Co jest sercem rodziny?

(fot. Biuro Prasowe Caritas Polska)

Najsamprzód terminy. A zatem serce. Według Krystyny Długosz - Kurczabowej (kłaniam się nisko pani profesor z czasów mojej przygody polonistycznej!) i jej słownika etymologicznego słowo serce wskazuje przede wszystkim na środkowość, środek, centrum. Serce zatem oznaczało coś, co znajdowało się w środku, było punktem centralnym lub najważniejszym.

 

To wydaje się absolutnie jasne. Bez serca ani rusz. W naszym potocznym języku zwykliśmy mówić, że serce jest wszystkim.

 

Zaczynam od tych filologicznych rozważań, gdyż dopiero teraz uświadomiłem sobie, że tegoroczna akcja rozprowadzania świec wigilijnych przez Caritas Polska upływa pod hasłem "Dziecko sercem rodziny". Brzmi dobrze. Ale jak każde hasło propagandowe brzmi fałszywie. Piszę to z całą odpowiedzialnością.

 

Czas zatem na dwie deklaracje. Po pierwsze, nikt z nas nie ma wątpliwości co do dobra czynionego przez Caritas Polska. Wiem o tym dobrze, bo mogę z bliska to wszystko oglądać. Po drugie, nikt też nie ma wątpliwości jak istotne w takiej pracy charytatywnej jest przymierze z mass-mediami. To oczywiście oznacza, że trzeba respektować reguły, na których media się opierają. Chociażby tę, że komunikat musi być krótki i chwytliwy. Być może temu trzeba zawdzięczać, że tegoroczne hasło brzmi jak brzmi Dziecko sercem rodziny. To wszystko rozumiem i dlatego nie mam zamiaru nikomu przypisywać złych intencji.

 

Zastanawiam się jednak, co wynika z takiej deklaracji.

 

Przede wszystkim dyskomfort tych, którzy będąc małżeństwem, dzieci nie mogą mieć. W świetle tego, co wcześniej napisałem, wynika, że pozbawieni są serca, centrum. Te obrazy przywołują chaos i śmierć. Czy wolno nam, deklarując, że dziecko jest sercem rodziny, coś takiego sugerować? Nie. Znam (podobnie jak wielu z nas) małżeństwa, które nie posiadają dzieci a są pełne miłości i dobroci. Służą wspólnocie Kościoła z niebywałą determinacją.

 

Po prostu tegoroczne hasło akcji Caritas Polska jest chybione.

 

Po drugie, ci którzy dzieci nie mają i mieć nie mogą chcą jednak mieć serce. Chcą żyć. Czemu się dziwić? Stąd już tylko krok do tego, aby odwołać się do in vitro. Komuż to możemy odmówić serca? Logicznie rzecz biorąc nikomu.

 

Po prostu tegoroczne hasło akcji Caritas Polska jest chybione.

 

Rozumiem, że chcemy zebrać jak najwięcej pieniędzy, aby wspomóc polskie dzieci. Hasło musi być chwytliwe. Ale dlaczego tracimy przy tym zmysł ewangelizacyjny (i polemiczny) wobec świata- nie rozumiem.

 

Szkoda, że nie przypomniano sobie słów świętego Jana Pawła II z Familiaris Consortio, że istota i zadania rodziny ostatecznie określone są przez miłość. Przez miłość a nie przez dziecko.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych zaopatrzę się w świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ale będę ją wstydliwie ukrywał przed moimi przyjaciółmi, którzy dzieci nie mają, a których świadectwo miłości małżeńskiej i miłości do Kościoła jest dla mnie zbudowaniem.      

   

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.86

Liczba głosów:

21

 

 

Komentarze użytkowników (43)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Marcus 08:03:15 | 2014-12-17
Idąc tokiem myślenia ks. Błyszcza powinno się wstydliwie ukrywać modlitwę "Ojcze Nasz..." w której mimo woli oskarżamy Boga o zsyłanie pokus, prosząc Go jednocześnie "...i nie wódź nas na pokuszenie..."

A przecież każdy w miarę rozgarnięty wie, że tylko szatan wodzi na pokuszenie ( m.in. zdrady małżeńskie i inne takie)

Ks. Błyszcz zachowuje się jak moi znajomi ateiści, którzy twierdzą, że Biblia to książka dla rolników, bo mówi m.in o sianiu ziarna, wypasaniu owiec itd

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~fabritius 16:08:35 | 2014-12-15
Najsamprzód terminy... skąd dziwne stwierdzenie, że serce jest wszystkim? serce jest sercem - a więc organem, mięśniem, pompą jak mówią niektórzy - bez którego nie da się funkcjonować. Bez dzieci społeczeństwo owszem istnieje - ale obumiera. W odróżnieniu od społeczeństwa, rodzina bez dzieci nie umiera... ale najczęściej dotkliwie cierpi. Owszem, można zamienić powołanie do bycia rodzicem na inne zaangażowanie - np. społeczne. Tego pytania nie zadają sobie raczej małżeństwa, które mogą mieć dzieci - tzn "mieć dzieci, czy zaangażować się społecznie?". Raczej "Mieć dzieci"... nieprawdaż? Ci, którzy cierpnią nie są gorsi... należy im się zrozumienie i możliwa pomoc. Są też bardoz cenni - ponieważ czas i energię mogą poświęcić na inne sprawy - znam takie małżeństwa. Wszysto to nie zmienia faktu, że dziecko jest sercem rodziny i naturalnym powołaniem rodziny...

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~caritas 15:39:55 | 2014-12-15
Gest Papieża jest istotny dla wszystkich korzystających z pomocy Caritas w Polsce, jak i dla osób aktywnie w nim posługujących – pracowników i wolontariuszy.

Podziękowanie ze strony instytucji wyraził jej dyrektor ks. Marian Subocz.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi za ten wspaniały gest zapalenia świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jest to łączność Ojca Świętego z Caritas w Polsce. Przez ten okres 21 lat rozprowadzonych zostało ponad 20 mln świec, z czego skorzystało ponad milion dzieci. Dzięki tym świecom tworzymy również akcję ekumeniczną z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim, czy Kościołem Prawosławnym. Tym wszystkim, którzy zaangażowali się w dzieło Caritas, pragnę z tej okazji podziękować – powiedział ks. Marian Subocz.
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji charytatywnych w Polsce. Pierwsza świeca Caritas zapłonęła w polskich domach w 1993 r.

Od 21 lat, dzięki rozprowadzaniu świec, Caritas corocznie otacza opieką tysiące dzieci w szkołach i świetlicach, m.in. poprzez dożywianie, zapewnienie pomocy edukacyjnych oraz letniego wypoczynku. Ponadto 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na pomoc dzieciom z zagranicy, w tym roku dzieciom uchodźców z Syrii i Iraku.

Tegoroczna edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbywa się pod hasłem „Dziecko sercem rodziny”.

Oceń 1 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Kobieta 15:35:37 | 2014-12-15
Sercem Rodziny jest Kobieta Matka !!! Bez Niej wszytsko się rozpada !
Sorry, taka Prawda !

Oceń 1 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 14:57:17 | 2014-12-15
Gdy wybieraliśmy to hasło przyświecało nam także to, co nas łączy w wymiarze ekumenicznym, bo od kilkunastu lat Wigilijne Dzieło prowadzą wspólnie różne Kościoły chrześcijańskie. To co nas łączy to przede wszystkim wymiar biblijny. W Biblii serce symbolizuje całe wnętrze człowieka.

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 13:07:12 | 2014-12-15
Czy nie jest to przesada?
To jest akcja na Boże Narodzenie.

Dziecko - Dziecię się nam narodziło. Bóg został nam dany.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 12:48:10 | 2014-12-15
Ja sie dziwię, iż ks. Adam sie dziwi,

Współczesna fiksacja na dziecku i jego faktycznyc i urojonych przez rodziców potrzebach powoduje takze efekty w Kościele.

Dziecko staje sie faktycznym centrum życia rodziny, dziecko staje sie czesto przyczyną rozpadu małżeństw, bo jego potrzeby są ważniejsze od jednosci małzonków i nierozerwalnosci małżeństwa.

Przecież takze tutaj wielu autorów tekstów uzasadania rozwody dobrem dziecka, troska o dzieci jest na pierwszym miejscu etc.

Świat dostał fioła na punkcie dzieci, propaguje model minimalizmu, czyli jedno dziecko jako centrum rodziny. Rodziny z wieloma matkami czy ojcami , bo małżeństwo jest nieistotne wobec potrzeby rozpieszczoengo dziecka. 

Oceń 8 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Pawcio ;) 12:07:56 | 2014-12-15
Jak zwykle gratuluję wszystkim doradcom rodzinnym, by zakładali rodziny zastępcze czy dzieci adoptowali. Świetna, doskonała i miłosierna rada, szczególnie jak się samemu jest szczęśliwym rodzicem. 
Po przeczytaiu tego tekstu, myślę sobie że warto czytać ze zrozumieniem. Zaproponowane przez CARITAS hasło faktycznie może budzić wątpliwości, zwłaszcza rodzin bezdzietnych czy ludzi, którzy z takimi rodzinami mają częsty kontakt, jak o. Adam. 
Czytanie ze zrozumieniem, to umiejętność czytania nie tylko wprost, ale również wrażliwość na dwuznaczności pisanych czy czytanych tekstów. Po ostanich doświadczeniach wiem, że bez tej umiejętności bycie chrześcijaninem nie jest możliwe. Kto czytuje ewangelie, ten wie o czym mówię.
Zamiast więc atakować autora, sugerowałbym zrozumieć napisany przez Niego tekst. Chyba, że celem nie jest merytoryczna krytyka takstu, a wylanie frustracji wynikającej ze swej mierności. Wtedy współczuję...

Oceń 6 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~parafianin 12:44:12 | 2014-12-14
Oglądal proboszcz Błyszcz dzisiejszy Anioł Pański z papieżem Franciszkiem? Nadal może zobaczyć na portalu TV Trwam. Czy to nie była świeczka Caritasu? I podziękowanie

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

XsaweryRicci 11:53:27 | 2014-12-14
Trójca Święta jest sercem rodziny i małżeństwa. Zresztą tak jak i wszystkiego (za św. Pawłem).

Oceń 4 1 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?