Dlaczego świętujemy niedzielę?

arrupe
Centrum Arrupe

Wtorek, 10 kwietnia 2012, godz. 13:52
Troska o prawdziwe oblicze niedzieli jest jednym z istotnych celów trzyletniego programu duszpasterskiego realizowanego w Kościele katolickim w Polsce. Proponowane zajęcia z jednej strony odpowiadają na pytanie dlaczego chrześcijanie świętują w niedzielę i co w ten dzień świętują a z drugiej strony podpowiadają uczniom jak uczynić niedzielę dniem świętym w rodzinie, dniem Jedynym, odmiennym od powszednich dni tygodnia.
więcej

Kto ma rację w syryjskim Homs?

arrupe
Centrum Arrupe

Czwartek, 15 marca 2012, godz. 12:40
Sytuacja w Syrii, a szczególnie w mieście Homs, jest bardziej niż niepokojąca. Miasto jest zniszczone a walki toczą się nadal. Celem zajęć jest poznanie dwóch najbardziej skonfliktowanych ze sobą grup islamskich: dominujących liczebnie sunnitów i rządzących krajem alawitów.
więcej

Zasady walki fair play

arrupe
Centrum Arrupe

Środa, 7 marca 2012, godz. 11:25
Zasad fair play powinniśmy uczyć od najmłodszych lat, aby w przyszłości młodzież potrafiła atakować problemy a nie ludzi. Celem zajęć jest wprowadzenie w klasie zasad fair play oraz wskazanie na zachowania niepożądane, które nie sprzyjają konstruktywnym dyskusjom i atmosferze wspólnego dążenia do rozwiązania konfliktu.
więcej

Pierwsza pomoc na miejscu katastrofy

arrupe
Centrum Arrupe

Poniedziałek, 5 marca 2012, godz. 14:15
Celem zajęć jest wspólna refleksja nad solidarnością w sytuacji, gdy zdarza się tragedia. Uświadomienie uczniom jak wielkie znaczenie mają słowa wsparcia i pocieszenia, gesty życzliwości oraz zainteresowanie się osobą potrzebującą, bezradną, ranną, cierpiącą.
więcej

Refleksja z pomocą form graficznych

Centrum Arrupe
Czwartek, 23 lutego 2012, godz. 11:08
Celem metody jest ułatwienie uczniom refleksji nad sobą, planowania, ustalania priorytetów w życiu. Proponowane formy graficzne są szczególnie pomocne w stosunku do uczniów, którzy łatwiej rozwiązują problemy, gdy mogą je wizualizować.
więcej

Czy przemijanie może być piękne?

arrupe
Centrum Arrupe

Czwartek, 2 lutego 2012, godz. 10:49
Celem zajęć jest refleksja nad pięknem przemijania zainspirowana wierszem Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy" oraz odejściem tej wielkiej poetki, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Podczas zajęć uczniowie stworzą zaproszenie na wieczór wspomnień.
więcej

Nie kradnij w cyberprzestrzeni

arrupe
Centrum Arrupe

Środa, 1 lutego 2012, godz. 20:34
Przykazanie "nie kradnij" dotyczyło tylko kidnapingu. Kradzieży rzeczy materialnych dotyczyło przykazanie: "nie pożądaj rzeczy bliźniego swego". A co w takim razie z pożądaniem tego, co rzeczą nie jest, co nie jest materialne? Celem proponowanej lekcji jest refleksja nad własnością w świecie wirtualnym i postawienie uczniom pytania o etykę w cyberprzestrzeni.
więcej

Kapitan schodzi ostatni

arrupe
Centrum Arrupe

Środa, 18 stycznia 2012, godz. 15:01
U wybrzeży wyspy Giglio doszło do katastrofy włoskiego statku wycieczkowego "Costa Concordia". Kapitan znalazł się wśród pierwszych ludzi uciekających ze statku. Proponuje uczniom refleksję nad ich postawami w sytuacjach, gdy ich wiara jest próbowana przez burze, mielizny i podwodne skały.
więcej

Korea Północna a wolność religijna

arrupe
Centrum Arrupe

Poniedziałek, 2 stycznia 2012, godz. 11:15
Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z historią Kościoła w Korei oraz ukazanie, na przykładzie sytuacji w Korei Północnej, niebezpieczeństw, jakie mogą wiązać się z odmówieniem Kościołowi oraz innym związkom religijnym autonomii w stosunku do państwa.
więcej

Lekcja przeciw biadoleniu

arrupe
Centrum Arrupe

Poniedziałek, 2 stycznia 2012, godz. 10:08
Celem zajęć jest uświadomienie uczniom, jak często ludzie narzekają i jaki wpływ ma narzekanie na nasze życie a także zachęcenie uczniów do odnajdowania w codzienności motywów do zadowolenia i pogodnego życia, a także zaproszenie do wspólnej refleksji rodziców.
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook