Czy diabeł może wchodzić do człowieka przez "furtki"? [ROZMOWA]

(fot. depositphotos.com)

Przypowieść zachęca do czujności. Trzeba pytać, na czym polega ewangeliczna czujność, czy rzeczywiście na "wychwytywaniu" podstępnej obecności złego w rzeczach, osobach, muzyce, gestach? - mówi ks. Sławomir Sosnowski, były egzorcysta. 

 
Michał Lewandowski: Czy diabeł może wchodzić przez furtki i nękać człowieka? Widziałem kiedyś takie teksty, gdzie była cała lista tego, co może mi zaszkodzić.
 
Ks. Sławomir Sosnowski: Biskupi polscy w wyraźny sposób zakazali praktykowania tzw. spowiedzi furtkowej (w 2015 roku). Pomocą do przeprowadzenia takiej spowiedzi były krążące po Internecie listy "furtek", na których pomieszane były pytania o grzech z pytaniami, które sugerowały wiarę w magiczne "zarażenie się" złem.
 
Skąd ten obraz furtki?
 
Można odnieść wrażenie, że z Ewangelii, gdzie mowa jest o demonie wracającym z siedmioma innymi do posprzątanego mieszkania. Przypowieść zachęca do czujności. Trzeba pytać, na czym polega ewangeliczna czujność, czy rzeczywiście na "wychwytywaniu" podstępnej obecności złego w rzeczach, osobach, muzyce, gestach? Czujność ma uwrażliwiać na obecność Złego czy na działanie Boże i na własne nawrócenie? Ponadto obraz otwartej furtki sugeruje, że zły duch może wchodzić w nas, jak do pustego wnętrza. A przecież wierzymy, że jesteśmy świątynią Ducha Świętego i On zamieszkuje w nas najgłębiej.
 
To jak działa zły na człowieka?
 
Możemy mówić tylko w obrazowy sposób. Do mnie przemawia inny (niż furtka) obraz. Zły duch jest na zewnątrz i próbuje znaleźć na nas sposób. Nie może nic stworzyć, może się posłużyć tym, co znajdzie. Może robić sobie narzędzia z naszej pychy, naszego lenistwa, próżności, z zaciekawienia złem, a także z naszego zamętu, nieprzebaczenia. Mówienie o furtkach kieruje naszą uwagę na zagrożenia płynące z zewnątrz. Tymczasem mamy pracować nad umocnieniem wewnętrznego człowieka. Im bardziej jesteśmy "poukładani" wewnętrznie, im mniej w nas zamętu, przywiązania do zła, ulegania wadom, złym skłonnościom, tym silniejsi jesteśmy wobec zła. Najważniejsze jest oczywiście otwarcie na Pana Boga, zaufanie, zawierzenie. Gdy wyobraźnię mamy zajętą listami zagrożeń, gdy uwaga skierowana jest na tropienie zła, wówczas trudniej jest o otwarcie na Boga.
 
Powstaje specyficzna kazuistyka. Żeby wymknąć się Złemu, trzeba znać jego sztuczki. Ale list sztuczek zamienia się w obszerną encyklopedię, i wówczas wiedza o zagrożeniach nie czyni silniejszymi od zła, ale budzi przerażenie albo przynajmniej nieufność i możemy zawołać z uczniami Jezusa "któż może się zbawić?"
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.15

Liczba głosów:

13

 

 

Komentarze użytkowników (49)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

trytytka 11:02:40 | 2019-04-11
Redakcjo,

oto mamy kolejny dowód jak deonowy janek używający wielu już kont (m.in.: JAN, JAN777, NAJ, hitanachi, baba86, simson1, neoj, solo, egzorcysta, magdalena, mpjch777, kjch, IIeszek, wyrocznia, policemen, akemi, asdf12, arek.pl, MRL...) mija się z prawdą.

Ten człowiek używa wulgaryzmów wobec mnie ale rownież innych użytkowników tego portalu, np. przekleństwo, którego użył wobec użytkownika patyk. Ale i innych wyzywa od zboczeńców i antychrystów. A gdy nie może kogoś pokonać siłą argumentu, straszy prokuraturą. Nawet redakcja była przez niego szantażowana w ten sposób. Tą działalność prowadzi od 9 lat. Myślę, że już wystarczy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

KOKO 10:41:01 | 2019-04-11
ADM. DEON
Zwracam się ze szczególną prośbą aby konto tej osoby  ''trytytka'' zostało już zamknięte. Człowiek ten dalej posługuje się swoja mściwością i kłamstwami. Nie rozmawia w temacie, lecz cały czas obmawia mnie i ubliża poprzez to że kłamie w zakresie pisania przeze mnie o Ewangelii Chrystusa. NIE NAPISAŁEM NIC COBY BYŁO SPRZECZNE Z EWANGELIĄ CHRYSTUSA. A ON NIGDY NIE WYKAZAŁ TEGO. DLATEGO ODNOSI SIĘ DO UBLIŻANIA MNIE I MOIM RODZICOM POPRZEZ PISANIE WULGARYZMÓW. Tyle dyskujii jakie się odbyły z moim udziałem nigdy nie bazowały na wizwiskach i kłamstwach OPRÓCZ OSOBY O NICKU ''trytytka''. Proszę przeczytać moją rozmowę z ''krzysiekniepieklo'' pod tym tematem i zobaczyć, że piszę prawdę. Natomiast nawet nie chciana przeze mnie rozmowa z ''trytytką'' zawsze  nie trzyma się tematu lecz człowiek ten wypisuje kłamstwa o mnie. Nie ja jestem tematem lecz podany na samej górze temat, do którego można się ustosunkować.
ZATEM JESZCZE RAZ PROSZĘ O ZAMKNIĘCIE KONTA ''trytytki '' BO JAK WIDAĆ DALEJ KONTYNUUJE ON SWOJĄ MŚCIWĄ DZIAŁALNOŚĆ WZGLĘDEM MOJEJ OSOBY.
SZCZEGÓLNIE PROSZĘ BO OSOBA TA NIE PRZESTANIE MNIE OBRAŻAĆ.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

trytytka 08:26:33 | 2019-04-11
Redakcjo,

oto kolejny popis deonowego janka. Ileż jeszcze będziemy musieli znieść upokorzeń z jego strony? Ileż herezji tu jeszcze wygłosi? Odrzuca większość Pisma Świętego, i tak naucza - toż to jawna kpina z Ewangelii.

Tyle dyskusji, które się tu odbyły, a ten człowiek dalej wypisuje swoje kłamstwa na temat wiary i innych ludzi. I jeszcze wypisuje wulgaryzmy... Dlaczego do tego dopuszczacie?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

KOKO 00:13:51 | 2019-04-11
ADM. DEON
Macie namacalny napisany przez ''trytytke''dowód jego mściwości i jego kłamstw. Nigdy mi nawet nie próbował dowieść, że napisałem nieprawdę. Jego odzywki były i dalej są obrażaniem mojej osoby to jego następny wpis, który nie ma nic wspólnego z moją wypowiedzią pod tym tematem.
Jest tak bezczelny i mświwy, że jeśli nie potrafi dowieść swojej racji do atakuje moich rodziców. Już Adm Deon usunął jego konto ''saska kępka'' za wulgarne słowa względem moich św. pamięci rodziców.
Jest to człowiek, KTÓRY CELOWO PROWOKUJE MNIE ABYM POPEŁNIŁ BŁĄD I ODPOWIEDZIAŁ MU TAKIMI SAMYMI WULGARNYMI SŁOWAMI JAK ON PISZE DO MNIE.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

trytytka 23:18:14 | 2019-04-10
Redakcjo,

usuńcie konto użytkownika, który tytułował się już:  JAN, JAN777, NAJ, hitanachi, baba86, simson1, neoj, solo, egzorcysta, magdalena, mpjch777, kjch, IIeszek, wyrocznia, policemen, akemi, asdf12, arek.pl, MRL...

Po raz kolejny kłamie zarzucając mi stosowanie wulgaryzmów. Nigdy nie miało to miejsca, jednak on sam ma ich na koncie kilka, jak choćby: "s******laj z tego forum" rzucone wobec użytkownika patyk.

Ten człowiek wielokrotnie rozpisuje się tutaj wykładając swoją heretycką naukę, która nie ma nic wspólnego z nauczaniem Jezusa. Prowokuje innych do agresji. Tylko czekać aż znowu zacznie straszyć prokuraturą.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

KOKO 22:38:13 | 2019-04-10
Administracja DEON
Proszę żebyście usunęli kolejne konto użytkownika ''trytytka''
Człowiek ten ani raz nie wykazał mi że się mylę w swoich opisach (komentarzach ) co do tematów tutaj poruszanych. Człowiek ten ubliża mi ciągle stosując wobec mnie swoją nienawiść. Proszę zwrócić uwagę, że to on nie napisał nic co do moich komentarzy poniżej lecz atakuje mnie bez przerwy w ohydny sposób. Forum to wymiana różnych zdań pod okreslonym tematem a nie obmawianie kogoś i ubliżanie mu. Człowiek ten jak widać sam zaczepia w ohydny sposób ludzi na tym forum i tylko czeka aby ktoś faktycznie nie wytrzymał i napisał złe słowa. To jego sposób mimo że sam posługuje się wulgaryzmami.
Jest to osoba nalężąca do nielicznych rozmówców która nie rozmawia w temacie lecz atakuje ad personamatem. Proszę zauważyć że ja woguje nie zaczepiałem tej osoby.
Wnoszę o likwidacje konta tej osoby aby uniemożliwić mu dalszą taką działalność a adm. Deon przekona się jaki spokój nastanie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

trytytka 22:18:46 | 2019-04-10
Moderacjo,

proszę żebyście usunęli kolejne konto użytkownika, który miał ich już przeszło 20: JAN, JAN777, NAJ, hitanachi, baba86, simson1, neoj, solo, egzorcysta, magdalena, mpjch777, kjch, IIeszek, wyrocznia, policemen, akemi, asdf12, arek.pl, MRL...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

KOKO 21:57:53 | 2019-04-10
trytytka

Internetowym trollem jesteś ty. To ty wszystkich, którzy nie zgadzają się z twoimi poglądami (swoistym eklektyzmem religijnym , obrzucasz stekiem wyzwisk ( jak np bura suka- to twoje wyzwiska)
Z twojej strony były i są kłamstwa, manipulacje, obelgi - to twoje narzędzia. Kolejne konta zostają ci usunięte za tą działalność ( takie jak saska kępka i wiele wiele innych), ale za każdym razem powraca...Teraz jest jako ''trytytka''

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

trytytka 20:44:03 | 2019-04-10
No proszę... kto to się pojawił by znów głosić herezje?

Toż to stały bywalec: deonowy janek.

Pozostałe jego konta to: JAN, JAN777, NAJ, hitanachi, baba86, simson1, neoj, solo, egzorcysta, magdalena, mpjch777, kjch, IIeszek, wyrocznia, policemen, akemi, asdf12, arek.pl, MRL... i inne.

Ten internetowy troll działa tutaj juz od 9 lat i widac nie zamierza przestać. Wszystkich, którzy nie zgadzają się z jego poglądami (swoistym eklektyzmem religijnym - wybiera sobie z chrześcijaństwa to co mu pasuje), gdy nie może ich przemóc, obrzuca stekiem wyzwisk, jak antychryst czy zboczeniec, nieraz uciekając się do przekleństw. Oczywiście zawsze sądzi, że to on jest poszkodowany i straszy prokuraturą, tyle że żadna ze spraw rzekomo przez niego zgłoszonych, nie została nigdy zakończona nawet postawieniem zarzutów. 

Kłamstwa, manipulacje, obelgi - to jego narzędzia. Kolejne konta zostają mu usunięte za tą działalność, ale za każdym razem powraca...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

krzysiekniepieklo 22:03:04 | 2019-04-09
Słuchaj KOKO. My tutaj rozmawiamy w zasadzie nie na temat. Chcesz ze mną pogadać? zapraszam Ciebie na mojego bloga "Komunia dla każdego" albo jeszcze lepiej na moje forum: Http://prorok.phorum.pl
Na forum najłatwiej się zorientujesz w moich poglądach. Przedstawiam tam wiele krytyki do nauczania KK. Tutaj trudno mi z Toba dyskutować.
Na blogu odniosę sie do ostatniego Twojego wpisu.

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook