Eutanazja dzieci, niezdany egzamin dorosłych

Elżbieta Wiater

Wraz z legalizacją w Belgii eutanazji dla dzieci, śmierć stała się tam wartością samą w sobie i jeszcze jednym, banalnym produktem na półce idei. Teraz zdjęto z niego nawet naklejkę "Dozwolone od lat 18". Niestety, kierunek w który zmierza zachodnia Europa wydaje się początkiem jej końca. 

 

Wczoraj belgijski parlament przyjął ustawę o dopuszczalności eutanazji dzieci. Już sam jej projekt budził olbrzymie kontrowersje, nawet w strukturach Unii Europejskiej. Jeśli dokument zostanie podpisany przez króla, wejdzie w życie. Kogo dokładnie dotyczy to prawo i jakie wprowadza regulacje? Otóż chodzi o to, by dzieci mogły poprosić o zastrzyk z trucizną w następujących trzech przypadkach:


1. Są terminalnie chore.

2. Doświadczają olbrzymiego bólu.

3. Nie ma żadnej skutecznej terapii, która mogłaby im pomóc.

4. Ich prośba musi zostać zaakceptowana przez zespół medyczny oraz rodziców.

 

Jeśli nie weźmiemy pod uwagę belgijskiego kontekstu prawno-społecznego, to prawo może się niektórym wydać humanitarne - od razu zastrzegam, że to tych "niektórych" nie należę. Uważam, opierając się zresztą na wielu świadectwach pracowników hospicjów i szpitali dziecięcych, że dziecko pragnie śmierci, jeśli otaczający je dorośli nie zdali egzaminu z dojrzałości. Albo przynajmniej nie podjęli próby walki o tę dojrzałość, a spontanicznie uznali, że sytuacja ich przerasta i reszta świata musi to zrozumieć.

 

Wróćmy jednak do wspomnianego kontekstu. Otóż Belgia, podobnie jak Holandia, należy do krajów, w których ustawodawstwo proeutanazyjne jest bardzo rozbudowane. Pierwszą ustawę dopuszczającą eutanazję pod określonymi warunkami (m.in. konieczna miało być wyraźne oświadczenie woli osoby, która ma być poddana procedurze) uchwalono w tym kraju w 2002 r. Od tego czasu z roku na rok wzrasta liczba eutanazji, na ogół osób starszych, i zwykle wzrost liczby tego typu procedur ma miejsce przed świętami i przed wakacjami. Co więcej, dane wskazują, że wielu lekarzy nie przestrzega procedur zapisanych w prawie, które miały gwarantować, że eutanazja będzie wykonywana wyłącznie w sytuacji konieczności.

 

To w Belgii poddano eutanazji głucho-niemych bliźniaków, którzy zaczęli także tracić wzrok, pomimo tego, że ich przypadek nie mieścił się w żadnym z opisanych w prawie o eutanazji. Tam też wprowadzono możliwość eutanazji dla więźniów cierpiących na depresję oraz zasugerowano, że osoby poddające się tej procedurze powinny oddawać swoje organy do przeszczepów (aż nasuwa się złośliwy komentarz - co by się nic nie zmarnowało).

 

Wszystkie te przypadki (a podałam tylko kilka z najgłośniejszych) wskazują, że prawo z 2002 r. wywołało efekt śniegowej kuli: przekraczane są kolejne granice i rodzi się lęk o to, jak daleko można dojść, łamiąc je. Najbardziej niepokojąca zmiana zaszła w mentalności społecznej: eutanazja stała się czymś banalnym i oczywistym. Nie szuka się metod leczenia bólu, nie rozwija medycyny paliatywnej ani neonatologii (leczenia wcześniaków), bo eutanazja jest szybsza i tańsza.

 

I dopiero w tym kontekście dopuszczenie do eutanazji dzieci zyskuje pełnię swojego przerażającego obrazu. Co najmniej dwa z przypadków podanych w prawie z łatwością poddają się szerokiej interpretacji: doświadczanie olbrzymiego bólu oraz brak skutecznej terapii. Ból jest doświadczeniem subiektywnym, jego poziom także. Duży wpływ na jego odczuwanie oraz zdolność znoszenia ma stan psychiczny pacjenta. Wystarczy dziecku odebrać wsparcie emocjonalne lub dać odczuć, że jest ciężarem, i oto mamy potencjalnego chętnego do eutanazji.

 

Argument z braku skutecznej terapii jest, dla mnie osobiście, absurdalny. W tej chwili takiej terapii nie ma, ale nikt nie zagwarantuje, że nie będzie jej za lat kilka. Za to przyjęcie takiego rozwiązania prawnego może blokować dotowanie badań nad nowymi metodami leczenia, bo przecież jeden zastrzyk jest tańszy.

 

Na koniec podam jeszcze argumenty, które zawarte są w dokumencie skierowanym do belgijskiego rządu przez 61 członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy: przyjęte prawo zdradza najsłabsze dzieci, sugerując, że ich życie nie ma żadnej wartości i powinny umrzeć; błędnie uważa, że dzieci mają pełną świadomość (znaczenia oraz złożoności konsekwencji) tego, na co się godzą, kiedy żądają eutanazji; promuje będące nie do przyjęcia przekonanie, że istnieje życie, który nie jest warte tego, by trwać, co uderza w podstawy każdego cywilizowanego społeczeństwa.

 

I to uderzenie bardzo wyraźnie widać już w zmianach w sposobie myślenia w Belgii, o których wyżej wspomniałam. Śmierć stała się tam wartością samą w sobie i jeszcze jednym, banalnym produktem na półce idei. Teraz zdjęto z niego nawet naklejkę "Dozwolone od lat 18".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.24

Liczba głosów:

21

 

 

Komentarze użytkowników (25)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~troll przesadził 23:43:37 | 2014-02-17
~DPMS
Katolicy odczuwają ból dupy z powodu prawa do eutanzji w Belgii, która jest dobrowlnym wyborem, obwarowanym wieloma warunkami wykonania, tymczasem ich najświętsza książka - Biblia - zawiera w ST usprawiedliwienie dla rasistowsklich mordów, niewolnictwa, rytualnych zabójstw...


w taki sposób to bluzga tylko zły demon, szatan  w czasie "manifestacji" przy egzorcyzmowaniu opętanego.
Kto to tak gorliwie otwiera mu furtkę ? Piekło tylko czyha na takich sługusów.
Św.Michale Archaniele broń nas w walce a przeciw niegodziwości złego ducha bądź nam obroną...

"Zło nie istnieje trollu albo też raczej nie występuje jako zjawisko samo w sobie.
Zło jest po prostu brakiem Boga.
Jest jak ciemność i zimno, występuje jako słowo stworzone przez człowieka dla określenia braku Boga.
Bóg nie stworzył zła.
Zło pojawia się w momencie, kiedy człowiek nie ma Boga w sercu.
Zło jest jak zimno, które jest skutkiem braku ciepła i jak ciemność, która jest wynikiem braku światła".
student filozofii

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~v3v 16:31:00 | 2014-02-16
Lewicowe europejskie "wartości" w pełnym rozkwicie.
Nie zostało już ani jedno Boże przykazanie, które nie zostałoby w oszalałej Europie odwrócone. Powstaje prawdziwa antycywilizacja, jej ojciec może być tylko jeden - szatan sprzeciwiający się Bogu we wszystkim.
Trudno zrozumieć jak chrześcijanie mogą pragnąć rozszerzenia tego sztańskiego dzieła na inne państwa, np. na Ukrainę.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~adel 16:13:54 | 2014-02-16
I nie boją się Boga? Bóg choć miłosierny od tysiącleci doświadcza naród wybrany. Auschwitz, był jednym z takich doświadczeń, o którym do dzisiaj trudno zapomnieć. A co jak zaczną się w Belgi rodzić same ułomne dzieci? Co zrobią? Skolonizują ich emigranci, Islamiści, Romowie i reszta. Za kilkadziesiąt lat naród Belgów przestanie istnieć, zostanie wymazany z ziemi wedle prawa bożego. 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~niesamowite 23:54:40 | 2014-02-15
To żywe dziecko w worku owodniowym, z jakiegoś powodu wyjęte poza łono matki. Nie wiadomo, w jakich okolicznościach nagrano ten materiał. Do tej pory obejrzano go 22 tysiące razy.
Być może to efekt tzw. późnej aborcji, ale wiele wskazuje na to, że dziecko straciło matkę w wyniku wypadku. Jednak, sądząc po rozmiarach, dziecko prawdopodobnie nie zdołało przeżyć.
To prawdziwa historia. Co byś zrobił, gdybyś był w ich sytuacji?
Obejrzyj FILM:
 Na podstawie: lifesitenews.com
http://www.prawy.pl
 

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Staszek 22:23:19 | 2014-02-15
Pod tym linkiem można podpisać się pod petycją do króla Filipa I, aby nie podpisywał ustawy:

http://www.citizengo.org/pl/4183-petycja-do-krola-belgow-filipa-i-aby-nie-podpisal-sie-pod-ustawa-dopuszczajaca-eutanazja-dzieci

Trzeba się spieszyć

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~niewola babilońska 18:34:26 | 2014-02-15


Tego się nie zatrzyma, jedyna nadzieja, że muzułmanie w pewnym momencie uznają jednego z większych proroków Koranu, Jezusa, również za Boga (może poprzez kult Matki Boskiej Fatimskiej?). I pozwolą Mu się przemieniać, żeby właściwy rdzeń monoteistyczny, jaki choćby inną drogą, przejęliśmy po Żydach, rozwinął się w Trójcy Świętej, co przyniesie właściwe owoce w przemianie tej cywilizacji dla nas niezrozumiałej do końca.


...Tak pisze chrześcijanin, katolik ?

Tam wszędzie, gdzie człowiek nie chce Intronizacji Chrystusa, tym samym przyzwala na intronizację szatana ! A w Polsce tak to wygląda:
Episkopat krytycznie o Intronizacji
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,12128,episkopat-krytycznie-o-intr...

...Grzegorz Braun: TRZEBA WYKUPIĆ NASZYCH PASTERZY Z NIEWOLI BABILOŃSKIEJ. Wywiad udzielony Katolickiemu Stowarzyszeniu Dziennikarzy
http://ksd.media.pl/aktualnosci/1852-grzegorz-braun-trzeba-wykupic-naszych-pasterzy-z-niewoli-bab...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~poddać władzy JEZUSA 12:59:22 | 2014-02-15
Tam wszędzie, gdzie człowiek nie chce Intronizacji Chrystusa, tym samym przyzwala na intronizację szatana ! A w Polsce tak to wygląda:
Episkopat krytycznie o Intronizacji


Episkopat poprawny politycznie zdradził za Bieruta Prymasa kard.Stefana Wyszyńskiego, Prymas poszedł do więzienia, wytrwał nie zdradził Kościoła stał się Jego FILAREM, stracił zdrowie fizyczne ale odniósł z ludem zwycięstwo duchowe, bo zawierzył nie Episkopatowi a  Maryji.

Wytrwał z Prymasem równolegle więziony na SB i okrutnie maltretowany ponad 2 lata nie zdradził Kościoła Polskiego, stał się FILAREM obok Prymasa, dlatego takie przemilczane jest to męczeństwo.
Dopiero w 2012 Jolanta Hajdasz nakręciła film dokumentalny o abp Antonim Baraniaku.
Trzecim FILAREM był kard.Karol Wojtyła.

ONI musieli wystarczyć za   E P I S K O P A T  było też dużo wiernych biskupów, kapłanów i Polski Naród, który ukochał MARYJĘ swoją KRÓLOWĄ bo nie odciął się od korzeni, nie stracił pamięci i wiary ojców i dziadów swoich.

Dlaczego SLD  i Palikota partia chce likwidować IPN  ???
Bo się boją i wstydzą.
a zwyciężyła  MARYJA  KRÓLOWA  POLSKI

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Paulus 12:53:07 | 2014-02-15
Tego się nie zatrzyma, jedyna nadzieja, że muzułmanie w pewnym momencie uznają jednego z większych proroków Koranu, Jezusa, również za Boga (może poprzez kult Matki Boskiej Fatimskiej?). I pozwolą Mu się przemieniać, żeby właściwy rdzeń monoteistyczny, jaki choćby inną drogą, przejęliśmy po Żydach, rozwinął się w Trójcy Świętej, co przyniesie właściwe owoce w przemianie tej cywilizacji dla nas niezrozumiałej do końca.

...

Skąd ten pesymizm? Jest takie wyklęte słowo "nawracanie". Chrystus powiedział, że mamy głosić Ewangelię wszystkim narodom. Mamy głosić jego Słowo, które ma w sobie moc.

Tak się składa, że w wielu krachach zachodnich, poza enklawami chrześcijaństwa, tylko z muzułmanami można rozmawiać o Bogu. Z mojego doświadczenia wynika, że muzułmanie są otwarci na takie rozmowy, czasem bardzo, jednak to właśnie chrześcijanie przed nimi się uchylają. Największą przeszkodą jest rodzaj "katolickiej" polit-poprawności, która nie pozwala mówić wprost, w co wierzymy, a już w żadnym razie głosić Ewangelii.

Islam w krajach arabskich rozszerzał się za pomocą wojny i spychania chrześcijan na społeczny margines za pomocą podatków, a konwersja na chrześcijaństwo zagrożona jest karą śmierci. A w Europie zachodniej jest sytuacja wyjątkowa, bo muzułmanie, w sensie zorganizowanej grupy, nie mogą w ten sposób postępować. Jest więc niepowtarzalna okazja do głoszenia im Ewangelii, jak i żydom. To będzie nieporównanie bardziej sprzyjać prawdziwemu pokojowi, niż kolejna wojna na bliskim wschodzie. A chyba nie muszę pisać, że jest to naszym obowiązkiem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Królowanie Jezusa ocaleniem 12:46:34 | 2014-02-15
        Jest jeden Bóg.
        Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze.
        Są trzy Osoby Boskie : Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty.
        Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
        Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
        Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna.
Ostateczne rzeczy człowieka;
Śmierć
Sąd Boży
Niebo albo piekło

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lalik 11:58:55 | 2014-02-15

Tego się nie zatrzyma, jedyna nadzieja, że muzułmanie w pewnym momencie uznają jednego z większych proroków Koranu, Jezusa, również za Boga (może poprzez kult Matki Boskiej Fatimskiej?). I pozwolą Mu się przemieniać, żeby właściwy rdzeń monoteistyczny, jaki choćby inną drogą, przejęliśmy po Żydach, rozwinął się w Trójcy Świętej, co przyniesie właściwe owoce w przemianie tej cywilizacji dla nas niezrozumiałej do końca.


...Tak pisze chrześcijanin, katolik ?

Tam wszędzie, gdzie człowiek nie chce Intronizacji Chrystusa, tym samym przyzwala na intronizację szatana ! A w Polsce tak to wygląda:
Episkopat krytycznie o Intronizacji
https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,12128,episkopat-krytycznie-o-intr...

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook