Jak w pełni uczestniczyć w Eucharystii? Oto kilka sprawdzonych porad

Catholic Link
(fot. shutterstock.com)

Może już o nich słyszałeś, może niektóre cię zaskoczą. Jedno jest pewne, pamiętaj o nich zawsze, kiedy w niedzielę udasz się na mszę. 

 

Nawyki i ustalone porządki tworzą oraz kształtują nasze doświadczenia i nasze życie. Zachęcam was do ponownego rozważenia waszych nawyków dotyczących uczestnictwa w nabożeństwach kościelnych w celu lepszego zrozumienia i docenienia daru jakim jest Msza Święta. Te praktyczne wskazówki pomogą nam odkryć Chrystusa w czasie jej trwania, podarować Bogu ofiarę z naszej chwały, którą mu oddajemy i stać się tym, co otrzymujemy w Eucharystii dla naszego życia oraz dla życia całego świata.

 

Święty Jan Maria Vianney powiedział: "Jeżeli w pełni zrozumielibyśmy znaczenie Mszy Świętej, umarlibyśmy z radości."

 

7 praktycznych porad, aby w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej

 

1. Zdeklaruj się, aby nigdy nie opuścić nabożeństwa

 

Powiedz to na głos do Boga i członków swojej rodziny. Zainspiruj się słowami: "Ja sam i mój dom służyć chcemy Panu". (Jozue 24:15). Ustal Mszę, jako najważniejszą rzecz w swoim harmonogramie, robiąc plan przed weekendem. Jeśli będziesz poza miastem, poszukaj najbliższego Kościoła Katolickiego i zorganizuj wyjazd tak, aby móc uczestniczyć w nabożeństwie.

 

2. Przygotuj się do Mszy Świętej

 

Weź do rąk Pismo Święte i przeczytaj z niego kilka wybranych fragmentów. Istnieje wiele aplikacji oraz codziennych nabożeństw, z których możesz skorzystać. Poznawanie i uczenie się Pisma Świętego z wyprzedzeniem pomoże naszym sercom wzbogacić ziemię, aby Słowo Boże rosło w nas.

 

3. Zaplanuj przyjazd od 5 do 10 minut przed rozpoczęciem

 

Zawsze może wydarzyć się coś, co zatrzyma Cię na kilka minut. Daj sobie więcej czasu na dotarcie do kościoła. Zaplanuj, aby bez pośpiechu zająć miejsce w ławce, odetchnąć i otworzyć swoje serce na pracę, jaką Jezus chcę wykonać w Tobie podczas Mszy. Kiedy decydujesz się na przyjazd po czasie rozpoczęcia lub na wyjście przed zakończeniem, pokazujesz, że coś innego jest dla Ciebie ważniejsze.

 

4. Załóż swoje najlepsze ubranie

 

Stroimy się na wydarzenia, które są dla nas istotne. Ten drobny akt przygotowania, pokazuje innym, że uczestnictwo w Eucharystii ma dla Ciebie ogromne znaczenie. Kiedy jedna z moich bratanic/siostrzenic spojrzała na swojego ojca powiedziała: "Kościół". Jego koszula miała kołnierz, dzięki czemu ona wiedziała, że on wybiera się właśnie na Mszę.

 

5. Bierz aktywny udział we Mszy

 

Celebruj ją w pełni. Możesz spokojnie odpowiadać, odważnie śpiewać i uważnie słuchać, Nie zważaj na to, co Cię rozprasza, zostań do końca ostatniej pieśni, bądź przykładem dla swojej rodziny i innych parafian. Oto prosty przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje w trakcie Mszy Świętej.

 

6. Nie spiesz się do wyjścia

 

Daj sobie czas po nabożeństwie, aby odmówić modlitwę dziękczynną. Postaraj się porozmawiać z ludźmi w drodze powrotnej. Wiele przyjaźni trwających całe życie zaczyna się od powiedzenia “cześć" w kościele.

 

7. Miej cel i idź naprzód

 

"Czy opuszczasz Mszę Świętą z misją? Tam gdzieś są ludzie, którzy desperacko potrzebują rzeczy, które Ty posiadasz! Przed wyjściem z tej ławki, zanim uklękniesz i zanim wyłączysz alarm w samochodzie na parkingu parafialnym, miej cel, powód i plan. Kogo zaprosisz w przyszłym tygodniu? Do kogo wyciągniesz rękę w pracy lub w szkole? Na czym powinieneś popracować osobiście? Jak uwolnisz beczkę prochu łaski w swojej duszy w nadchodzących godzinach i dniach? Nie chodzi o to, czy zostałeś umocniony przez Mszę, ale o to, czy pojmujesz, jaka moc istnieje w Tobie - i co z nią zrobisz." - Mark Hart, Behold the Mistery

 

Rozejrzyj się dookoła - otacza nas rasizm, nienawiść, przemoc. Wygląda na to, że ludzie uparcie oddalają się od siebie nawzajem. Potrzebujemy Jezusa. Potrzebujemy Eucharystii. Musimy wszyscy stworzyć jedność w Chrystusie.

 

Tekst ukazał się piertownie na stronie Catholic Link

 

Tłumaczenie: Patrycja Czech

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

annakov 20:53:56 | 2017-11-26
Fantastycznie :) Jest o ładnym ubraniu, a słowa nie ma o tym, by miec czyste serce i przystąpic do Komunii św. Bo uczestnictwo w pełni to dla mnie własnie przyjęcie Jazusa do serca. Nic więcej. Bo większej bliskości z Nim nie ma. 

Oceń 4 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook