Dziennikarskie Święta

Jacek Siepsiak SJ
(fot. Krzysztof Pawliszak / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)

W czas wielkanocny wielu ludzi mediów musi pracować. Dostarczają nam strawy. Można powiedzieć, że produkują towary pierwszej potrzeby.

 

Wiem, że to brzmi śmiesznie, ale niestety dla wielu ludzi kontakt z mediami zdaje się być niezbędny do życia i naprawdę potrzebują go do codziennej egzystencji. Stąd dziennikarze i ludzie z nimi współpracujący produkują "news-y" i dostarczają "jadła". Portale i programy informacyjne nie mogą przestać nadawać (zbyt wielkie koszty). Nie wystarczy odgrzewana rozrywka.


Biedny dziennikarz może się czuć wykorzystany. Trudno wtedy powoływać się na etos swojego zawodu, na misję która powinna mu przyświecać.


Czy dla nich Zmartwychwstanie ma jakiś sens? Czy Wielkanoc coś dla nich znaczy?


Nie lubię tego powiedzenia: "Święta, święta i po świętach". Ono sugeruje, że Wielkanoc nic nie zmienia, że to tylko okazja do przerwy, a potem wszystko wraca do kiepskiej normy; że w zasadzie nie powinniśmy się niczego spodziewać po tym świętym czasie; że jakieś nadzieje, to tylko mrzonki. Przy takim podejściu rzeczywiście dziennikarz nie ma nic sensownego do roboty w Wielkanoc, może tylko dbać o "ciągłość" pracy.


Jego misja polega m.in. na tłumaczeniu. Stara się, by normalny człowiek mógł zrozumieć to, co mówią specjaliści. Dociera do ciekawych ludzi, rozmawia z nimi i robi materiał, by mogli ich zrozumieć zwyczajni zjadacze chleba, by ich praca, osiągnięcia, propozycje zaistniały w naszej świadomości.


Weźmy taki przykład. Szykuje się batalia o in vitro. Kościół nawykł do mówienia językiem tomistycznym. Księża studiowali te zagadnienia właśnie słuchając wyjaśnień tej filozofii czy też teologii. Dla nich jasnym jest dlaczego in vitro jest złe i będzie złe nawet jak opracuje się metody, w których nikogo i niczego się nie zabije. Ale przeciętny człowiek, również katolik, nie rozumie tej argumentacji, nie rozumie języka tomistycznego. Tak naprawdę nie jest wstanie jej zrozumieć. A hierarchia kościelna nie jest wstanie mu wytłumaczyć.


I co się wtedy dzieje? Ano, rodzi się pokusa sięgnięcia po "pałkę". Jak nie potrafię wytłumaczyć, to muszę pogrozić. Bo przecież "mam rację i muszę ratować, tak czy inaczej".


Taki styl niestety przybierają niektóre, mniej lub bardzie oficjalne wypowiedzi autorytetów kościelnych. Szkoda. To owocuje dystansem i niezrozumieniem. A przecież problem in vitro jest poważny.


I tu otwiera się pole do popisu dla sensownych dziennikarzy. Mam nadzieję, że znajdą się tacy, którzy spróbują porozmawiać z uczonymi etykami czy moralistami, jak z ludźmi. Mam nadzieję, że znajdą się światli kapłani, którzy zechcą z nimi porozmawiać, jak z ludźmi.


Jeśli ktoś myśli, że to niepotrzebne, niech zrobi mini-sondę na temat sedna problemów związanych z in vitro. Ciekawe, jaki procent "respondentów" będzie miało minimalne pojęcie o tomistycznych zastrzeżeniach?


Zmartwychwstanie "rozwiązuje" to, co wydaje się nierozwiązywalne. Daje nadzieję tam, gdzie wielu już położyło krzyżyk. Dziennikarz może mieć w tym udział. O ile zdobędzie się na stanięcie między młotem a kowadłem, o ile zechce tłumaczyć obu stronom, o ile będzie mu zależało na tym, by po świętach wszystko nie wracało do beznadziei. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.29

Liczba głosów:

34

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~nawrócenia potrzeba 09:00:10 | 2015-04-10
Brak doktoraciku jednak boli i widoczne to jest jak na gołej dłoni. Ks. Siepsiak - to ty sie masz za takiego sensownego dziennikarza ? Żałosne. Wystarczy poczytac co wypisywałeś na deonie. Ani duszpasterz ani uczony teolog. Za to poprawny, liberalny, maniupulujący informacjami zgodnie z ytycznymi szefów deonu,, medialnie pyszny - że on to wie lepiej  co inni, w tym duchowni, w tym uczeni, nie wiedzą.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Słaba 00:36:32 | 2015-04-10
Ciekawe, jaki procent "respondentów" będzie miało minimalne pojęcie o tomistycznych zastrzeżeniach?

Ja należę do tych, co nie mają pojęcia o tomistycznych zastrzeżeniach.

Nie mam także pojęcia - czy podejście tomistyczne jest "do zbawienia koniecznie potrzebne"... ;-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Słaba 00:29:01 | 2015-04-10
I tu otwiera się pole do popisu dla sensownych dziennikarzy. Mam nadzieję, że znajdą się tacy, którzy spróbują porozmawiać z uczonymi etykami czy moralistami, jak z ludźmi. Mam nadzieję, że znajdą się światli kapłani, którzy zechcą z nimi porozmawiać, jak z ludźmi.

Byłoby to piękne.
Jak na razie to rozmowy o in vitro odbywają się metodą "krótkiej piłki". Brak w nich przestrzeni na głęboki oddech, który jest tak potrzebny w poważnej rozmowie.
Dlaczego?
Nie wiem.

Dla księży jednym z powodów może być strach, że jak któryś z nich zgodzi się porozmawiać głębiej z dziennikarzem o in vitro, to znaczy, że "się lansuje", zamiast "głosić naukę KK". A to głoszenie nauki KK jeszcze powinno być, na dodatek, w wersji dla mało inteligentnych (żeby wszyscy dobrze zapamiętali - bo przecież nie chodzi o zrozumienie). A poza tym, kto ma ochotę na suspensę?

Dla dziennikarzy jednym z powodów może być oczekiwanie (pracodawcy i czytelników), żeby nie "przynudzali" zbyt długimi i poważnymi tekstami. Bo kto to będzie czytał w "epoce pisma obrazkowego"?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ech:) 11:40:48 | 2015-04-07
Brrrr ale te swięta musiały wam zaleźć za skórę skoro tyle nienawiści z was emanuje. I pomyśleć wasz chłoptaś szatan tyle sie natrudził, a jedyne co osiągnął to wylewanie waszej zburzonej żółci. 

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~non 08:50:58 | 2015-04-07
No popatrzcie! Po Świętach odwołał deon cenzure dla, Żyłki,księdza  Siepsiaka i podobnych oraz dla jezuickich szefów deonu!

To znowu będzie wolno nie zgadzac się na manipulacje informacjami, dysydenctwo wobec KEP i biskupów, poprawność i postmodernizm deonowy?
A może to tylko na chwilę zwolniono cenzure przez błąd techniczny ?

Oceń 1 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~y 23:54:15 | 2015-04-06
Ale ja nie chcę "światłych kapłanów" a "świętych kapłanów" - proroków chcę a nie umizgiwaczy się do świata - wie ksiadz - lucyfer to był kiedyś anioł światła, a stał się księcem ciemności. 

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~piww 14:51:12 | 2015-04-06
To może o. Siepsiak podejmie próbę wyjaśnienia o co chodzi z tym  in vitro, tu na tym portalu.

Oceń 2 6 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~WDR 05:21:06 | 2015-04-06
Newsweek Polska: Matka Jezusa z Nazaretu, który rzekomo zmartwychwstał jest Żydówką!

Oceń 14 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook