Najważniejszy wśród adwentowych symboli

Światło. Potrzebne do tego, by móc żyć. Bez niego czujemy się jakoś nieswojo. Unikamy nieoświetlonych miejsc. Niekiedy boimy się ciemności. To ona jest symbolem zła. Tekst ten ukazuje się w miesiącu, w którym jest najmniej światła w całym roku. Dni są krótkie, a wieczory urastają do niebotycznych rozmiarów. Wydaje nam się, że cały czas trwa noc. Brakuje nam światła.

  

 

I tutaj, tak na przekór, pojawia się… Adwent ze swoim symbolem. Światło w tym okresie roku liturgicznego jest niezwykle istotne. Świece, które zapalamy w kościołach mają nam przypominać o Chrystusie. Bo to On jest światłem. Światłem, które związane jest z prawdą. Bez niej chrześcijaństwo nie istnieje. Staje się tylko filozofią.
 
Papież Wojtyła zapytany kiedyś jaki fragment z Pisma Świętego wziąłby na bezludna wyspę odpowiedział, że ten z Ewangelii mówiący, iż: poznacie prawdę a prawda was wyzwoli.
 
Czym jest prawda? To najważniejsze w swoim życiu pytanie Piłat postawił właśnie Prawdzie - Chrystusowi. Miał okazję dotknąć jej, ale jej nie poznał. A stała dokładnie przed nim. Nie miał nawet na tyle sił, by jej bronić. Bał się o swoje życie, które stracił pięć lat później popełniając samobójstwo w drodze do Rzymu.
 
Prawda to ukazanie rzeczywistości takiej, jaką jest. Bez manipulacji. Bez kłamstwa i półprawd. Szatan boi się prawdy, bo wie że zawsze z nią przegra. Człowiek, który zdaje sobie sprawę z własnych grzechów, jest dla Lucyfera najbardziej niebezpieczny. Bo może się nawrócić. Szatan uwielbia tych, którzy mimo że czynią źle wypierają się tego. Nie żyją w prawdzie. Nie żyją w świetle. Okłamują nie tyle Boga, co samych siebie i przy okazji innych. Dzięki kłamstwu Szatan przegrał swoje życie i stara się, abyśmy poszli jego śladem. Wielu idzie.
 
Cena za prawdę jest wysoka. Chrystus za nią umarł. Wyrok jaki wydano na księdza Jerzego Popiełuszkę był identyczny. A działo się to dwa tysiące lat później. Różnica była taka, że Chrystus umierał w obecności najbliższych, katowany ksiądz tylko w obecności oprawców. Męka Chrystusa trwała trzy godziny, kapelana Solidarności kilka dni.
 
Ludzie upominający się o prawdę i sprawiedliwość w swoim najbliższym środowisku - także w rodzinie - są w różny sposób prześladowani. Różne wyroki zapadają na tych, którzy głoszą prawdę. A mimo to prawda trwa. Jest w niej jakaś siłą, która pozwala jej trwać. Która każe jej trwać. To siła Boga. Siła sprawiająca, że prawda jest światłem.
 
Druga, najbardziej inteligentna istota po Bogu - Lucyfer w swoim imieniu ma zapisane światło. Lucyfer oznacza tego, który niesie światło. Dzięki swojej decyzji zaprzepaścił niesienie światła, a prawdę zamienił na kłamstwo. To za jego namową ludzie stworzyli komunizm i nazizm. To za jego namową w miejsce Chrystusa stawiają siebie. I przegrywają.
 
W ostatecznym rozrachunku wygrywa Chrystus. Szatan wraz ze swoimi przybocznymi skazany jest na potępienie. Na wieczne kłamstwo. Na wieczną nienawiść. Na matnię, z której nie jest w stanie się wydostać.
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~?? 16:25:57 | 2011-12-01
Jezeli Lucyfer jest drugą, najbardziej inteligentną istotą po Bogu to w takim razie kim sa serafini? Przecież o wiele wyżej stoją od aniołów, a o ile mi wiadomo Lucyfer był aniołem, chyba że się mylę?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~delfin 06:29:28 | 2009-12-08
> Ja jestem drogą prawdą i życiem, kto idzie za mną nie idzie w ciemności lecz ma światło życia < te słowa Chrystusa przywołał artykuł i modlitwę, tęsknotę.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~teresa 21:05:41 | 2009-12-07
Prawda jest taka,że po odebraniu poczty [choć nic to jeszcze nie znaczy]strasznie płakałam-patrzyłam na słowa i wszystko we mnie krzyczało-to nie mogę być ja, to nieprawda...Ale mam kilka tygodni,żeby oderwać się od bialego fartucha,przeżyć żałobę,zamknąć usta i modlić się, o pokorę i siły do pracy.Chcę już tylko pracować .Kończę Księgę Kapłańską.Szatan czyha na każdej stronie Biblii-choć o dziwo to święte Pismo.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook