Czy można mówić o sztuce spowiadania?

Życie Duchowe
(fot. sxc.hu)

Mówiliśmy o krzyżu spowiednika. Chciałbym porozmawiać także o krzyżu penitenta. Nie o tym, który polega na przyznaniu się do swojego grzechu, co nie jest zbyt komfortowe, ale o tym, który pojawia się, kiedy w konfesjonale jesteśmy źle przyjęci.

 

Józef Augustyn SJ: To jest nadzwyczaj trudny temat. Wielu penitentów źle potraktowanych w konfesjonale nie przyznaje się do tego, ponieważ musieliby opowiadać o swoich grzechach. A któż chce publicznie o nich mówić? Czasami udajemy więc, że nic się nie stało. Tymczasem stało się. Co w takiej sytuacji robić? Trzeba bardzo uważnie rozeznać zaistniały konflikt. Być może porozmawiać o nim z innym kapłanem, bardziej doświadczonym. Są bowiem sytuacje, kiedy rzeczywiście możemy powiedzieć, że nic się nie stało. Gdy na przykład kapłan spowiada wiele godzin i jest bardzo zmęczony psychicznie, jego słowa i reakcje mogą być mało uważne i nieco schematyczne. Penitenci bardziej wrażliwi mogą czuć się potraktowani powierzchownie, niegrzecznie. Jeżeli jednak w konfesjonale rzeczywiście padły jakieś raniące i niesprawiedliwe słowa, winniśmy reagować. Trzeba o tym powiedzieć Kościołowi: iść do przełożonego danego kapłana. Takie raniące sytuacje nie mogą się powtarzać. One są bowiem przeciwko godności sakramentu pojednania.

 

Zdarza się, że spowiedź jest łączona z kierownictwem duchowym -z dialogiem i umiejętnością diagnozowania tego, co człowiek przeżywa. Pani Doktor posługuje jako kierownik duchowy w Centrum Duchowości w Częstochowie. Proszę podzielić się swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

 

Elżbieta Sujak: Moja droga prowadziła od psychiatrii do kierownictwa duchowego. Kierownictwo duchowe praktycznie polega na towarzyszeniu. Kierownik duchowy po prostu jest, słucha, pomaga szukać brodu w zbyt głębokiej rzece. Czasem służy jako prom do przeprowadzenia człowieka na drugi brzeg, ponieważ znajduje sposób pokonania jakiejś przeszkody. To jest bardzo piękna rola, która przywraca wiarę w ustawiczne działanie Pana Boga w człowieku. Niewiele osób ma przywilej posługiwania w ten sposób, a jest to szczególnie piękne zadanie. Oczywiście, czasami boli mnie, że wysłuchuję prawie tyle co spowiednik, a nie mogę udzielić rozgrzeszenia. Mogę za to prosić Pana Boga o łaskę dobrej spowiedzi dla człowieka, którego ja tylko wysłuchałam. To często pomaga. Takie jest moje doświadczenie. Szczególnie mogę pomóc ludziom, którzy bardzo się boją spowiedzi albo doznali jakiegoś urazu i chcą o tym mówić, przepracować tę sytuację. Mogę pomóc ją zobaczyć z innej strony i jakoś utorować drogę do kontynuacji życia sakramentalnego albo nawet do podjęcia jakichś bardzo ważnych decyzji życiowych.

 

Czy zgodzi się Ojciec z tezą, że sztuka spowiedzi jest mistrzostwem wtedy, gdy jest połączona z kierownictwem duchowym?

 

Józef Augustyn SJ: Takie połączenie jest idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli spowiedź odbywa się w trakcie duchowego dialogu. Można wtedy wypowiedzieć swoje słabości, ludzkie ułomności, grzechy oraz wszystkie sprawy, które wewnętrznie nas trapią. W mojej osobistej praktyce łączę te dwie rzeczywistości. Nie jest to jednak rozwiązanie uniwersalne dla wszystkich. Są ludzie, którzy wolą oddzielać spowiedź i kierownictwo duchowe. Wybór trzeba zostawić człowiekowi.


W moim odczuciu "wyznanie" w spowiedzi nie powinno ograniczać się jedynie do grzechów, ale winno obejmować także nasze wątpliwości, myśli pełne naszych lęków, poczucia krzywdy, wyniosłości, zmysłowości. W czasie rekolekcji zachęcam, by przy okazji spowiedzi wypowiadać wszystko to, co nas wewnętrznie męczy. Jeśli spowiednik powie nam, że to nie jest grzech i nie trzeba o tym mówić w konfesjonale, trzeba go zwyczajnie poprosić, by nas zechciał cierpliwie wysłuchać do końca. Kiedy człowieka dręczą wątpliwości moralne, ważne jest, by ich nie zagrzebać i nie usypiać. Wątpliwości moralne są ważne dla rozwoju człowieka. Dzięki nim uczy się on zaufania Bogu.


Ksiądz nie musi w konfesjonale udzielać jakichś niezwykle mądrych rad. Nie one są najważniejsze. Najważniejsza jest "spowiedź", czyli wypowiedzenie przed kapłanem tego, co dręczy nasze sumienie. Nawet jeżeli nie usłyszymy oczekiwanych przez nas kilku mądrych i ciepłych słów kapłana, spowiedź jest ważna i dobra.

 

Elżbieta Sujak: Ks. Krzysztof Grzywocz, jeden z autorów publikujących na łamach "Życia Duchowego", powiedział kiedyś, że każdy człowiek pragnie być wysłuchany. Każdy chce mieć możność powiedzenia o sobie jak najwięcej. Ponoć najwięcej zwierzeń wysłuchują barmani. Podchmielony człowiek zaczyna mówić, mówić i mówić… Oczywiście to jest przerysowany obraz i nie o to chodzi. Człowiek potrzebuje wypowiedzenia się, ponieważ dopiero wtedy to, co zostało wypowiedziane, staje się naprawdę jego własnością. Przykładem mogą być uczucia. Często martwimy się swoimi uczuciami, mylą się nam z grzechem, ze złem. Negatywne czy obronne uczucia tak długo gnębią nas, dopóki nie nauczymy się ich nazywać i mówić o nich komuś. Wtedy dopiero mamy nad nimi władzę. Uczucia nienazwane i niewypowiedziane bywają groźnym paliwem do impulsywnych czynów i działań. Natomiast uczucia nazwane, wypowiedziane, powierzone komuś zostają rozbrojone. Nie panujemy nad tym, jakie uczucia się w nas budzą, jakich emocji doznajemy. Aby nad nimi zapanować, trzeba je nazwać. Najlepszą okazję do nazywania swoich uczuć daje obecność i osoba powiernika, któremu można o nich powiedzieć.


W tym wymiarze kierownictwo duchowe jest czymś bardzo ważnym, ponieważ służy ono właśnie temu, żeby rozmawiać z człowiekiem, którego wybiera się samemu, na temat swoich uczuć, motywów działania, życia modlitwy, trudności, wątpliwości.
 

  1 2 3
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.66

Liczba głosów:

32

 

 

Komentarze użytkowników (13)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

marta 07:37:54 | 2009-12-10
Tereso - kierownictwo duchowe jest ważną pomocą i cennym doświadczeniem. To prawda. I faktycznie chyba trzeba szukać kierownika i prosić Boga o takiego. Z "renomowanymi" kierownikami duchowymi jest jeden problem - to, że dany kapłan "przemawia" do jednej osoby, wcale nie znaczy, że i drugiej będzie odpowiadał (to trochę podobnie jak z kazaniami - jednym pasują, innym nie). W gruncie rzeczy chyba chodzi o kogoś przez kogo Bóg chce do mnie mówić.

Jakiś czas temu usłyszałam zdanie, które wlało nadzieję w moje serce. Jeden z księży Jezuitów komentując pewną "modę" na "posiadanie" kierownika duchowego zaznaczył, że to prawda, że trzeba szukać, ale jeśli będziemy troszczyć się o swoje życie duchowe to Pan Bóg da nam pomoc, nie zostawi nas samymi. Czyli pierwszeństwo ma walka o życie duchowe, o swój wewnętrzny rozwój a pomoc zostanie nam dana (to nie eliminuje szukania itd. ale ustawia sprawę w innych proporcjach). W moim życiu to się "sprawdza". Pomoc dana nam z Wysoka może być zupełnie inna od naszych wyobrażeń - dlatego ja osobiście stawiam na otwartość i staram się nie nastawiać.

A co do zapominania... ja sobie pomagam tak, że w spowiedzi i w rachunku sumienia idę po tym samym kluczu - dziesięciu przykazań czy grzechów głównych, czy innym... A że i tak zdarza się coś zapomnieć - jak pamiętam, że "coś jeszcze było" to po prostu otwarcie mówię że coś jeszcze było i nie pamiętam - odpowiedź potrafi zadziwić - bo tu przecież działa Duch Święty.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jola 23:08:04 | 2009-12-09
Tak, dobry spowidnik jest rzadkością, ale najpierw może chodzi tu o takie jego podstawowe człowieczeństwo(potem wykształcenie), dzięki któremu penitent , odzyska nadzieję i szacunek do samego siebie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

JurekS 22:31:29 | 2009-12-09
Czy można mówić o "sztuce spowiadania"? - Oj można, można. I trzeba. Myślę, że trzeba mówić o sztuce spowiadania i sztuce spowiadania się. Po tak dobrym tekście pani Elżbiety i ojca Augustyna zostaje nam się modlić o dobrych spowiedników no i samemu "przyłozyć się" do dobrego przygotowania do spowiedzi. Chociaż i ja miewałem takie pragnienia jak teresa.
I jeszcze jeden komentarz, który nasuwa mi się po przeczytaniu tego artykułu - jakość naszego zycia religijnego jest też pochodną dobrej spowiedzi. I powinni na to zwrócić uwagę duszpasterze. Ale jak to zrobić gdy (własnie nadchodzi ten czas) w czasie rekolekcji odbywa się to taśmowo?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jaga 22:21:22 | 2009-12-09
Chciałabym Joan, żeby tu gdzie mieszkam, było tak, jak  tam, gdzie Ty mieszkasz.
Ale czegoś takiego nie ma w całej diecezji( ełckiej), sprawdziłam telefonujac po tamtej przykrej przygodzie do kurii - nie ma stałego konfesjonału, są Msze do tego celu.
Z całą pewnością nie jest normalna sytuacja, kiedy w czasie Mszy są puste konfesjonały.
Trudno jest zwłaszcza, gdy ktoś tak, jak ja mieszka na wsi, nie ma żadnego wyboru, bo jest jeden ksiądz, jeżeli się nie chce korzystać na miejscu, to trzeba pojechać gdzieś dalej, na Mazurach odległości są duże.
Czego się można dowiedzieć ze strony internetowej diecezji ełckiej na ten temat, to zajrzyj i sam się przekonaj.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~joan 21:52:17 | 2009-12-09
Jaga, no to się sprawdza, kiedy jest spowiedź: przed Mszą, po Mszy,  "na dzwonek" do klasztoru ( jak w mojej byłej parafii) itd. A przykładowo tu gdzie teraz mieszkam, to spowiedź jest wyznaczona o konkretnej godzinie zupełnie w innym czasie niż Msze.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jaga 21:45:33 | 2009-12-09
 Joan - " jeżeli komuś zależy na spowiedzi, to musi się trochę przłyożyć..." o czym Ty mówisz, jakie "w ciemno z biegu" ? Co się sprawdza ? Jasne, że spowiedż w czasie Mszy to kiepski pomysł z punktu widzenia penitenta, ale okazuje się, że i to bywa zbyt dużym oczekiwaniem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~joan 21:05:05 | 2009-12-09
Jaga, jeżeli komuś zależy na spowiedzi, to musi się trochę przłyożyć. Nie idzie się w ciemo z biegu, tylko sprawdza kiedy w parafii spowiadają albo czy są w mieście tzw. konfesjonały stałe. Spowiedź podczas Mszy, to nie najlepszy pomysł- za głośno i trudno się skupić. Trochę przykro,że ksiądz po Mszy też nie miał czasu, ale cóż- to też człowiek i ma różne problemy, a może umówił się już wcześniej z kimś innym? Smoczyco, nieładnie sugerować, że księża zakonni (i to jescze wybranych zgromadzeń) są jacyś inni- lepsi. Jeżeli chodzi o gotowość służenia wiernym to wszystko zależy od człowieka.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jaga 20:08:20 | 2009-12-09
Z  DIECEZJII EŁCKIEJ : w Ełku chciałam się wyspowiadać, poszłam do kościoła, przy ołtarzu koncelebra, konfesjonały puste, pomyślałam-spróbuję w innym kościele, podjechałam szybciutko samochodem do katedry, a tam-to samo(przy ołtarzu 3 księży, konfesjonały puste), w następnym(u kanoników reg.) również koncelebra i konfesjonały puste.Wróciłam do pierwszego kościoła, kończyła się Msza, poszłam do zakrystii poprosić księdza o spowiedż, gdy powiedział, że nie ma teraz czasu -  opowiedziałam o swojej wędrówce, mówiąc, że bardzo się starałam, żeby go nie fatygować.
Jak tu w ogóle myśleć o jakiejkolwiek sztuce spowiadania, w konfesjonale mam nadzieję na znalezienie najprostszej rzeczy - szacunku.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 14:01:06 | 2009-12-09
  Odkąd mam problemy z pamięcią i bywa ,że przed kratką konfesjonału pojawia się we mnie " biała plama" odczuwam pragnienie, aby kapłan po drugiej stronie zwyczajnie mi dopomógł- zapytał np. jak wygląda twoja relacja z Bogiem,modlitwa, niedzielna Eucharystia, relacje z bliźnimi, zadrość,pycha itd. W trakcie takiej spowiedzi okazałoby się,że grzechów jest dużo więcej, spisywanie ich na kartkach byłoby zbędne- nad sumieniem człowieka ,przynajmniej w zarysach dekalogu,grzechów głównych i cudzych... czuwałby przytomny, zdrowy,wrażliwy [[[umysł i sumienie]]].
Na koniec zapytałby-czy widzisz nad czym musisz pracować,co zmienić? Co postanawiasz, jak wynagrodzisz Bogu i innym zlo???  
Podsumowując tak przebiegająca spowiedź byłaby dłuższa,ale dokonanie "wspólnego" rachunku sumienia dopełniałoby warunki dobrej spowiedzi, oczywiście żal za zło i domowy rachunek sumienia byłby nieodzowny, ale owoce takiej spowiedzi byłyby większe, byłby to zalążek doskonalenia siebie na drodze do świętości, a nie każdego stać na renomowanego kierownika duchowego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~r.kozuchowski 12:32:49 | 2009-12-09
Jesteśmy "specyficznymi" grzesznikami. Bo jesteśmy badź "księciem", badź "ksieżniczką", a naszym Ojcem jest Krółów Król, Panów Pan. To ma dodawać nam otuchy,że kocha nas, takimi jakimi jesteśmy i pragnie byśmy się stali święci, nie oczekuje bezgrzeszności. Wstyd przy spowiedzi to jedno, ale jeśli ktoś się obawia, nichaj zaśpiewa sobie w duchu: Miłość ci wszystko wybaczy, smutek zamieni ci w śmiech........"

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook