Adam Szustak OP o tym, o co chodzi w Wigilii Paschalnej

Langusta na palmie

- Błagam Was, katoliki moje drogie, nie idźcie na liturgię w niedzielę, koniecznie wszyscy weźcie udział w Wigilii Paschalnej - prosi zakonnik.

 

Według niego to najważniejsza liturgia, którą ma Kościół. "Niestety, bardzo wielu katolików myśli, że święta zaczynają się w niedzielę. Święta zaczęły się w czwartek". To dzień, w którym liturgia jest bardzo rozbudowana, trwa kilka godzin, ale nie bójmy się tego.

 

Liturgia Światła

 

Jak tłumaczy Szustak, zaczyna się przed kościołem: tam święci się ogień, od którego zapala się potem Paschał. W ciemności pojawia się jeden maleńki płomyczek, od niego zapalają się wszystkie inne płomyczki. Co to oznacza? Że we wszystkie nasze ciemności Chrystus chce wreszcie wprowadzić światło. 

 

"Potem przy tym świetle będzie śpiewany Exsultet. Chwalimy Boga, że wymyślił pszczołę, że nas zbawił. Zobaczcie, jak Kościół łączy sprawy nadzwyczajne, nadprzyrodzone z normalnnymi". 

 

Liturgia Słowa

 

Wtedy odczytywanych jest wiele czytań ze Starego i Nowego Testamentu. Dominikanin tłumaczy, że "to jest związane z żydowską tradycją: kiedy świętowali swoją Paschę, najmłodszy członek rodziny miał zapytać seniora, dlaczego ta noc jest taka ważna. On wtedy opowiadał dzieciom i całej rodzinie, co się wtedy wydarzyło. Żeby zrozumieć, co się stało, musimy zobaczyć najpierw całą historię świata". 

 

Zachęca rodziców, żeby w niedzielę zmartwychwstania poświęcili czas swoim dzieciom i wytłumaczyli im, to, co Pan Jezus dla nas wszystkich robił.

 

Liturgia Chrzcielna

 

Podkreśla, że "to ona wyraża istotę całej tej liturgii". Na Wigilii Paschalnej zawsze powinien być chrzest, bo to jest unaocznienie tego wszystkiego w konkrecie. Mamy człowieka pogrążonego w ciemnościach, nieochrzczonego, którego bierzemy do Pana Jezusa i On go rozświetla swoim światłem. To jest moment kulminacyjny, który mówi wszystko o tej liturgii. Ta liturgia ma nas obudzić do nowego duchowego życia.

 

Mówi: "Po tej liturgii powinniśmy wyjść z nadzieją na życie, ale tu nie chodzi o emocje. "Tak jak Ty powstałeś z martwych, spraw, żebym ja powstał z martwych". To wszystko kończy się procesją rezurekcyjną". 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?