Arcybiskup Ryś o swoich odczuciach po trzech miesiącach posługiwania w Łodzi

Maskacjusz

Abp Grzegorz Ryś podsumowuje Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w regionie łódzkim trwał niemal dwa tygodnie i "otoczył" wydarzeniami ekumenicznymi Dzień Judaizmu. Metropolita łódzki zapowiada kolejne inicjatywy, realizowane wspólnie z innymi Kościołami chrześcijańskimi.

 

"Każdy mógł być sobą. To spotkanie jest realną szansą na naturalne dalsze inicjatywy. Żeby ten ekumenizm nie był sprawą 12 dni, tylko rzeczywistością relaną. Na razie nie mogę mówić o tych inicjatywach". 

 

 

* * *

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra (18 stycznia - niegdyś w rzymskim kalendarzu święto katedry Apostoła), a dniem upamiętniającym św. Pawła (25 stycznia - święto jego nawrócenia), co miało mieć symboliczne znaczenie.

 
Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane przez Światowa Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania jedności Chrześcijan odbywają się od 1968 r.
 
Od kilkudziesięciu lat poszczególne kraje przygotowują projekt wyjściowy obchodów Tygodnia ekumenicznego, który potem jest zatwierdzany przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Komisję "Wiara i Ustrój" Światowej Rady Kościołów.
 
W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna (PRE) i Kościół rzymskokatolicki.
 
W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
 
Od 1975 r. co roku materiały przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów i kontynentów. Na rok 2018 przygotowali je chrześcijanie z Karaibów.
 
Współczesne Karaiby to złożona rzeczywistość. W skład tego regionu wchodzą terytoria wyspiarskie i kontynentalne o bogatych tradycjach etnicznych, językowych i religijnych. Stanowią one również złożoną rzeczywistość polityczną ze względu na różnorodność ustrojową i konstytucyjną - od zależności kolonialnych aż po republikańskie państwa narodowe.
 
Polską wersję materiałów przygotował po raz dwudziesty pierwszy ekumeniczny zespół redakcyjny, powołany przez Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski. Komisji współprzewodniczą bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i bp Krzysztof Nitkiewicz z Kościoła rzymskokatolickiego.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.51

Liczba głosów:

86

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Adam80 05:40:03 | 2018-01-27
Módlmy się za katolików pomordowanych, zgwałconych, szkalowanych przez ten straszny reżim –Islamu oraz jego wyznawców, Przebacz im Panie…

Oceń 37 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook