzialności. 
 
Pierwszy i drugi sposób sprawią, że zarazimy się wzajemnie nienawiścią i żądzą odwetu, wzajemnie będziemy zabijać i twierdzić, że robimy to w słusznej sprawie obrony nie tylko cywilizacji, ale także wiary. 
 
Można wyjść z tego zaklętego kręgu i budować lepszy świat, gdzie zemsta nie będzie jedynym znanym językiem. Serio w to wierzę i znajduję słowa, które pomagają mi w chwilach takich jak ta: 
 
"Marzę o Europie młodej, zdolnej by być jeszcze matką: matką, która miałaby życie, ponieważ szanuje życie i daje długie życie. Marzę o Europie, która troszczy się o dziecko, pomaga jak brat ubogiemu i tym, którzy przybywają w poszukiwaniu gościnności, bo nic nie mają i proszą o schronienie. Marzę o Europie, która wysłuchuje i docenia osoby chore i starsze, aby nie sprowadzano ich do bezproduktywnych przedmiotów odrzucenia. Marzę o Europie, gdzie bycie imigrantem nie byłoby przestępstwem, ale zaproszeniem do większego zaangażowania na rzecz godności wszystkich istot ludzkich. Marzę o Europie, gdzie ludzie młodzi oddychaliby czystym powietrzem uczciwości, kochali piękno kultury i prostego życia, niezanieczyszczonego przez niekończące się potrzeby konsumpcjonizmu; gdzie zawarcie małżeństwa i posiadanie dzieci jest wielką odpowiedzialnością i radością, a nie problemem spowodowanym brakiem dostatecznie stabilnej pracy. Marzę o Europie rodzin, z bardzo skutecznymi politykami, bardziej skoncentrowanymi na twarzach niż na liczbach, bardziej na narodzinach dzieci niż na narastaniu dóbr. Marzę o Europie, która promuje i chroni prawa wszystkich, nie zapominając o obowiązkach wobec wszystkich. Marzę o Europie, o której nie można powiedzieć, że jej zaangażowanie na rzecz praw człowieka było jej ostatnią utopią" (papież Franciszek).
 
Michał Lewandowski - redaktor DEON.pl, publicysta, teolog. Prowadzi autorskiego bloga "teolog na manowcach".
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.66

Liczba głosów:

58

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Jack French 23:46:37 | 2016-07-24
Mam nadzieję Michale, że w pewnym momencie życia nie będziesz opłakiwał śmierci osoby Ci bliskiej z rąk islamisty. 

A jakim prawem Waść rozpisujesz tutaj moralne pouczenia jak powinno myśleć na temat zbrodni, skoro nawet dyskusji nie poradzisz podołać?

Wielkie eh.

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 19:08:27 | 2016-07-16
Czyli Ojcu Świętemu Franciszkowi bliższy jest pierwszy pogląd, ale wyraża go w sposób umiarkowany, bo jest przede wszystkim za czymś niż przeciw, choć na jedno wychodzi.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

abraham 09:42:30 | 2016-07-16
Prosze się publicznie nie wygłupiać. Do zamachów w Nicei można podejść na więcej niż dwa sposoby. To co Pan przedstawił w tym komentarzu obnaża tylko pańską ograniczoną perspektywę.

Francja od września 2014 roku bierze aktywny udział w działaniach militarnych wobec Państwa Islamskiego ze wszystkimi konsekwencjami tego stanu rzeczy z zamachami terrorystycznymi na czele. Są one odpowiedzią "partyzantów" na wypowiedzenie im wojny. Walczą takimi środkami jakie mają do dyspozycji. Kryterium wyboru środków stanowi skuteczność a nie propaganda politpoprawności. Trudno o wybór leszpej daty tego zamachu. To jasny sygnał dla Francuzów, przypominający im co w tym dniu świętują, rzezie, mordy i całą tragedię Rewolucji.

Można dyskutować czy Francja zrobiła dobrze angażując się w wojnę z ISIS i ściągając tym samym na siebie gniew islamistów, których przecież we Francji nie brakuje.
Skoro jednak trwa wojna należy zatroszczyć się o bezpieczeństwo własnych obywateli. Państwo francuskie po raz kolejny nie zdało egzaminu.

Tak, to wynik błędnej ideologii lewicowej będącej od lat podstawą francuskiej polityki wewnętrznej i zagranicznej.

Oceń 19 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ray 22:20:54 | 2016-07-15
Jaki perfidny tekst. Niepojęte. Na "katolickim'portalu... Po prostu NIE MA winnych zaistniałej sytuacji. Nie jest winny ani islam,ani arabowie, ani lewicowi ,realizujacy kolejna utopijna wizje społeczna politycy... Nie ma winnych... Ach, chociaż może są:)... Między wierszami jest wskazówka. winni sa ci którzy trwaja przy idei christianitas opartej na dekalogu... Dekalogu wstretnym zarówno islamisto jak i europejskim elitom... I Deonowi chyba tez:):)... 

Oceń 34 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MR 20:34:17 | 2016-07-15
Podobnie jak Autor marzę o tym samym. Tylko z biegiem lat widzę jak świat idzie w przeciwnym kierunku i nie tylko nie ma on panaceum na wymienione przez Pana plagi, ale coraz częściej są one usprawiedliwiane i uzasadniane.  To już nie przekraczanie Dekalogu i praw ludzkich, to ich odrzucanie przez zdegenerowane elity intelektualne i sprzedajne media.

Oceń 22 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Annaem 20:30:16 | 2016-07-15
Nikt nie mówi o  nienwiści, ale warto się bronić i bronić swoich najbiższych.

Oceń 25 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Macieek 20:10:25 | 2016-07-15
Spełnione marzenie Bergoglio będzie dla Polski największym koszmarem...

Oceń 27 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

nickname 19:50:54 | 2016-07-15
Tylko prawda ma moc wyzwalania ! A prawda, to nie odwet, zemsta albo nienawiść, panie Lewandowski! Prawda - to zarówno stwierdzenie stanu faktycznego z pytaniem o przyczynę, jak i znalezienie rozwiązania w Ewangelii i w całej nauce Kk liczącej 2 tys. lat historii. Wszystko ponad to jest ludzką utopią, która kończy się zawsze tragedią. To powinno być oczywiste na katolickim podobno portalu. To co obserwujemy teraz w Europie jest kolejną w historii tragiczną wypadkową ludzkiej pychy w budowaniu utopii poza Ewangelią i Kk, gdzie wola człowieka, a nie Boga była konsekwentnie od lat realizowana, od czasu kiedy to nawet w samym Kk naczelnym miejscem i odniesieniem stał się stopniowo człowiek zamiast Boga, i co obecnie przybiera już jakieś karykaturalne formy utopii marzeń "nowego humanizmu" i "praw człowieka" głoszonych przez Bergoglio (sic). Obecnie zbieramy tego owoce w latach zaniechań i w systematycznym odchodzeniu od pokornego posłuszeństwa Bogu, w odchodzenia od pierwszego przykazania Dekalogu: „Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (...). Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył” (Wj 20, 2-5) "Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz" (Mt 4,10).

Oceń 39 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?