Neoprezbiterzy w USA

ks. Adam Błyszcz CR
(fot. Catholic Church England and Wales / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

Jeszcze dziesięć, piętnaście lat temu wydawało się, że ten Kościół przepadnie. Nie było miesiąca, żeby prasa światowa nie donosiła o kolejnych skandalach z udziałem księży i zakonników. Procesy, w których zapadały surowe wyroki, za protagonistów miały ludzi w sutannach.


Wielomilionowe odszkodowania postawiły niektóre diecezje w stan upadłości. Świeccy wierni z nieufnością patrzyli na pasterzy, którzy ukrywali naganne przypadki pedofilii wśród duchownych. Za to wszystko trzeba było zapłacić ogromną cenę utraty wiarygodności i zaufania. Cień padł na każdego księdza i zakonnika.


Porażony dochodzącymi wiadomościami święty Jan Paweł II w 2002 wezwał do Watykanu amerykańskich kardynałów. Rozpoczął się żmudny proces oczyszczenia. Renomowany nowojorski John Jay College podjął się opracowania zjawiska pedofilii w Kościele rzymskokatolickim. Episkopat USA za ten raport zapłacił dwa miliony dolarów.


Wyglądało to wszystko bardzo źle.


Dlaczego o tym wspominam? Otóż biskupi amerykańscy opublikowali dane dotyczące planowanych w tym roku święceń kapłańskich. Czytam i nie wierzę. W tym roku zostanie wyświęconych 595 nowych księży. To prawie 25% więcej niż w roku ubiegłym, kiedy to wyświęcono 477 prezbiterów! To w ogóle znaczący wzrost.


Jeszcze w 1965 roku wyświęcono 994 kapłanów, ale dwadzieścia lat później, w 1985 roku, już tylko 533, by w 2005 roku osiągnąć skromną liczbę 454 nowowyświęconych kapłanów. W ciągu czterdziestu lat liczba przyjmujących święcenia kapłańskie spadła zatem o ponad połowę!  


Mój podejrzliwy umysł kazał mi przyczyn tego wzrostu szukać w emigracji latynoskiej (czytaj: Meksykanie). Ale i tu czekała na mnie niespodzianka. Kandydaci wywodzący się ze społeczności hiszpańskojęzycznej stanowią zaledwie 14% całej tej grupy.


Opublikowany komunikat podkreśla także, że tegoroczni neoprezbiterzy (jedna czwarta z nich urodziła się poza USA) w rozpoznaniu swojego powołania mogli liczyć przede wszystkim na wsparcie rodziny, radę zaprzyjaźnionego kapłana ze wspólnoty parafialnej i edukację w szkole katolickiej (ponad połowa z nich uczęszczała do katolickiej szkoły podstawowej). W takiej kolejności. I prawie 80% z nich była ministrantami. Jakby nic nowego. A cieszy.


Przyglądam się tym danym i myślę sobie, że to taki zwyczajny, tradycyjny model wychowania do kapłaństwa: najpierw rodzina a potem parafia. Może bez fajerwerków, ale normalnie.  

 

     

Wspomóż Nas
Tagi: neoprezbiter, usa

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.85

Liczba głosów:

39

 

 

Komentarze użytkowników (18)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Cogito 15:54:05 | 2015-04-13
Cóż, akurat diecezja Nowy Jork ma 85% latynosów w seminarium. Wiem, bo widziałem tablo seminarzystów kilka miesięcy temu. W ramach akcji powołaniowych, każda diecezja takie robi i rozsyła po parafiach, domach rekolekcyjnych etc. Od razu w oczy rzucają się: Gonzalez, Janik, Vega, Kowalski, De Miguel, Sobeck...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wp 13:40:26 | 2015-04-11
wszystko fajnie,
ale jakby uklęknęli przed ołtarzem,
a nie stali wokół stołu jak na weselu
to i efekty byłyby jeszcze większe
a na pewno bardziej święte

Oceń 12 30 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Ten 12:06:23 | 2015-04-11
Te dane są interesujące: wzrost powołań i fakt. że 1/4 urodziła się poza USA. Ciekawe ilu prezbiterów jest z Polski lub ma polskie korzenie. Kościół się tam widać oczyszcza, w przeciwieństwie niestety do wielu krajów europejskich.

Oceń 6 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~parafianin 07:46:49 | 2015-04-11
Ważne aby proboszcz parafii był zwykły a nie nadmuchany medialną pogonią i pisaniną jak ekspert na każdy temat który ktoś się zgodzi na portalu zamieścić. Autor coś o tym wie?

Oceń 8 18 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~amz 22:48:16 | 2015-04-10
Ale w tle jest Kościół, który się poważnie zabrał z oczyszczenie własnych szeregów, który uwierzył, że prawda wyzwala a brak przejrzystości przyćmiewa nawet światło Ewangelii.

Oceń 13 1 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook