Adam Szustak OP o Wielkim Czwartku: to nie jest dzień księdza

Langusta na palmie

- Jeżeli znacie księdza, który służy miłością, złóżcie mu życzenia i dajcie mu prezent. Ale jeśli nie służy, to nie jest jego święto - podreśla dominikanin.

 

Triduum Paschalne

 

"Co jest bardzo ważne? Moi drodzy, to jest jedna kilkudniowa liturgia. Nie będzie żadnego zakończenia ani początku kolejnych liturgii. Wszystko skończy się w niedzielę w nocy". Dodaje: "dla chrześcijan to jest najważniejszy czas w ciągu roku". Adam Szustak OP zachęca do tego, aby ten czas całkowicie poświęcić Bogu, "najlepiej byłoby nie iść do pracy".

 

"Błagam, nie zostawiajcie tych świąt na niedzielę, bo to nie chodzi tylko o niedzielę" - zaznacza. 

 

Co się dzieje w Wielki Czwartek?

 

Dominikanin tłumaczy, że "w Wielki Czwartek będzie taki moment, kiedy Kościół nie będzie posiadał żadnego Sakramentu. Zostanie spożyty cały Najświętszy Sakrament. Będzie taki moment, kiedy na całym świecie nie będzie nigdzie Najświętszego Sakramentu". 

 

Nazywa to "momentem końca świata", w którym "Kościół na chwilę przestanie mieć sens".

 

"To jest początek robienia wszystkiego na nowo. Kościół na nowo poświęci oleje, na nowo konsekruje Najświętszy Sakrament. To symboliczny gest, że w Kościele wszystko zaczyna się na nowo". 

 

Zachęca, aby znaleźć czas do tego, żeby razem z Kościołem zamknąć swoje życie chociażby przez spowiedź. Proponuje modlitwę słowami: "stwórz mi wszystko na nowo".

 

Msza Wieczerzy Pańskiej

 

Ojciec Adam zaznacza, że "nie wolno tego dnia robić kilku Wieczerzy Pańskich, tylko powinna być w każdej parafii jedna, żeby się zgromadził cały Kościół". To dzień ustanowienia kapłaństwa Jezusa, który do Ostatniej Wieczerzy był "najnormalniejszym w świecie świeckim człowiekiem".

 

Dodaje, że Pan Jezus tego dnia ustanawia także "kapłaństwo powszechne, czyli każdego z nas". 

 

"Dzisiejszy dzień jest świętem wszystkich tych, którzy służą, kochając. To nie jest dzień księdza. To dzień wszystkich, którzy służą miłością".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

misiorowskimariusz 16:48:05 | 2019-04-23
W Wielki CZwartek nie ma momentu "zniknięcia" Najświętszego Sakramentu. Po pierwsze, trzeba konsekrować odpowiednią ilość komunikantów na Wielki Piątek; po drugie - przenosi się Najświętszy Sakrament do tzw. Ciemnicy, gdzie przecież nie znika, lecz pozostaje do liturgii wielkopiątkowej...
Pozdrawiam
ks. Mariusz

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

maqom 07:53:47 | 2019-04-19
Ojcze Adamie,
a czy Jezus obdarowuje miłością tylko wybranych? Obmył nogi tylko niektórym? Czy taki sposób życzeń nie jest podejmowaniem sądu nad człowiekiem? A może własnie życzenia byłyby potrzebne tym, którzy się pogubil (łacznie z modlitwą)?

Oceń 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 09:42:45 | 2019-04-18
No i tutaj z Adamem prawie bym się zgodził. Nawet imię ma takie, jak by to od niego wszystko można by zacząć od nowa. Adamie - bez Ewy to się nie uda. A może ja mam błędne informacje? Jeśli tak, to bierzesz na siebie ogromną odpowiedzialność. Nie schrzań tego.

Oceń 13 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook