Nie wykorzystujcie Paryża do walki z uchodźcami

Piotr Żyłka

Mówienie, że tragedia w Paryżu jest dowodem na to, że nie powinniśmy przyjmować uchodźców jest totalnym nieporozumieniem. A wykorzystywanie tej tragedii do demonizowania muzułmanów jest obrzydliwe i nie ma nic wspólnego z Ewangelią. 

 
Potworny atak terrorystyczny w Paryżu wzbudził ogromne emocje i uruchomił lawinę dyskusji na temat tego, czy zaistniała sytuacja nie powinna radykalnie zmienić naszego podejścia do sprawy przyjmowania uchodźców. Od piątkowego wieczoru z narastającym niepokojem obserwuję media społecznościowe, w których wiele osób bezrefleksyjnie (i w skandalicznej formie) ogłasza, że teraz wszystko jest już jasne.
 
Dotyczy to również - co jest bardzo zasmucające - wielu katolików. Również naszych czytelników. "To nie wy przez kilka miesięcy codziennie dodawaliście posty o tym, że moralnym obowiązkiem każdego chrześcijanina jest przyjąć biednych uchodźców?";  "Brawo Unia Europejska! To jest jedna wielka KPINA a nie polityka międzynarodowa ze strony Unii. Polska powinna w końcu pokazać swoje prawdziwe oblicze. Przypomnieć sobie czasy bitwy pod Wiedniem. I pokazać wszystkim pseudo uchodźcom gdzie ich miejsce"; "Papież Franciszek ma w tym momencie krew na rękach. Sam zapraszał to coś do Europy. Jest tak samo odpowiedzialny jak Angela Merkel";  "A jeszcze 2 dni temu publikowaliście emocjonalne ruganie przez Hołownię księdza, który na Marszu Niepodległości mówił, że nie chcemy muzułmańskiej przemocy i agresji w imię Allaha, lecz miłości i prawdy Ewangelii. Jeden z waszych wielebnych SJ stwierdził, że wypowiedź tego księdza to obłęd. Gratuluję Deonie" - to tylko kilka wybranych komentarzy. 
 
Mówienie, że tragedia w Paryżu jest dowodem na to, że nie powinniśmy przyjmować uchodźców jest totalnym nieporozumieniem. A wykorzystywanie tej tragedii do demonizowania muzułmanów jest obrzydliwe i nie ma nic wspólnego z Ewangelią. 
 
Nie możemy zapomnieć o tym, że ektremiści i terroryści mordowali, mordują i wciąż będą mordować z zimną krwią ludzi wszystkich ras i wyznań. To, co wczoraj wydarzyło się w Paryżu jest codziennością w Syrii, Iraku i wielu innych miejscach na świecie. Z rąk morderców z ISIS nie giną tylko chrześcijanie. Wiele ich ofiar to muzułmanie.  I to właśnie przed takim życiem, przed nieustannym lękiem o jutro, przed ciągłym zagrożeniem szukają u nas schronienia uchodźcy. 
 
Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko powtarzał za świętym Pawłem, żebyśmy nie dali się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężali. W obliczu paryskiej tragedii te słowa powinny być dla nas drogowskazem. Jeżeli naszą reakcją na tę niewyobrażalną tragedię będzie zamknięcie się na uchodźców, którzy  rozpaczliwie poszukują ratunku i pomocy, to poniesiemy porażkę. Jeśli zamachowcy wzbudzą w nas nienawiść do niewinnych ludzi, to będzie ich wygrana. Nie pozwólmy na to. 
 
Módlmy się za Francję. Módlmy się za Paryż. Ale pamiętajmy też o wszystkich innych miejscach na całym świecie, gdzie co chwilą z rąk ekstremistów giną ludzie. Ofiary zamachów w Bejrucie i Bagdadzie niczym nie różnią się od tych, którzy zginęli w Paryżu. 
 
"W obliczu ludzkiej przemocy, prośmy o łaskę serca niezłomnego i wolnego od nienawiści. Niech umiar, powściągliwość i opanowanie, jakie wszyscy okazali do tej pory potwierdzą się w nadchodzących tygodniach i miesiącach; nikt nie poddaje się przerażeniu lub nienawiści. Prośmy o łaskę, byśmy byli twórcami pokoju. Nigdy nie możemy zwątpić w możliwość pokoju, jeśli budujemy sprawiedliwość".
/arcybiskup Paryża, kardynał André Vingt-Trois/
 
 
Piotr Żyłka - redaktor naczelny DEON.pl, twórca Projektu faceBóg i polskiego profilu papieża Franciszka. Jego projekty można znaleźć na blogu autorskim
 
 
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.94

Liczba głosów:

176

 

 

Komentarze użytkowników (67)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jpcygan 07:10:15 | 2016-07-16
Coraz częśćiej zastanawiam się czy Pan Żyłka wierzy w Boga w Trójcy Jedynego?

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

basinsky 00:18:54 | 2016-07-16
Trzeba naprawdę nie mieć poczucia rzeczywistosci  by pitolić podobne gadki!
Isla tak ma zwalcza konkurencję zabijając ...są muzułmanie wśród chrześcijan lub niewiernych są problemy!!!
Dotarło do pustej mózgownicy?

Oceń 1 odpowiedz

Komentarz ukryty przez moderatora.

Zgłoś do moderacji

~Rafał Woronko 09:40:10 | 2015-11-19
Drogi autorze, zadam Panu kilka pytań.
Czy uważa Pan, że 80% imigrantów którzy sa młodymi zdolnyymi do służby facetami w 70% nie pochodzących z rejonu wojny to uchodźcy?
Dlaczego nie uciekli oni do najbliższych(ościennych) krajów?
Czy Ci młodzi faceci nie powinni stanąć w obronie zwoich rodzin zamiast tchórzliwie uciekać i szukać wygód w Europie?
Czy wie Pan że tam można wstąpić do wojsk które walczą z Państwem islamskim?
Czy chce Pan angażować w tą wojnę nas, kiedy Ci "uchodżcy" spokojnie piją sobie kawę w berlińskich kawiarniach?

Oceń 13 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

racjonalista 09:05:30 | 2015-11-19
Chaos.
Problemem Unii jest to, że nie umie wskazać uchodźców w morzu ludzi, które puka do jej bram. Ten problem jest istotny. Za ignorowanie tego problemu, ułatwianie sobie życia i procedur, odpowiedzialność ponoszą władze unijne i władze poszczególnych krajów, opowiadających się za przyjmowaniem wszystkich, jak leci. Uchodźcy to rodziny, kobiety z dziećmi, starcy, ludzie słabi, którzy są ofiarami wojny. Na zdjęciach widzę niemal wyłącznie młodych, silnych mężczyzn. To nie uchodźcy. To imigranci ekonomiczni, którzy są na rękę bogatym krajom Unii, wśród których fundamentalizm jest powszechny i których przyjmowanie kończy się tak, jak skończyło się w Paryżu. Winę za to ponoszą głównie władze, ale też i papugi bezmyślnie powtarzające głupie hasła o tym, że powinniśmy przyjmować wszystkich ubiegających się o azyl.
Przyjęliśmy. Skończyło się morderstwami. Jeśli nic się nie zmieni, będą dalsze morderstwa, gwałty i rozboje. Ci ludzie przyniosą swoją walkę tutaj. Należy przyjmować uchodźców, nauczyć się ich identyfikować, a nie bredzić o przyjmowaniu wszystkich. Tak, uchodźcy to koszt. Ale czy nie o to chodziło? Bo chyba zwolennikom przyjmowania wszystkich ubiegających się o azyl nie chodzi o tanią siłę roboczą? Nie jesteście aż tak cyniczni. Prawda?

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Joanna Bilbin 22:03:58 | 2015-11-18
prosze obejrzec 

https://www.youtube.com/watch?v=44vzMNG2fZc&feature=share

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Jack French 22:02:41 | 2015-11-16
Zło dobrem zwyciężać - można w tym przypadku nie przyjmując kota w worku jakim są imigranci. Należy pomóc potrzebującym, ale na zdrowych zasadach. Złym jest postawa zamknięcia na tragedie innych państw i złym jest to co się wydarzyło w europie - ich nieregulowanym i nieprzemyślanym wpuszczaniem.
Autorowi, którego szczerze szanuję i bardzo często się zgadzam, polecam aby również odkrył zagrożenia jakich nie wolno dopuścić. Bo to również jest grzech.

Oceń 20 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piotr_slowinski 07:20:55 | 2015-11-16
"16% francuskich obywateli popiera ISIS" (artykuł)
Wynik tym bardziej zastanawiający, że szacowana populacja Muzułmanów we Francji w 2010 to 7.5% (artykuł).

Oceń 28 23 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Piotr Polmański 20:43:05 | 2015-11-15
Mówienie, że tragedia w Paryżu jest dowodem na to, że nie powinniśmy przyjmować uchodźców jest totalnym nieporozumieniem. A wykorzystywanie tej tragedii do demonizowania muzułmanów jest obrzydliwe i nie ma nic wspólnego z Ewangelią. 
Tylko głupiec, albo cynik może myśleć inaczej..

Oceń 33 30 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

M.W. 19:40:13 | 2015-11-15
Szkoda, że teraz wielka Francja widzi tragedię tylu osób, a nie widzi tragedii poczętych i nienarodzonych dzieci, gdzie proceder zabijania w łonie matki pochłonął najwięcej ofiar, w takich krajach jak: Wielka Brytania, Francja....
Pewnie codziennie lekką ręką Francja zabija 150 nienarodzonych dzieci tylko, że te dzieci nie mogą się poskarżyć, nie mają dojścia do mediów, bo są mało atrakcyjne medialnie....itd....
HIPOKRYZJA. Szkoda słów.

Oceń 29 10 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?