Między politykiem a kaznodzieją

ks. Artur Stopka
(fot. youtube.com)

Czy znany dominikanin ma rację i grozi nam, że wystąpienia polityków nie tyle wyprą, co przyćmią podczas kościelnych uroczystości homilie wygłaszane przez duchownych?

 
Kościołowi katolickiemu w Polsce nie brakuje problemów. Tymczasem 1 maja dominikanin o. Paweł Gużyński wskazał kolejny kłopot, z którym, jego zdaniem, trzeba się zmierzyć. Stwierdził mianowicie, że o ile do tej pory "zmorą straszącą z ambon w polskich kościołach bywali politykujący księża", od pewnego czasu pojawiło się nowe zjawisko, polegające na tym, że to politycy wygłaszają "kazania" podczas zgromadzeń religijnych. Zdaniem o. Gużyńskiego oba pomysły, zarówno politykujący księża, jak i politycy zabierający głos w czasie religijnych uroczystości, są zgubne dla Kościoła.
 
Czy znany dominikanin ma rację i grozi nam, że wystąpienia polityków nie tyle wyprą, co przyćmią podczas kościelnych uroczystości homilie wygłaszane przez duchownych?
 
Sytuacja jest skomplikowana i delikatna. Udział polityków najróżniejszych szczebli w uroczystościach religijnych (zwłaszcza katolickich) jest w Polsce zjawiskiem tak powszechnym, że wielu uznaje go za coś oczywistego. Rzecz jest tym bardziej zrozumiała, że znaczna część z nich to przecież członkowie Kościoła katolickiego.
 
Co jakiś czas wraca w naszej Ojczyźnie dyskusja, czy należy włączać Mszę św. w różnego rodzaju uroczystości o charakterze świeckim. Przywoływane są argumenty mówiące o instrumentalnym traktowaniu Eucharystii, sprowadzaniu jej do roli religijnego ozdobnika itp. Prawda jest jednak taka, że sfera sacrum i profanum w życiu człowieka, także w życiu społecznym, wzajemnie się przenikają. Skoro nie widzimy niczego złego w fakcie, że ktoś zamawia Mszę św. z okazji urodzin członka rodziny, to dlaczego np. rocznica jakiegoś ważnego wydarzenia o charakterze społecznym, a nawet politycznym, nie miałaby być wystarczającym powodem, aby zgromadzić się wokół ołtarza? Niedawne kościelno-państwowe obchody 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez Mieszka I pokazały, że nie musi tu być żadnych zgrzytów. Nie padły przy tej okazji zarzuty o wchodzenie sobie przez duchownych i polityków wzajemnie w kompetencje ze względu na tematy podjęte w wystąpieniach. Warto jednak zauważyć, że dość wyraźnie zostały rozgraniczone obrzędy religijne od obchodów mających wymiar świecki i polityczny.
 
Czyli nie ma problemu, a mocna reakcja o. Gużyńskiego jest całkowicie pozbawiona podstaw? Chyba jednak nie.
 
Trzeba zwrócić uwagę, jakie wydarzenie sprowokowało dominikanina do zabrania głosu. Była to odbywająca się od prawie ćwierćwiecza doroczna pielgrzymka ludzi pracy do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Chociaż głównym organizatorem jest związek zawodowy, to jednak sama nazwa wskazuje, ze zdarzeniem o jakim charakterze mamy do czynienia. Pełne religijnych odniesień przemówienie bardzo wysokiej rangi polityka miało miejsce poza liturgią, mimo to stało się częścią obchodów ściśle związanych z wiarą jego uczestników (i z wiarą samego przemawiającego). Nie ograniczyło się jednak tylko do świadectwa w wymiarze konfesyjnym. A w medialnych przekazach zdecydowanie przysłoniło wystąpienie miejscowego biskupa, który mówił rzeczy ważne i mądre.
 
Wystąpienia polityków podczas wydarzeń w założeniu religijnych nie są w Polsce niczym nowym. Ich chęci do zabierania głosu również w takich okolicznościach wydają się zrozumiałe. Można odnieść wrażenie, że wielu organizatorów kościelnych uroczystości się z tym zjawiskiem pogodziło i przyzwalanie na różne przemowy politycznych oficjeli traktują jak coś oczywistego. Czy rzeczywiście tak być musi?
 
Niekoniecznie. W Piekarach Śląskich, w tamtejszym sanktuarium Maryi, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, od kilkudziesięciu lat odbywają się doroczne pielgrzymki stanowe, gromadzące ogromne rzesze pielgrzymów - męska pielgrzymka w ostatnią niedzielę maja oraz pielgrzymka kobiet i dziewcząt w połowie sierpnia. Od dawna poruszane są w ich trakcie bardzo istotne kwestie społeczne, które dotyczą licznie zebranych uczestników. Wielokrotnie wśród pielgrzymów, zwłaszcza podczas majowych spotkań, gromadzących mężczyzn i młodzieńców, znajdowali się bardzo wysokiej rangi politycy. Jednak jak daleko sięgam pamięcią nigdy nie zdarzyło się, aby którykolwiek polityk został dopuszczony do głosu. Nie tylko nigdy nie przemawiali ze szczytu kalwaryjskiego wzgórza, na którym uroczystości się odbywają, ale również nie zabierali publicznie głosu w jakiś inny sposób.
 
Warto zauważyć, że dotychczas politycy bardzo różnych opcji ten stan rzeczy szanowali i nie próbowali niepisanej, zwyczajowej zasady milczenia podczas udziału w piekarskiej pielgrzymce złamać. To pokazuje, że również po ich stronie jest bardzo dużo dobrej woli, zrozumienia i gotowości powściągania swojej naturalnej chęci przemawiania do licznie zebranych ludzi. Nie sądzę, by wśród polityków powszechne były zapędy do wchodzenia w rolę kaznodziejów. A trochę konsekwencji i stanowczości ze strony organizatorów kościelnych wydarzeń ułatwia im głębsze ich przeżycie, bez konieczności zabiegania o popularność i poparcie.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.09

Liczba głosów:

45

 

 

Komentarze użytkowników (11)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Maciej Niećko 19:42:45 | 2016-05-06
W Polsce jest ponad 11 tys. parafii, gdzie konkretnie jest uprawiana polityka  ?
Z artykułu można wnioskować, że problem w Kościele w Polsce jest statystycznie zauważalny tj. powyżej błędu statystycznego , podejrzewam więc, że w ostatnim czasie mamy odnotowanych  przynajmniej kilka tysięcy  politycznych przemówień na wydarzeniach religijnych , ale 
Autor chyba zapomniał napisać  z jakiego źródła katolickich statystyk skorzystał ;-)

Oceń 8 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 00:48:52 | 2016-05-06
A ten polityk, który chociaż wypowiadał się "po"
to jednak "w trakcie" jest tylko politykiem czy może oprócz tego pełni przy okazji jakąś "mało" znaczącą funkcje i bardziej przez jej pryzmat przemawiał?

Oceń 12 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Luc 20:53:50 | 2016-05-05
Bardzo dobry, wyważony tekst. 
Rezygnacja z "kazań" polityków na uroczystosciach religijnych jest przejawem kultury i zawsze dobrze robi tak politykom, jak i Kościołowi.
Nie rozumiem, dlaczego tyle głosów oburzenia w tak oczywistej sprawie.

Oceń 14 42 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Pawel G 17:39:49 | 2016-05-05
Gużyński już od paru lat powinien mieć zupełny zakaz wypowiedzi w mediach. A najpóźniej od ataku na biskupów. Ale jak widać jego nikt nie ruszy, jak i ks. Sowy, czy Bonieckiego.

Oceń 44 18 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

MarzenaD 17:31:09 | 2016-05-05
Jakże wybiórczo ten dominikanin to widzi, wiadomo, komu wolno, a komu nie:
https://twitter.com/SamPereira_/status/727788458626953216

Oceń 10 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 14:23:49 | 2016-05-05
Jeśli chodzi o wystąpienia to wolę te polityków niż kaznodziejów...
np. jak występuje ktoś z zakonu kaznodziejskiego to dopiero jest zgorszenie ;-)

Oceń 34 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

nickname 13:32:42 | 2016-05-05
Religia wrogiem czy zwieńczeniem polityki? 
o. prof. Mieczysław A. Krąpiec

https://www.youtube.com/watch?v=5KzZt8ywq8s

Ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz - "państwo demokratyczne jako państwo ateistyczne" 
https://www.youtube.com/watch?v=PNGiQ3ZQqeA

Oceń 16 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Franciszek2 11:28:44 | 2016-05-05
Wystarczy wrócić do vetus ordo i problem z głowy ?
O.Gużyńskiemu chodzi jednak prawdopodobnie, o to że na tych uroczystosciach pojawiają sie politycy pisowscy. W tej sytuacji powinien brać jakiś srodek na odczulanie. Ja z kolei, jeśli vice versa mógłbym miec jakieś życzenie - to chciałbym żeby o.Guzyński nie zaburzał mi świeckiej "liturgii" w TVN-ie, a przynajniej żeby zdjął habit przed wejściem do studia . Słowem : żeby nie przyćmiewał swoją polityką prawdziwych polityków.  

Oceń 35 10 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?