Odpowiedzialność za to, czego nie uczyniliśmy

arrupe
Wojciech Żmudziński SJ

Piątek, 1 września 2017, godz. 12:16
Cel zajęć: Uświadomienie uczniom, że każdy jest odpowiedzialny za własne czyny, za to co zrobi oraz za to czego nie zrobi. Nawet niewielkie zaniedbanie może prowadzić do poważnych, przykrych konsekwencji. W proponowanej uczniom starej baśni "To nie nasz problem", pochodzącej z Birmy i Tajlandii, widzimy jak problem, z niewiele znaczącej różnicy zdań, zmienia się przez obojętność głównego bohatera w poważny dylemat.
więcej

Przedstawiam państwu biblijnego bohatera

arrupe
Wojciech Żmudziński SJ

Poniedziałek, 21 sierpnia 2017, godz. 10:13
Proponowane przeze mnie zajęcia z uczniami mogą być zarazem zabawną grą jak i metodą sprawdzającą wiedzę o biblijnych bohaterach.
więcej

Świat wielu opowieści

Być dla innych
Katarzyna Artemiuk / Być dla innych
Czwartek, 29 czerwca 2017, godz. 12:50
Ćwiczenie przygotowuje do budowania pozytywnych relacji z osobami różnych religii i kultur. Rozwija umiejętności odchodzenia od stereotypowego postrzegania różnych grup.
więcej

Kocham cię życie - przedstawienie o Bożych przykazaniach

arrupe
Wojciech Żmudziński SJ

Piątek, 8 kwietnia 2016, godz. 11:08
Uczniom klas gimnazjalnych proponujemy krótką scenkę na temat pięciu pierwszych przykazań Dekalogu. Celem wspólnej pracy nad przygotowaniem i zrealizowaniem przedstawienia jest refleksja nad znaczeniem przykazań, które interpretowane w świetle Ewangelii są przede wszystkim zadaniami do wykonania, misją do spełnienia, a nie jedynie nakazami i zakazami.
więcej

Co by było gdyby?

arrupe
Wojciech Żmudziński SJ / Centrum Arrupe

Piątek, 13 listopada 2015, godz. 14:50
Pracując z uczniami klas licealnych nad moralnymi dylematami, z jakimi zmagały się postaci opisane w historiach biblijnych, zauważyłem że uczniowie chętnie angażują się w analizowanie możliwych konsekwencji decyzji przeciwnych do tych, które znamy z kart Pisma świętego.
więcej

Pomnóż ogień, jaki jest w tobie

arrupe
Wojciech Żmudziński SJ

Środa, 21 października 2015, godz. 09:08
Proponuję katechetom pracę z uczniami nad fragmentem Pisma Świętego, z którego staramy się wydobyć to, co przy pierwszym czytaniu wydaje się zakryte. Aby przygotować lekcję, katecheta powinien sam zapoznać się z profesjonalnym komentarzem a następnie przygotować uczniom jakąś graficzną i aktywizującą formę refleksji. Poniżej przykładowy fragment z jednego z listów św. Pawła.
więcej

Oblekanie się w osobę pełną wdzięku

Wojciech Żmudziński SJ
Czwartek, 2 lipca 2015, godz. 14:28
Zrozumienie, że nie szata zdobi człowieka lecz jego postawa a także wzbudzenie w uczniach pragnienia "upiększania duszy". Przygotowanie uczniów do lekcji na temat owoców Ducha Świętego.
więcej

Wiara jako świętowanie i obdarowywanie innych

Wojciech Żmudziński SJ
Poniedziałek, 12 maja 2014, godz. 09:53
Czy przejawem troski o budowanie wspólnoty wiernych nie powinno być przede wszystkim wspólne świętowanie przy zastawionym przez nas stole, do którego zaproszeni są wszyscy potrzebujący? Jak nauczyć tego naszych podopiecznych?
więcej

Przepis na ciastka metodą poznawania Biblii

arrupe
Wojciech Żmudziński SJ

Piątek, 24 stycznia 2014, godz. 09:46
Proponuję katechetom, by w przekazywaniu uczniom treści biblijnych posłużyli się zajęciami polegającymi na wspólnym wypieku ciastek. Znane dziś we wspólnotach żydowskich ciastka o nazwie "uszy Hamana" mogą być punktem wyjścia do zapoznania uczniów z historią Estery, w której niejaki Haman, czarny charakter, zostaje zdemaskowany przez wierną swojemu narodowi, żydowską żonę perskiego króla.
więcej

Internetowe imperium

arrupe
Wojciech Żmudziński SJ

Czwartek, 21 listopada 2013, godz. 09:01
Jedną z podstawowych cech Internetu jest jego globalność i masowość. Użytkownicy sieci internetowej nie tylko poszukują informacji ale także nawiązują relacje z innymi użytkownikami.
więcej

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook