Prześladowania w Nigerii

Prześladowania w Nigerii
Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan ogłosił w sobotę (31.12.2011) stan wyjątkowy w części północy kraju, gdzie nie ustają zamachy islamistów z ruchu Boko Haram. Prezydent zapowiedział zamknięcie granic państwa na obszarach objętych dekretem o stanie wyjątkowym. (fot. PAP/ EPA/STR)
Logo źródła: arrupe Centrum Arrupe

Autor pomysłu: Wojciech Żmudziński SJ

Adresat: uczniowie klas licealnych.

Liczba uczestników: kilkunastoosobowa grupa, w której da się poprowadzić dyskusję angażując wszystkich.

Materiały: zdjęcia z ostatnich wydarzeń w Nigerii oraz mapa Nigerii z zaznaczonymi miastami, w których w Boże Narodzenie 2011 dokonano zamachów na chrześcijan.

DEON.PL POLECA



Informacje wstępne

W Boże Narodzenie 2011 roku, islamska organizacja Boko Haram (nazwa tłumaczona jako "zachodnia edukacja to grzech") przeprowadziła w Nigerii kilka ataków bombowych na kościoły, w wyniku których zginęło około 200 osób. Zaatakowano kościoły w Madalla (w pobliżu Abuja), Jos, Damaturu i Gadaka. Zobacz zdjęcia na stronie BBC News: www.bbc.co.uk oraz mapkę poniżej.

Prześladowania w Nigerii - zdjęcie w treści artykułu

Organizacja Boko Haram powstała w 2002 roku. Wychowany na Zachodzie jej pierwszy przywódca, zabity w 2009 roku, twierdził że należy zakazać zachodniej edukacji, gdyż okłamuje ona ludzi nauczając, że ziemia jest okrągła, że deszczu nie zsyła Allach tylko jest on wynikiem ewaporyzacji itp. (BBC News, 31.07.2009). Jego następcy nie zaprzestali dążeń do wprowadzenia w całej Nigerii prawa szariatu.

Prawo szariatu: muzułmańskie prawo religijne obejmujące obowiązki względem Allaha i reguły postępowania między ludźmi (por. "szari’at", Mały słownik kultury świata arabskiego, Wiedza Powszechna, Warszawa 1971). Obecnie religijne prawo szariatu stosowane jest w Arabii Saudyjskiej, Iranie, w Sudanie i w niektórych stanach Nigerii. Sądy religijne kontrolują tam wszystkie dziedziny życia.

Sytuacja chrześcijan w Nigerii: chrześcijanie stanowią połowę mieszkańców tego najludniejszego kraju Afryki. W 12 stanach na 36 obowiązuje wszystkich mieszkańców prawo szariatu. W stanie Plateau jeszcze niedawno chrześcijanie stanowili ponad 90% ludności. Obecnie jest ich około 70 %. Islamscy ekstremiści napadają na chrześcijańskie wioski i mordują brutalnie całe rodziny. Ofiarami padają setki osób, zarówno mężczyźni jak kobiety i dzieci. Palone są kościoły, sklepy, budynki. Osierocone dzieci trafiają do prowadzonych przez chrześcijan sierocińców.

Przebieg zajęć

Nauczyciel relacjonuje wydarzenia z Bożego Narodzenia 2011 ilustrując je zdjęciami. Po wprowadzeniu uczniów w obecną sytuację chrześcijan w Nigerii i opowiada świadectwo dyrektora polskiej sekcji międzynarodowej organizacji "Głos Prześladowanych Chrześcijan", który na radiowej antenie opowiadał o zabójstwie nauczycielki, żony jego przyjaciela.

Od jakiegoś czasu ekstremiści szukali pretekstu, by tę chrześcijańską nauczycielkę zabić. Nie podobało się im to, czego uczyła. Gdy w jednej z klas przeprowadzała sprawdzian. By zapobiec ściąganiu, kazała uczniom spakować plecaki i umieścić je pod tablicą. Jedna z uczennic tego nie zrobiła. Nauczycielka sama wzięła jej plecak i zaniosła pod tablicę. Wtedy rozległy się rozwścieczone głosy muzułmańskich uczniów. Wołali "Allah Akbar" i oskarżali nauczycielkę o zniewagę Koranu, który w tym plecaku miał się znajdować. Ekstremiści tylko na to czekali, wtargnęli do sali lekcyjnej i wywlekli nauczycielkę przed szkołę. Najpierw ją brutalnie pobili, potem rozebrali do naga i oddawali na nią mocz. Wreszcie zabili. Wszystko działo się w biały dzień. Potem okazało się, że w plecaku, prócz szkolnych książek i notatek uczennicy, nic więcej nie było, a tym bardziej Koranu.

Po opowiedzeniu tej historii nauczyciel nawiązuje do powieści Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis" przypominając uczniom opisane tam prześladowania chrześcijan.

Następnie stawia uczniom pytania w miarę rozwijającej się dyskusji: Co zarzucali Rzymianie chrześcijanom? Dlaczego ich tak nienawidzili? Co dzisiaj zarzucają chrześcijanom walczący z nimi ekstremistyczni muzułmanie? Czy bardziej niepodobna im się, że czczą Jezusa jako Boga i Zbawiciela czy raczej to, że chrześcijaństwo wnosi do Afryki kulturę i naukę zachodnią? Czy rzeczywiście są ignorantami wierzącymi, że ziemia jest płaska czy inteligentnymi terrorystami chcącymi podporządkować sobie i trzymać w ignorancji prosty lud? Czy walczą przeciwko zachodniej edukacji czy przeciwko Kościołowi?

Dyskusję prowadzi nauczyciel tak, by uczniowie dostrzegli, że Kościół poprzez swoją otwartość na człowieka jako drugiego Chrystusa, poprzez troskę o jego rozwój i wolność, skazany jest na konflikt z każdą skostniałą ideologią i z każdym fanatyzmem religijnym, który przeciwstawia prawa religijne szczęściu człowieka. Współczesnych męczenników z Nigerii należałoby uznać za męczenników za wiarę, która nie sprowadza się do kultu oddawanemu Bogu lecz w jej sercu leży walka o człowieka wolnego i zatroskanego o innych, człowieka, który między zdobyczami nauki a wiarą nie widzi sprzeczności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prześladowania w Nigerii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.