Jak chrześcijanin powinien świętować niepodległość Polski?

Michał Lewandowski
(fot. PAP/Adam Warżawa)

Taka rocznica wydarza się raz na 100 lat! Jak świętować tak ważne święto? 

 

100 lat niepodległości Polski to nie lada wydarzenie. Pewnie będziecie je świętować w uroczysty sposób. Zapytałem użytkowników grupy "Ostatnia Ławka" o to, jak - ich zdaniem - katolik może świętować tak ważną rocznicę.

 

"Katolik / chrześcijanin może świętować rocznicę niepodległości Polski - modlitwą i pracą (Msza Św. w intencji Ojczyzny, Rodaków i Rządzących, modlitwa za Ojczyznę [piękna modlitwa o. Skargi], praca na rzecz Ojczyzny - solidne wywiązywanie się z obowiązków, mądre przestrzeganie prawa, poszanowanie współobywateli i gości...)" - napisała jedna z użytkowniczek. Ktoś inny zauważył, że ważne są: "praca, modlitwa o zgodę i pokój". 

 

Sam zastanawiałem się nad tym, jak wierzący może uczcić ten dzień. Wydaje mi się, że ważne są 3 rzeczy:

 

Niedoceniona matka polskiej niepodległości >>

 

1) dziękowanie Bogu za to, mamy niepodległą Ojczyznę - przechodzimy nad tym do porządku dziennego, a to ważne, bo przez wiele lat pokolenia naszych przodków nie miały możliwości życia w wolnym i suwerennym państwie. 

 

2) codzienna praca i uczciwość - patriotyzm to nie tylko słowa, ale może przede wszystkim codzienność w czasie której uczciwie płacimy podatki, dobrze wykonujemy swoją pracę, zapewniamy pracownikom odpowiednie wynagrodzenie. Patriotyczne słowa muszą być poparte konkretnymi czynami. 

 

Modlitwa dziękczynna za dar Ojczyzny >>

 

3) otwartość i dobroć dla innych - Ojczyzna to nie abstrakcyjny twór, ale ludzie, którzy ją tworzą. Świętowanie niepodległości to dobry moment, żeby zadać sobie pytanie, na ile jestem otwarty na innych, dobry dla nich, uczciwy w relacjach. 

 

Posłuchajcie, jak o patriotyzmie mówi abp Grzegorz Ryś:

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook