Moich 7 uwag do listu dominikanina

Siedem uwag w sprawie listu Ludwika Wiśniewskiego, dominikanina…

 

1. Od wielu lat mówi się i pisze dużo o stanie Kościoła w Polsce. Między innymi dlatego, że ten temat wciąż dobrze się sprzedaje. Pod warunkiem, oczywiście, że jest ujęty ostro, krytycznie i z posmakiem skandalu. Różnej maści dziennikarze i opiniotwórcy opisują z zapałem, jaki jest Kościół. Choć w wielu przypadkach odnoszę wrażenie, że tak naprawdę nie chodzi o rzetelny opis, ale o przyprawianie Kościołowi gęby, albo o próbę skierowania Kościoła w pożądanym przez siebie kierunku (np. liberalno-lewackim).

 

2. Na tym tle wypowiedź o. Wiśniewskiego niczym szczególnym się nie wyróżnia. Ot pozbierał stare opinie, które – jak rozumiem – podziela, i które były już wielokrotnie powtarzane w różnych mediach. Nie bez powodu, to „Wyborcza” nagłośniła list dominikanina. Jeśli ktoś chce, niech wierzy, że przyświeca jej cel dobrej, pozytywnej i twórczej dyskusji o Kościele. W tej konkretnej sprawie jestem zdecydowanie „niewierzący”. Jest znacząca grupa w społeczeństwie, w tym kilku biskupów, którzy zgadzają się z retoryką „Gazeto-wyborczo-podobną”. Inna grupa uważa ten sposób mówienia o Kościele za bałamutny. Spór trwa.

 

3. Wiśniewski pozwala sobie na obrazowe diagnozy, jak ta, że Kościół w Polsce „jest sztucznie nadmuchany jak balon”. No cóż! można dyskutować przebijając się metaforami. Do metafory dominikanina dorzuciłbym uzupełnienie: Kościół w Polsce, jak żadna inna społeczność, instytucja, jest kłuty, przekłuwany, kąsany. A co do nadmuchania, to na pewno został nadmuchany tekst o. Wiśniewskiego. Niektórzy przedstawili go wręcz jako „objawienie”, którym powinna zająć się Stolica Apostolska. Megabalon megalomanii!

 

4. List o. Wiśniewskiego jest wewnętrznie sprzeczny. Z jednej strony dominikanin zdaje się ubolewać nad podziałami i nawoływać do jedności, a z drugiej serwuje osądy jednostronne i agresywne. O słuchaczach Radia Maryja pisze: „krzykliwe, ksenofobiczne grupy”. O „Naszym Dzienniku” zdaje się myśleć jako o dziele „pogańskim” i „głęboko antychrześcijańskim”. Nie wiem, w jaki sposób Wiśniewski zamierza budować jedność. Czyżby jego pomysłem na odbudowanie jedności było namierzenie „kułaka”, czyli wewnątrz-kościelnego wroga, zniszczenie go i zbudowanie jedności wśród „samych swoich”?

 

5. Dominikanin bez podania jakichkolwiek kryteriów formułuje tezę: „ponad 50 proc. duchowieństwa jest zarażone ksenofobią, nacjonalizmem i wstydliwie skrywanym antysemityzmem”. Nie wiem, jak Wiśniewski rozumie użyte przez niego pojęcia i gdzie przeprowadził stosowne obserwacje. Obawiam się, że prezentuje on sposób myślenia podobny do myślenia tych środowisk, które z wielką łatwością ludzi mających inne niż oni sami poglądy nazywają „faszystami”. Tylko, że to nie jest dyskusja, ale klasyczna manipulacja i wykluczanie.

 

6. O. Wiśniewski zdaje się ubolewać nad stanem umysłów niektórych biskupów. Rzeczywiście duchowny może mieć problem, jeśli konstatuje, że jego osobiste poglądy są w wielu istotnych punktach sprzeczne z tym, co uważa większość Episkopatu. Jak w takiej sytuacji się zachować? Rozważać sprawy w cichości serca, czy też publicznie – przy pomocy „Wyborczej” – zabrać głos?

 

7. A co pozytywnego proponuje o. Wiśniewski? Proponuje „Wielkie Debaty”, które przywrócą prawdziwą twarz Kościołowi. Moim zdaniem, debat w Kościele nie brakuje. Ale nie jestem przeciw. Jeśli ktoś ma czas, niech zorganizuje obok setek synodów, sympozjów, zjazdów, obrad itd. kolejne debaty. Ciekaw jestem tylko, czy i jak dominikanin chce debatować z tymi, których nazywa ksenofobami i antysemitami. Wezwie ich do nawrócenia „na swoje kopyto”, czy też wyrzuci z sali obrad? Czy nasze babcie, mamy i ciocie, oraz profesorowie KUL, którzy regularnie odmawiają różaniec z Radiem Maryja, mają być surowo z „Wielkich Debat” wyłączeni? 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.49

Liczba głosów:

227

 

 

Komentarze użytkowników (491)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Natalia 14:12:09 | 2015-01-08
Witam!
Nazywam się Natalia i wraz z moimi koleżankami – Kasią i Magdą, studiujemy kulturoznawstwo w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Prowadzimy badania dotyczące portali społecznościowych, skierowanych do ludzi wierzących. Serdecznie zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety, która pomoże nam w pełni zagłębić się w temat  Jeśli są osoby zainteresowane wynikami naszego badania, to w ankiecie będzie miejsce na podanie adresu mailowego, na który chętnie wyślemy sporządzony przez nas raport na podstawie poniższej ankiety.
https://noely1.typeform.com/to/dRnWYa

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nn 11:24:29 | 2012-04-20
Dziękuję księdzu. Celna riposta i bez zacietrzewienia...

Oceń 5 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~marcy 09:47:18 | 2011-11-03
Swietny tekst polemiczny i krytyczny. Popieram ww. stanowisko w 100%.

Oceń 5 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~brat 08:03:35 | 2011-11-03
 A czy to wina dominikanów? Proboszczowie niech zaczną mówić dobre kazania, a nie tylko o kasie

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 07:25:14 | 2011-11-03
W moim mieście dominikanie to świetna firma, która wykonuje kawał dobrej roboty. Świetne kazania. Piękna liturgia. Ściągają tłumy. Oczywiście nie do wszystkich jest oferta. Ale mają duży ludziska wybór - nie muszą tam chodzić.


W moim mieście proboszczowie zgrzytają zębami widząc ludzi mijających kościoły parafialne i idących do Dominikanów u których kościól zawsze pełny

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

anonim 21:50:36 | 2011-11-02
W moim mieście dominikanie to świetna firma, która wykonuje kawał dobrej roboty. Świetne kazania. Piękna liturgia. Ściągają tłumy. Oczywiście nie do wszystkich jest oferta. Ale mają duży ludziska wybór - nie muszą tam chodzić.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 19:05:21 | 2011-11-02
Wolę redemtorystów. Uważam, że dominikanie to zakon który błądzi. Najsłabsze ogniwo wśród zakonów Kościoła. To nie jest żadna teza, tylko moje mocne, prywatne zdanie.


No cóż Kościól ma różne oblicza jedni odnajdują się w nauczaniu o.Rydzyka czy o.Króla innym bliższe jest rozumienie nauki Pana Jezusa prezentowane przez o.Salija czy o.Górę

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

andree26 18:46:31 | 2011-11-02
Wolę redemtorystów. Uważam, że dominikanie to zakon który błądzi. Najsłabsze ogniwo wśród zakonów Kościoła. To nie jest żadna teza, tylko moje mocne, prywatne zdanie.

Oceń 1 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~. 07:58:33 | 2011-08-02
Podzielam to zdanie. Myślę , że o. Kowalczyk dobrze by zrobił pozwalając sobie na trochę wypoczynku i dając sobie czas na zapominienie doznanych przykrości. Nie jest to dla niego dobry czas na publikowanie w środkach masowego przekazu.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rysiek.bonowski 22:46:48 | 2011-08-01
nie lubię wypowiedzi O. Kowalczyka, według mnie jest w nich agresja 

Oceń 2 1 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook